Mbi pyetjen “Pa Metën, apo me Metën?”

Mbi pyetjen “Pa Metën, apo me Metën?” 4

🕔10:22, 7.Apr 2013

Atyre që deshin ta shihnin pa Metën në krah, në garën elektorale kundër Berishës, Rama ua ka plotësuar me kohë dëshirën – në 2009-ën dhe në 2011-ën. Në 2009-ën, Rama udhëhiqte një koalicion më të vogël se ai që kishte

Lexo më shumë
Një nga autorët e MAPO-s i nxjerr ‘detyrat’ për të ardhmen Mustafa Nanos. Dhe Nano përgjigjet

Një nga autorët e MAPO-s i nxjerr ‘detyrat’ për të ardhmen Mustafa Nanos. Dhe Nano përgjigjet 8

🕔13:49, 6.Apr 2013

Nje nga autorët e MAPO-s, Alfred Lela, duke shkruar për koalicionin e të majtëve PS-LSI, i drejtohet Mustafa Nanos. “Muçit iu plotësua dëshira” – thotë, duke cituar shprehjen e Nanos “në kushtet e një regjimi berishian çdo qelbësirë duhet parë

Lexo më shumë
Shok dhe shpresë

Shok dhe shpresë 13

🕔13:48, 6.Apr 2013

Këto ditë si për një rastësi të cuditshme po lexoja rrëfimin e strategut politik të laburistëve Philip Gould, për muajt e fundit të jetës dhe mënyrën si e priti vdekjen pas kancerit në ezofag. Kur mjeku i tha për herë

Lexo më shumë
Berisha e ka një hall… por populli nuk ia qan dot!

Berisha e ka një hall… por populli nuk ia qan dot! 4

🕔13:45, 6.Apr 2013

Në kakofoninë e hatashme të opinioneve pro dhe kundër ngjarjes së madhe të ditëve të fundit, aleancën e Ramës me Metën, e cila si rrallëherë ka turbulluar ujërat e politikës shqiptare, e gjithë vëmendja është përqendruar tek çështja: a duhej

Lexo më shumë
E keqja më e vogël

E keqja më e vogël 6

🕔19:43, 5.Apr 2013

Para zgjedhjeve të vitit 2005, maksima “Të pranojmë të keqen më të vogël” përdorej shpesh në mediat dhe kafenetë shqiptare, kur krahasohej qeverisja e atëhershme e Nanos me qeverisjen e pritshme të Berishës. Dhe kjo maksimë sulmohej nga disa opinionistë

Lexo më shumë
PS-LSI, boshllëku në parlament dhe mercenarët e zgjedhur kuturu për deputetë

PS-LSI, boshllëku në parlament dhe mercenarët e zgjedhur kuturu për deputetë 12

🕔13:29, 5.Apr 2013

DITA: Si e shikoni aleancën PS- LSI dhe a është aleanca më e mirë për të mundur Berishën në zgjedhjet e 23 qershorit? Ashtu qoftë! Por druhem të jem i sigurtë dhe sidomos më trishton “shpallja e fitores” dhe nxjerrja

Lexo më shumë
Letër në vargje Edi Ramës

Letër në vargje Edi Ramës 16

🕔13:27, 5.Apr 2013

Po të bëhej kjo o shok,
Nja katër vite më parë,
S’do qe “Njeriu me bllok”,
Dhe s’do kishim as të vrarë!

Dhe do flas meqë ra fjala,
Me “gjuhën e analistëve”,

Lexo më shumë
Iksi dhe Ypsiloni i ekuacionit elektoral

Iksi dhe Ypsiloni i ekuacionit elektoral 4

🕔13:25, 5.Apr 2013

Përpara se të futem në analizën e ekuacionit elektoral që kam përmendur në titull, do të bëj një parantezë relativisht të gjatë, me shpresën se nuk do ta vras interesin e lexuesve që janë kuriozë ta lexojnë analizën (Ata që

Lexo më shumë
Aritmetikë cinike, por e domosdoshme

Aritmetikë cinike, por e domosdoshme 2

🕔13:24, 5.Apr 2013

Përse për të realizuar rotacionin PS-ja ka nevojë për aleancë me LSI-në, qoftë edhe me koston e një imoraliteti politik që nuk mund të trukohet dot? Përgjigjja është mjaft komplekse, ndaj po përmendim shkarazi disa nga shkaqet: Në radhë të

Lexo më shumë
Korrupsioni në Q.K.K të çon në rrugën e tradhtisë

Korrupsioni në Q.K.K të çon në rrugën e tradhtisë 6

🕔13:19, 5.Apr 2013

Entuziazmi i një qeverie që ecën nën hijen e të vdekurve të çudit. Alegria e tyre shoqërohet me një buzëqeshje të shtirur. Me gjithë se je mes njerëzish ndjehesh i vetmuar. Kjo vetmi të jep një tundim shpirtëror e lodhje

Lexo më shumë