A ka gënjeshtër më të madhe kulisash dhe të pastër njëkohësisht?

A ka gënjeshtër më të madhe kulisash dhe të pastër njëkohësisht? 7

🕔02:45, 23.Dec 2018

Edhe pse ligji i arsimit në Shqipëri lejon që universitetet private të riorganizohen sikur të jenë privatë jo-fitimprurës, ligji lejon gjithashtu që ky ndryshim të jetë vetëm në emër, dhe që pronarët e kthyer në “administratorë” të marrin po ato fitime që

Lexo më shumë
Sa i përfshirë është Edi Rama në skandalin e Unazës së Madhe?

Sa i përfshirë është Edi Rama në skandalin e Unazës së Madhe? 36

🕔11:21, 22.Dec 2018

Si dihet, të tre lotet e tashme të Unazës së Madhe, në një shumë të përgjithshme prej 40 milionë euro (dhe ky është vetëm fillimi, sepse historikisht, në të gjitha qeveritë, financimet janë rritur deri në dyfishim, si në Rrugën

Lexo më shumë
Për vezët e të pandëshkuarit të 21 janarit mbi premtuesin e ndëshkimit

Për vezët e të pandëshkuarit të 21 janarit mbi premtuesin e ndëshkimit 5

🕔00:45, 21.Dec 2018

Endri Hasa, deputeti i PD-së, është bërë i njohur dy herë në jetën e tij: fillimisht si specialisti që në mesnatën e 21 janarit, me urdhër të shefit të tij kryeministër, Sali Berisha, fshiu serverin e godinës qeveritare, ku ishin

Lexo më shumë
Bijtë e Kapitalit

Bijtë e Kapitalit 20

🕔13:52, 20.Dec 2018

Nga Viktor Malaj “Kërcënimi i vërtetë i republikës tonë është ajo qeveri e padukshme e cila, si një oktapod gjigant shtrihet në qytete, shtete dhe gjithë vendin. Ashtu si oktapodi i vërtetë, ai vepron nën rrogoz… Në krye të tij

Lexo më shumë
Muaji i mjaltit mes Qeverisë dhe “dëgjuesve” të saj ka marrë fund

Muaji i mjaltit mes Qeverisë dhe “dëgjuesve” të saj ka marrë fund 24

🕔12:58, 20.Dec 2018

Nga Bedri Islami   Që të lëvizë treni i  ndryshimeve Edi Rama  duhet fillimisht të ndërrojë vagonët Ose vagonët do e ndërrojnë atë. Në të dy rastet asgjë nuk do të ishte fatale. Nëse ai do të ndërrojë vagonët e

Lexo më shumë
SERVUM PECUS / Për ata që e kthyen Universitetin në Rrjepore Gjigante

SERVUM PECUS / Për ata që e kthyen Universitetin në Rrjepore Gjigante 44

🕔03:23, 19.Dec 2018

Nga Jorgo Mandili*   Duke parë rektorët, dekanët dhe akademikët e tjerë të strukur në lëkurën e vet, të heshtur dhe të trembur para akuzave dhe ironisë së kryeministrit, më duhej të gjeja një fjalë të vetme që të shprehte

Lexo më shumë
ANALIZA: Trump do largohet një ditë nga Shtëpia e Bardhë, por asgjë s’do jetë si më parë

ANALIZA: Trump do largohet një ditë nga Shtëpia e Bardhë, por asgjë s’do jetë si më parë 0

🕔15:19, 18.Dec 2018

Nga Ivan Krastev Për një evropian, vizita në Shteteve të Bashkuara këto ditë, i ngjan paksa shkuarjes tek dentisti:dhëmbët janë të sëmurë, aroma juaj e gojës është problematike, dhe ju dilni që andej me një shije të keqe të vazhdueshme.

Lexo më shumë
Studentëve

Studentëve 17

🕔12:52, 18.Dec 2018

Nga Bedri Islami Po bëhen dy javë që nga protesta juaj dhe kjo është herë e parë që një lëvizje kaq masive gjen njëherësh edhe miratimin e të gjithëve. Gjen miratimin e prindërve Tuaj? Gjen miratimin e njerëzve të zakonshëm?

Lexo më shumë
Non scholae sed vitae discimus-Kauza e vërtetë e studentëve protestues

Non scholae sed vitae discimus-Kauza e vërtetë e studentëve protestues 0

🕔08:46, 18.Dec 2018

Jorgo Mandili Shumë zhurmë: debate, intervista, opinione, analiza, definicione për protestën e zgjatur të studentëve. Politikanë, analistë, opininistë, gazetarë, studentë, pedagogë e shumë të tjerë, ku me pasion, ku me të bërtitura, ku me të drejtë e ku kot, duke

Lexo më shumë
Na duhet një Agjenci Kombëtare e Pyjeve

Na duhet një Agjenci Kombëtare e Pyjeve 0

🕔17:31, 17.Dec 2018

Letër e hapur drejtuar: z. Blendi Klosi, Ministër i Turizmit dhe Mjedisit Zoti Ministër..! Shoqata e Specialistëve të Pyjeve të Shqipërisë(SHSP), ka mbi 1000 specialistë të mesëm dhe të lartë pyjesh si anëtarë të saj, dhe ka 24 vjet që

Lexo më shumë