Back to homepage

Blogu i Moikomit

Arsimi kombëtar dhe e ardhmja e Shqipërisë

Arsimi kombëtar dhe e ardhmja e Shqipërisë 4

🕔13:21, 6.Feb 2019

  Nga Moikom Zeqo Edukata e bën njeriun dhe njeriu e  bën kombin/ Jules Simons Në datën 16 Janar 1993 kam folur në Kuvendin e Shqipërisë, me cilësinë e deputetit. Këtë fjalim konceptual,- që lidhet me një çështje madhore,- atë

Lexo më shumë
Kujtime për Dritëroin

Kujtime për Dritëroin 4

🕔11:29, 5.Feb 2019

MOIKOM ZEQO Unë e kam njohur Dritëroin që në vitet ‘70 të shekullit të kaluar. E kam njohur edhe si gazetar. Por miqësia jonë u forcua vetëm nga viti 1991, kur në mënyrë paralele pa biseduar me njëri-tjetrin mbajtëm të

Lexo më shumë
Moikom Zeqo: Opinioni publik, metafora okulte e “kazanit mediatik”

Moikom Zeqo: Opinioni publik, metafora okulte e “kazanit mediatik” 12

🕔11:06, 4.Feb 2019

Nga Moikom Zeqo Titulli i mësipërm është një subjekt  i beftë, i natyrshem dhe njëkohësisht pyetje e tmerrshme e ekzistences  se opinionit publik ne Shqiperi si nje premise demokratike dhe epistimologjike. Opinioni publik ka të bëjë me pushtetin e katërt,

Lexo më shumë
De Rada, përkthim i tij i “Dekameronit” dhe Eqrem Çabej

De Rada, përkthim i tij i “Dekameronit” dhe Eqrem Çabej 1

🕔13:44, 29.Jan 2019

Dua t’i rikthehem një përfytyrimi: Eqrem Çabej, një djalosh 21 vjeçar në një nga mjediset e qytetit austriak të Grazit, mbase në dhomën e tij të studentit, mbase në ndonjë kafene, apo në bibliotekën universitare, që pikërisht në datën 4

Lexo më shumë
Cikli i mbijetesës

Cikli i mbijetesës 1

🕔12:00, 28.Jan 2019

Moikom Zeqo  AUSHVICI I LIBRAVE Ca njerëzucë me pubertetin gëbelsian Djegin librat e mi me gjest inkuizitor. Prej ujit të pavdekshëm të oqeaneve jam,- S’më djeg dot asnjë zjarr monstruoz! Avionë në re, për ku jeni nisur? Aeroportet – pista

Lexo më shumë
Eqrem Çabej kundër jeniçerëve të diletantëve të gjuhës

Eqrem Çabej kundër jeniçerëve të diletantëve të gjuhës 23

🕔11:32, 26.Jan 2019

Moikom Zeqo Eqrem Çabeji, në moshën 21 vjeç, shkroi në Qytetin Universitar të Grazit në 8 nëntor 1929, një tekst të fuqishëm, që mund të quhet si një ftillesë e organizimit dhe përurimit të një disipline :polemikës filologjike në përgjithësi

Lexo më shumë
Llambro Ruci, sfiduesi i harresës!

Llambro Ruci, sfiduesi i harresës! 0

🕔09:48, 25.Jan 2019

Moikom Zeqo Një nga njerëzit, që kam njohur që në rinin e hershme dhe e kam çmuar shumë gjatë viteve, si një mikun tim të përkushtuar ka qenë Llambro Ruci. E kam njohur që në vitin 1964, në qytetin plotë

Lexo më shumë
Moikomi dhe historia

Moikomi dhe historia 3

🕔12:33, 23.Jan 2019

Ksenofon Krisafi* Në 5 Tetor të vitit 2004, në qytetin tim të lindjes, Gjirokastër, zhvilloheshin veprimtaritë përmbyllëse të festivalit folklorik kombëtar. Ai kishte nisur më 29 shtator, me pjesëmarrjen e grupeve folklorike nga gjithë Shqipëria, por edhe nga Kosova, shqiptarët

Lexo më shumë
Për Kavafin, Faik Konicen dhe Jorge Luis Borgesin

Për Kavafin, Faik Konicen dhe Jorge Luis Borgesin 1

🕔13:27, 22.Jan 2019

Moikom Zeqo (Sinopse kulturore ) 1.Një Libër për Konstandin Kavafin nga Vasil Vasili Libri më i ri i autorit Vasil Vasili “Drita(ret) e arsyes si tiran(i)” (Shtëpia botuese “Albin », 2012) më vuri në mendime. Libri përmbledh 22 tekste, të quajtura

Lexo më shumë
20 vjet më parë mbylli sytë Simon Filipaj

20 vjet më parë mbylli sytë Simon Filipaj 1

🕔12:01, 21.Jan 2019

Moikom Zeqo (In memoriam për Simon Filipajn) Ka figura që luajnë një rol të posaçëm në kulturën shqiptare po për arsye jo shumë të shpjegueshme duken si të padukshme, për ta shtypi hesht, media elektronike gati nuk ekziston dhe vetëm

Lexo më shumë