75 vite pas / E shkuara si alibi për gjendjen e sotme

75 vite pas / E shkuara si alibi për gjendjen e sotme 62

🕔01:55, 26.Apr 2019

Nga Fatos Tarifa 75 vite pas çlirimit të vendit nga pushtuesit fashistë e nazistë në Shqipëri vazhdohet të flitet për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, sikur ajo luftë të ketë ndodhur dje, madje sikur ende të mos ketë përfunduar! Ndërsa e tërë

Lexo më shumë
Falsiteti dhe hipokrizia e një nderimi të vonuar për veteranët e LANÇ

Falsiteti dhe hipokrizia e një nderimi të vonuar për veteranët e LANÇ 41

🕔01:53, 26.Apr 2019

Nga Xhevdet Shehu Organizata e Veteranëve të LANÇ-it pritet të nderohet me titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Është 75-vjetori i çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre. E meritojnë një titull kaq të lartë veteranët, dëshmorët

Lexo më shumë
“Nder i Kombit s’jemi ne, janë ata të listës së Tufës o Taulant”

“Nder i Kombit s’jemi ne, janë ata të listës së Tufës o Taulant” 34

🕔01:43, 26.Apr 2019

Poeti i njohur Arben Duka ka komentuar propozimn e djeshëm të PS për t’i dhënë Organizatës së Veteranëve të LANÇ, urdhërin Nderi i Kombit. Duka e konsideron këtë lëvizje si hipokrizi dhe thotë se veteranët nuk mund të bëhen lolo

Lexo më shumë
“Nderi i Kombit është pak. Kush është i majtë respekton veteranët”

“Nderi i Kombit është pak. Kush është i majtë respekton veteranët” 21

🕔01:27, 26.Apr 2019

Deputeti Spartak Braho, reagon sot në DITA lidhur me propozimn e grupit parlamentar të PS që organizatës së Veteranëve të LANÇ tu akordohet urdhëri Nderi i Kombit. Më poshtë, reagimi i tij, botuar sot në DITA “Pa dyshim që propozimi

Lexo më shumë
Shkresa / PS: Veteranëve të LANÇ t’u jepet urdhëri Nderi i Kombit

Shkresa / PS: Veteranëve të LANÇ t’u jepet urdhëri Nderi i Kombit 19

🕔01:13, 26.Apr 2019

Në kulmin e debatit që vijon prej javësh në gazetën Dita dhe së fundmi në disa media të tjera mbi veprimtarinë e një Instituti të financuar nga buxheti i shtetit që ka shpallur kriminelë lufte drejtuesit e LANÇ dhe himnizon

Lexo më shumë
Johannes Hahn ka thënë vetëm një pjesë të së vërtetës për pronat në Shqipëri

Johannes Hahn ka thënë vetëm një pjesë të së vërtetës për pronat në Shqipëri 0

🕔12:21, 25.Apr 2019

Nga Kastriot Hajdini Qeveria e Edi Ramës ashtu si edhe qeveritë e mëparshme vazhdon të tallet me të drejtat e pronarëve dhe shteti vazhdon të mos zbatojë detyrimin kushtetues për kthimin e pronës tek i zoti, detyrim që ka filluar

Lexo më shumë
Një lepurush në Moskë dhe një sqarim për babanë tim Bejto Faslia

Një lepurush në Moskë dhe një sqarim për babanë tim Bejto Faslia 97

🕔01:37, 25.Apr 2019

Nga Shaqir Vukaj* Nuk kam ndërmend të hyj në polemikë me Agron Tufën,  nuk e ul veten në nivelin e tij. Atë  tashmë e njeh e gjithë Shqipëria se ç’përfaqëson, si shpif e gënjen për këdo. Por gjithsesi do sqaroj

Lexo më shumë
Për karavidhen që ka hedhur në gjyq Ditën dhe autorët e saj

Për karavidhen që ka hedhur në gjyq Ditën dhe autorët e saj 52

🕔01:36, 25.Apr 2019

Mediat njoftuan se drejtori i Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa, ka paditur të mërkurën gazetën Dita, Spartak Brahon, Fatos Tarifën, Arben Dukën, Shaqir Vukajn dhe Sabit Brokajn. “Kjo është bërë për shkak të detyrës dhe

Lexo më shumë
Bravo imzot Frendo!

Bravo imzot Frendo! 7

🕔10:57, 24.Apr 2019

Nga Jorgo Mandili “Deri sa të jem unë, kisha katolike nuk hapet për politikanët”, deklaroi në një intervistë para tre vjetësh, Ipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës. Një veprim që është për të përshëndetur se e mbajti fjalën. Edhe

Lexo më shumë
Holokausti i Agron Tufës (letër e hapur nga nipi i numrit 72 në blacklist)

Holokausti i Agron Tufës (letër e hapur nga nipi i numrit 72 në blacklist) 87

🕔01:08, 23.Apr 2019

Nga Andi Kananaj Në 1 shtator 1939 Gjermania Naziste sulmoi Poloninë, dhe në një kohë shumë të shkurtër e pushtoi atë. Këtu sipas historisë zyrtare në të gjithë botën filloi Lufta e Dytë botërore. Në 9 Maj të vitit 1945

Lexo më shumë