Back to homepage

Blogu i Moikomit

Ndërtesat pasqyrojnë shpirtin e kohës së tyre

Ndërtesat pasqyrojnë shpirtin e kohës së tyre 0

🕔03:12, 25.Feb 2018

Moikom Zeqo Në Greqinë e lashtë arkitekti u njoh si “mjeshtër-ndërtues” (“archi-tekton”). Arkitektura u konsiderua “nëna” e arteve vizuale, meqë piktura dhe skulptura u zhvillua shpesh në kontekstin e një projekti ndërtimi, për shembull, në formën e muraleve ose të

Lexo më shumë
Koordinatat imagjinare të varrit të Skënderbeut

Koordinatat imagjinare të varrit të Skënderbeut 19

🕔10:39, 22.Feb 2018

  Moikom Zeqo   Varri i  Gjergj Kastriot Skenderbeut, ka tërhequr, ka grishur vëmendjen e shekujve dhe të njerëzve, ka fituar gati statusin e një tabuje jo vetëm për shqiptarët, por edhe për të tjerët. Si një motiv filmik, hollivudian

Lexo më shumë
Dekalogu poetik lasgushian

Dekalogu poetik lasgushian 2

🕔11:54, 20.Feb 2018

  Nga Moikom Zeqo Në librin tim “LASGUSHI I PANJOHUR”, botuar në 2017, kam harruar pa përfshirë dhe një ese timen të vitit 1999, kushtuar 100-vjetorit të Lasgush Poradecit. Ja teksti i  esesë, që e plotëson librin: *** Në vitin

Lexo më shumë
Anijet ilire në bregdetin e Bosnjës

Anijet ilire në bregdetin e Bosnjës 2

🕔18:08, 19.Feb 2018

Moikom Zeqo   Deri më sot arkeologët nënujorë nuk kishin mundur të zbulonin relikte të anijeve ilire. Në 1975 në basenin e Bazës Detaro-ushtarake në Bisht Pallë unë kam zbuluar një anije të lashtë, zbulim të cilin e kam publikuar.

Lexo më shumë
4 proza të panjohura të Frederik Rreshpjes

4 proza të panjohura të Frederik Rreshpjes 4

🕔11:01, 18.Feb 2018

Nga Moikom Zeqo Të shkruash për të tjerët, madje për ata që kanë vdekur dhe nuk mund të flasin, ose të rrëfehen, është emocion i shumëfishtë, i koncentruar. Këto ditë duke parë në Arkivin tim (kuptohet të rrëmujshëm dhe të

Lexo më shumë
Sinopse historike dhe kulturore

Sinopse historike dhe kulturore 1

🕔11:00, 18.Feb 2018

Moikom Zeqo 1.SHËNIME PËR VEPRA ARTI Statuja e famshme e Herkulit qëndron gjithëpushtetshëm mbi një piedestal në hollën kryesor të Galerisë së Arteve  të Bonit. Biri i Zeusit me muskujt e tij të fuqishëm tregon se ai shumë shpejt do

Lexo më shumë
Përse Skënderbeu vuri kokën e dhisë në përkrenare

Përse Skënderbeu vuri kokën e dhisë në përkrenare 20

🕔02:52, 17.Feb 2018

Moikom Zeqo Për kështjellën mesjetare të Ishmit është një legjendë, që lidhet me emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Turqit, që e rrethuan kështjellën qenë aq të shumtë, sa radhët e tyre dukeshin sikur s’do të mbaronin kurrë. Kështjellarët qenë një

Lexo më shumë
Katër histori të mençurisë shqiptare në mbrojtje

Katër histori të mençurisë shqiptare në mbrojtje 9

🕔13:32, 15.Feb 2018

Nga Moikom Zeqo Shkrimi mbi lëvore druri që e hasëm në tregimin mbi Pirron (kliko KËTU) është vetëm një nga shembujt e mençurisë popullore në shekuj. Më poshtë, 4 motive të tjerë: 1-Shpatat e fshehura në amfora Një dijetar tjetër

Lexo më shumë
Si u shpëtua Pirro nga vrasja në moshën 2 vjeçare

Si u shpëtua Pirro nga vrasja në moshën 2 vjeçare 8

🕔11:07, 14.Feb 2018

Moikom Zeqo Dijetari i njohur i antikitetit Plutarku, në veprën e tij „Jetët paralele, shkruan dhe për jetën e Pirros së madh të Epirit. Kur Pirroja ishte 2 vjeç të atin e tij e rrëzuan nga froni. Atëherë disa shoqërues

Lexo më shumë
Emri biblik i Sardës shqiptare

Emri biblik i Sardës shqiptare 16

🕔11:58, 12.Feb 2018

Moikom Zeqo Bibla e shenjtë është një kryethesar i jashtëzakonshëm kulturor dhe mitik i njerëzimit. Krishterimi i hershëm iliro shqiptar përvetësoi ide por edhe toponime të marra drejtpërdrejt nga Bibla e Shenjtë. Shfletoj një nga librat më të çuditshëm të

Lexo më shumë