PD-ja, me politika të majta për votat

PD-ja, me politika të majta për votat 0

🕔15:08, 9.Nov 2012

1.  A është Partia Demokratike e djathtë? Pyetja juaj më sjell ndërmend fjalën e fundit në gjyq të një martiri intelektual Ismet Toto në 1937 që kur po e akuzonin së bashku me të vëllanë se kishin organizuar një rebelim

Lexo më shumë
A po tenton Berisha një takim në Shtëpinë e Bardhë para zgjedhjeve 2013?

A po tenton Berisha një takim në Shtëpinë e Bardhë para zgjedhjeve 2013? 0

🕔14:41, 9.Nov 2012

Për zgjedhësit e vendosur nuk është e nevojshme të harxhohen para, kohë, dhe energji në fushatat elektorale – ata votojnë për partinë e tyre sido që të venë punët. (Të paktën 35% e votave të 1997-ës në Shqipëri, për shembull,

Lexo më shumë
Personi i raportit për “çadrat-pistoletë” në 21 janar është… gazetar

Personi i raportit për “çadrat-pistoletë” në 21 janar është… gazetar 4

🕔21:33, 8.Nov 2012

Ka ende shumë pikëpyetje mbi atë që ndodhi në 21 janar. Dhe një proces gjyqësor aktual që po degjeneron, ku vrasësit po lirohen dhe viktimat po burgosen  nuk do t’ia japë Shqipërisë këto përgjigje. Një proces i ardhshëm, i drejtë

Lexo më shumë
Zgjedhja më e mençur për botën

Zgjedhja më e mençur për botën 0

🕔15:31, 8.Nov 2012

Z.Minxhozi, fitorja e Obamës, është zgjedhja e duhur për botën? Mendoj se është zgjedhja më e mençur për botën. Fakti që një masë dërrmuese e europianëve, kinezë dhe rusëve e afrikanëve preferonin presidentin aktual, tregon se në nivel planetar Obama

Lexo më shumë
Fitorja e vazhdimësisë

Fitorja e vazhdimësisë 0

🕔15:28, 8.Nov 2012

Z.Prifti, fitorja e Obamës, është zgjedhja e duhur për botën? Unë besojë se populli Amerikan votoi dhe zgjodhi në postin e presidentit personin që ai mendon se do i shërbejë më mirë interesave të gjithë Amerikanëve kudo që ndodhen. Nëse

Lexo më shumë
Ilirët në Kanun

Ilirët në Kanun 1

🕔12:01, 7.Nov 2012

Vrasjet për gjakmarrje pothuajse nuk përbëjnë më lajm sot, aq sa gazetat dhe TV-të fare mirë mund t’i zëvendësojnë me një counter, si ato që sheh në sheshet e botës për borxhin publik ose tonazhin e gazit karbonik në atmosferë;

Lexo më shumë
Për një shoqëri të drejtë (ose “300 milionë eurot e PS”)

Për një shoqëri të drejtë (ose “300 milionë eurot e PS”) 0

🕔11:08, 6.Nov 2012

Nuk është aspak e vërtetë që prej 22 vitesh Shqipëria jeton në demokraci. Sigurisht, nuk janë ndaluar regjistrimet e partive politike,s hoqatave apo organizatave të ndryshme, por në thelb rendi ekonomik ka qënë gjithmonë ai i njejti, privatizim, shkatërrim, krijim

Lexo më shumë
Makthi neoliberal

Makthi neoliberal 0

🕔11:07, 6.Nov 2012

Asnjë forcë politike, për më tepër e frymëzuar nga ideale të majta, nuk mund të jetë në dilemë se cilën pjesë të shoqërisë të mbështesë me programin dhe strategjitë e saj. Në një shoqëri si e jona, duke patur parasysh

Lexo më shumë
“Van Damme shqiptar”, nga ringu në filmat aksion

“Van Damme shqiptar”, nga ringu në filmat aksion 0

🕔10:26, 5.Nov 2012

 Agron Pajaziti ndjek gjurmët e idhullit të tij, tashmë duke u bërë protagonist kinemaje në Zvicër   Karateisti kosovar Agron Pajaziti i dha fund karrierës në sport, për t’iu kushtuar karrierës së filmave. 29-vjeçari nga Gjilani thirret me nofkën “Van

Lexo më shumë
Vezët e së keqes

Vezët e së keqes 0

🕔00:11, 3.Nov 2012

Deri më sot, mediat e Tiranës e kanë shkruar shqipen standarde sipas dy modeleve: duke ndjekur pak a shumë rregullat e pranuara të drejtshkrimit, ose duke iu dorëzuar fatalitetit teknologjik dhe duke larguar nga alfabeti dy shkronjat problematike: ë-në dhe ç-në. (Këtu

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim