Back to homepage

Blogu i jetës

Me dhanë jetën…

Me dhanë jetën… 3

🕔22:12, 2.Nov 2019

Më 2 nëntor të vitit 1989, dy studentë të rinj e aktivistë për çlirimin e Kosovës u vranë nga forcat pushtuese serbe në Bregun e Diellit në Prishtinë. Afrim Zhitia, 24 vjeç dhe Fahri Fazliu 26 vjeç. Afrimi studionte filozofi

Lexo më shumë
Ne ikim në Gjermani, ti vjen këtu?! Si përgjigjet shkrimtarja e re që ka vendosur të lërë Gjermaninë për të jetuar në Shqipëri

Ne ikim në Gjermani, ti vjen këtu?! Si përgjigjet shkrimtarja e re që ka vendosur të lërë Gjermaninë për të jetuar në Shqipëri 24

🕔00:33, 31.Aug 2019

“Unë di që ajri, ditët me diell të Shqipërisë, ajo lehtësia e pabesueshme për të kaluar brenda ditës në vende të ndryshme, nga mali në det, është diçka që nuk blihet, nuk matet me lekë. Por kështu e mendoj unë,

Lexo më shumë
BLLOK

BLLOK 6

🕔09:44, 13.Jul 2019

Jetë Zhitia “Nuk po më duket fare sikur po eci në Tiranë”, thotë. Rrugët janë thuajse bosh, nuk ke nevojë t’ju shmangesh të tjerëve në trotuar, dielli i pasdites bie në gjethet e skuqura dhe mbi krahët e tij; ia

Lexo më shumë
ATY

ATY 10

🕔10:26, 10.Jul 2019

Në atë pyll të largët shpërndritës Do doja të isha me ty Vetëm me ty… Me ty të ndjeja diellin, erën, dheun Pëshpërimat e gjetheve ti dëgjoja me ty Heshtjen dhe këngët…   Aty… Dua të zhvishem në dritën e

Lexo më shumë
Dielli i Natës (një tryezë me shqiptarë, grekë e gjermanë në kalanë e Beratit)

Dielli i Natës (një tryezë me shqiptarë, grekë e gjermanë në kalanë e Beratit) 11

🕔06:43, 8.Jul 2019

Jetë Zhitia Në kalanë e Beratit, nën një hënë të plotë, e cila dukej si e gjallë mbi kurorën e maleve të shenjta, u ndjeva papritur si në një botë mistike. Mora shkallët anësore për t’u ngjitur në katin e

Lexo më shumë
Blini i Gurit t’Lekës…

Blini i Gurit t’Lekës… 11

🕔16:59, 6.Jul 2019

Jetë Zhitia* Hap pas hapi shkel mbi tokën e pjerrët ndërsa një pikël djerse më rrëshket ngadalë nga lart, drejt thyerjes së brrylit. Deri kur mbërrin aty, as që e ndjej, madje në atë zheg më duket për një moment

Lexo më shumë
Kohëngrirë

Kohëngrirë 2

🕔03:24, 4.Jul 2019

Në fjolla dritash kohën kemi ngrirë, pa të shkuar, pa të ardhme, stinët zhdukur i dashur, je kaq i bukur, bashkë, një shpirt i paprekur, një i lirë Atë që kurrë s‘ka qenë, lem’ ta shijojë, dy të rritur pa

Lexo më shumë
HESHTJE

HESHTJE 3

🕔13:36, 1.Jul 2019

Çarçaf i butë, një dorë që zgjatet prek një mur, buzët hapen por emri yt nuk del   Heshtja e mpin gjuhën, sytë mbyten në mall, në kaltërsinë që ti dashurove nuk ka më asgjë, e ngrirë buzë vajit, zemra

Lexo më shumë
HIJE

HIJE 3

🕔01:02, 25.Jun 2019

Në netët me hije frikërash që marshojnë heshtur, si rresht ushtarësh gatitur, me bajonetat ngrehur mbi të ardhmen e të dashuruarve   Në netët me hije që kërcejnë drejt të ngjashmes që kërleshen në zemrën e përbashkët, të kapura duarsh

Lexo më shumë
DY

DY 2

🕔01:16, 23.Jun 2019

1- dua t’i nxjerr fjalët nga buzët deri sa të rrjedh heshtja si një ujëvarë që derdhet mbi duart e mia të hapura dhe ta ndal edhe të fundit zjarr. dua të shtrihem në tokën e thatë tek këmbët e

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim