Back to homepage

Blogu i Moikomit

Kur bisedon dhe lexon Moikom Zeqon

Kur bisedon dhe lexon Moikom Zeqon 1

🕔10:12, 19.Aug 2019

  ENVER KUSHI  PËRTEJ NGJYRAVE TË NJË BISEDE Shkrimin  e Moikom Zeqos për Pashko Gjeçin, botuar në gazetën “Dita” më 17 korrik të këtij viti, e lexova menjëherë, siç kam lexuar të gjitha shkrimet e tij publikuar në këtë të

Lexo më shumë
Parabola e shtetit “H”

Parabola e shtetit “H” 2

🕔19:00, 11.Aug 2019

Nga Moikom Zeqo Parabola për shtetin “H”, -pa  mohuar analogjitë e pashmangshme  me shtetet e tjera. Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik u krijuan një numër shtetesh të rinj brenda ish-territorit të dikurshëm perandorak. Një republikë e tillë e re, diku

Lexo më shumë
Vae Soli – mjerë njëshi

Vae Soli – mjerë njëshi 3

🕔08:26, 7.Aug 2019

  Moikom Zeqo (NGA PËRRALLA E SENT EKZYPERISË DHE PAMFLETI PER PRESIDENTIN SALI BERISHA NË  1994 ) Një farë biznesmeni, i quajtur K3X, rri krejt i vetëm mbi një planet, që rrotullohet në kozmos. Mesa duket është i pavdekshëm. Por

Lexo më shumë
A ballafaqohet miti me shkencën?

A ballafaqohet miti me shkencën? 1

🕔09:03, 6.Aug 2019

Nga Moikom Zeqo Iliada homerike është mit i letrarizuar. Poetikë e kujtesës. Fuqi e fosilizuar. Por arkeologjia e vërtetoi që në shekullin XIX se Ilioni-Troja ekziston, ka ekzistuar si substancë historike. Po si qëndron e vërteta për mite të tjera

Lexo më shumë
Kalorësi peligrin Arnold Von Harfi dhe mali i hënës

Kalorësi peligrin Arnold Von Harfi dhe mali i hënës 2

🕔15:23, 2.Aug 2019

Nga Moikom Zeqo Falë penës së shkathët dhe inteligjente të dijetarit holandez Dr. Stockman Hofenshtajn, në librin e tij të botuar në anglisht në Oberlin të Ohajos “The Mytology of the Mountain of the Moon” (“Mitologjia e Malit të Hënës”),

Lexo më shumë
Dy emra qyteti dhe legjendat e dy deteve

Dy emra qyteti dhe legjendat e dy deteve 20

🕔15:45, 27.Jul 2019

Moikom Zeqo DY EMRAT E NJË QYTETI TË LASHTË Gjeneza e një qyteti të motshëm si Durrësi nis që në brymë të shekujve shumë më përpara kronikës së tij. Ajo është e konservuar në themelet e tij, “në katin e

Lexo më shumë
Sa shumë kemi për të mësuar ne shqiptarët e manipuluar kaq gjatë!

Sa shumë kemi për të mësuar ne shqiptarët e manipuluar kaq gjatë! 20

🕔17:22, 25.Jul 2019

Nga Moikom Zeqo Askush në Shqipëri nuk mendon më se politika shqiptare është një politikë normale, por paradoksale! Ka humbur në fjalorin e gjuhës shqipe pikërisht në sferën e politikës fjala “entuziazëm”, ose “logjikë”, “progres”, “shpresë”,  “siguri “, “drejtesi “.

Lexo më shumë
Për poezinë universale, pangjashmerinë e poetëve dhe lavditë e rreme

Për poezinë universale, pangjashmerinë e poetëve dhe lavditë e rreme 2

🕔12:43, 23.Jul 2019

(Shkrimtari dhe gazetari Mark Simoni  interviston shkrimtarin dhe akademikun shqiptar Moikom Zeqo) Megjithëse mendohet se letërsia e viteve ‘30 ka qenë një letërsi me një vezullim të vecantë, përsëri e dijmë mirë se ajo akoma nuk është ndricuar aq mirë

Lexo më shumë
Mite dhe sinopse të historisë

Mite dhe sinopse të historisë 1

🕔16:00, 20.Jul 2019

Moikom Zeqo EMAUSI Bashkudhëtari misterioz për në Emaus. (Lluka, 24-13, 31): “Po atë ditë dy veta po shkonin drejt një fshati me emrin Emaus, gjashtëdhjetë stade larg Jeruzalemit. Dhe ata po bisedonin mes tyre për të gjitha që kishin ndodhur.

Lexo më shumë
Një intervistë para vdekjes së Pashko Gjecit

Një intervistë para vdekjes së Pashko Gjecit 4

🕔12:43, 17.Jul 2019

Nga Moikom Zeqo Ka  mbyllur  sytë prej vitesh njeriu i mrekullueshëm, përkthyesi erudit Pashko Gjeçi.  Vepra e tij e jetës nuk do të harrohet kurrë.  Por vdiq gati i harruar.  Por ç’është vdekja fizike?  Një truk, ose një konvencion.  Po

Lexo më shumë

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin