Back to homepage

Blogu i Moikomit

Kulti i Kalit tek ilirët dhe shqiptarët

Kulti i Kalit tek ilirët dhe shqiptarët 21

🕔10:29, 10.Feb 2018

Nga Moikom Zeqo  Kulti ilir i kuajve është kaq i rëndësishëm dhe kaq me peshë tek të parët tanë saqë një dijetar i formatit të madh, austriaku Karl Treimer thotë se emri i kalit në Evropë ka origjinë ilire. Vetë

Lexo më shumë
Takimi i paharruar me Tor Hajerdallin

Takimi i paharruar me Tor Hajerdallin 3

🕔09:43, 8.Feb 2018

Moikom Zeqo    Në Janar të vitit 1997 „National Geographic“ e Washington D.C. njoftoi se më 10 prill 1997 do të vinte në Amerikë shkencëtari dhe udhëtari i famshëm norvegjez Tor Hajerdall për një bisedë me rastin e 50-vjetorit të

Lexo më shumë
Durrës, Shkodër… Dy poezi dashurie nga viti i largët ’71

Durrës, Shkodër… Dy poezi dashurie nga viti i largët ’71 0

🕔03:20, 8.Feb 2018

Nga Moikom Zeqo   1 – TI EFEMERA IME   Ti efemera ime (e imja?), Vetëm një çast të putha dhe e kuptova Se emri yt s’ishte pavdekësia, Vetëm një çast Dhe ti ishe e tëra ky çast !  

Lexo më shumë
RINGJALLJA

RINGJALLJA 5

🕔02:38, 7.Feb 2018

Moikom Zeqo Clode Levy Stross (në foto) e tregon një parabolë. Një misionar i krishterë në shekullin XVII diku në Afrikë, a në Zelandën e Re (Vendi në të vërtetë nuk saktësohet përfundimisht) shkoi midis fiseve të egra. Pamja e

Lexo më shumë
STATUJA E KOHËS

STATUJA E KOHËS 0

🕔02:45, 6.Feb 2018

Moikom Zeqo Mendohet (thuhet) se koha e pafundme përbëhet nga çaste të fundme. Mendja njerëzore e koncepton. Praktikisht veçimi (ndarja) e çasteve është e pamundur. Në Olimp në shekullin IV para Krishtit ekzistonte një Statujë bronzi kushtuar Kohës. Të bëje

Lexo më shumë
Fraklini dhe Miu

Fraklini dhe Miu 0

🕔09:35, 5.Feb 2018

Moikom Zeqo Shumica e librave të botës shkruhen për t’u harruar. Shkrimtarët mëtojnë pavdekësinë. Por pak, shumë pak arrijnë tek kjo ëndërr mikluese, më shpesh zhgënjyese. Para vdekjes Benjamin Fraklini e shkroi një epitaf, që mund (jo domosdo) të vihej

Lexo më shumë
Apologjia kundër falsifikimit të origjinës shqiptare të Skënderbeut

Apologjia kundër falsifikimit të origjinës shqiptare të Skënderbeut 3

🕔11:01, 4.Feb 2018

Moikom Zeqo Dijetari më i madh shqiptar i shekullit XVII është padyshim Frang Bardhi. Mbas Marin Barletit ai është përfaqësuesi i dytë i madh i humanizmit shqiptar. Lindi në Kallmet të Zadrimës, pranë qytetit të Lezhës, ku siç dihet më

Lexo më shumë
Moikom Zeqo, mes mistikës dhe dijes

Moikom Zeqo, mes mistikës dhe dijes 1

🕔10:30, 25.Jan 2018

  Rreth librit “Grishja e Florimontit” të Moikom Zeqos.  Prof.dr Josif Papagjoni              Sikundër më ka ndodhur edhe më parë me librat e fundmë të Moikom Zeqos, edhe me faqet e librit “Grishja e Florimontit” hyra brenda tyre, u harrova,

Lexo më shumë
Moikom Zeqo në librin studimor të Fatmir Mingulit

Moikom Zeqo në librin studimor të Fatmir Mingulit 0

🕔14:32, 20.Jan 2018

(Refleksione mbi librin studimor “Tatuazhet e shpirtit- transletërsia e Moikom Zeqos” të Fatmir Mingulit) Nga Vladimir Muça Në prezantimin e librit studimor “Tatuazhet e shpirtit- transletërsia e Moikom Zeqos” të estetit Ing. Fatmir Minguli, dikush nga diskutantët, Fatos Tarifa,  e

Lexo më shumë
Moikomi për Lasgushin e (pa)njohur

Moikomi për Lasgushin e (pa)njohur 2

🕔10:57, 7.Jan 2018

  Nga Vangjush Ziko Kohët e fundit u botua libri i Moikom Zeqos “Lasgushi i Panjohur” (Shtëpia botuese ERIK, 2017). Kjo vepër, kushtuar 30 vjetorit te vdekjes se Lasgushit, dëshmon për një angazhim dhe guxim të madh për të shkruar

Lexo më shumë