Back to homepage

Blogu i Moikomit

Libri “I padukshmi”, ftillëzim i leximit të ri

Libri “I padukshmi”, ftillëzim i leximit të ri 3

🕔15:06, 10.Aug 2018

Mbasi u botuan të 12 Miscellanea-t, korpusi im poetik, e ndjeva, pa e kuptuar asnjëherë plotësisht, se në krijimtari ndodh, si në procesin e transfertën kuantike: të tërë atomeve dhe qelizave të trupit, në një tjetër Kohë, apo Hapësirë, të

Lexo më shumë
Gjergj Lapazaja, muzikant shqiptar i shekullit XVI

Gjergj Lapazaja, muzikant shqiptar i shekullit XVI 2

🕔12:54, 8.Aug 2018

(Një zbulim tronditës, i jashtëzakonshëm për kulturën e historisë tonë kombëtare)  Më 31 janar të vitit 1992 në Ankona të Italisë mora pjesë në një Konferencë Albanologjike Ndërkombëtare, ku u njoha dhe me studiuesin e madh muzikolog italian Domenico Morgante.

Lexo më shumë
Moikom Zeqo, saga e palimpsesteve

Moikom Zeqo, saga e palimpsesteve 1

🕔11:10, 6.Aug 2018

Fatmir Minguli “Anima Mundi” Ç’do të thotë “Anima Mundi”,  si nëntitull i librit  SAGE E PALIMPSESTEVE,  (Shtëpia botuese ZENIT , 2018, nën siglen e  AKADEMISË SHQIPTARE TË SHKENCAVE DHE ARTEVE,  me redaktor  Pëllumb Xhufin )? Në shqip përkthehet “Shpirti i

Lexo më shumë
Buzuku, (anti)miti i Kullës së Babilonisë

Buzuku, (anti)miti i Kullës së Babilonisë 0

🕔14:33, 5.Aug 2018

Moikom Zeqo (Në 1555, 463 vjet më parë, u botua Libri i Parë Shqip) Miti i Kullës së Babilonisë. Mit që ka torturuar memorien dhe fantazinë njerëzore pareshtur, që ka rritur ndjeshmërinë vetiake dhe kolektive që ka bërë një shpërthim

Lexo më shumë
Një poezi e Ronsarit për Skënderbeun

Një poezi e Ronsarit për Skënderbeun 0

🕔11:33, 5.Aug 2018

  Moikom Zeqo Pjerr Ronsar (Ronsard) – poeti më i madh francez i shekullit XVI ka botuar sonetin e tij të famshëm për Gjergj Kastriot Skënderbeun. Këtë sonetë e zbuloi dhe e botoi për herë të parë Faik Konica. Po

Lexo më shumë
Të jetuarit së prapthi

Të jetuarit së prapthi 1

🕔10:58, 31.Jul 2018

Moikom Zeqo Në Botën e Pasqyrave Liza e vogël përjeton shumëfishimin e aventurave mendore. Fjalët e Lizës me të tjerët janë si lëvizjet e kombinuara shahistike. Ose edhe si e pasqyrave që i përcjellin njëra tjetrës pasqyrimet por pa sensin

Lexo më shumë
Figura të kulturës me origjine ilire

Figura të kulturës me origjine ilire 0

🕔11:40, 30.Jul 2018

Moikom Zeqo KUINT ENI Në historinë e mendimit filozofik, qysh në kohët e lashta përmenden edhe disa figura të shquara, disa edhe filozofe, me origjinë ilire. Ata  në veprat e tyre filozofike, kanë shprehur pikëpamjet e epokës kur ata jetuan.

Lexo më shumë
Miltoni, Migjeni, Bahu dhe Faik Konica

Miltoni, Migjeni, Bahu dhe Faik Konica 5

🕔09:13, 28.Jul 2018

Moikom Zeqo   Heshtja e muzave Pak kohë (e pra koha është e pamatshme) para vdekjes së tij epifonike Migjeni shkroi një titull marramendës “I fundmi Skënderbe”, evokim kumbues i një epike ambikuide kalorsiake, u përzihet, përleshet vesku homerik dhe

Lexo më shumë
Skica dhe sinopse kulturore

Skica dhe sinopse kulturore 1

🕔17:00, 27.Jul 2018

Moikom Zeqo KONSTANDIN VASILI – NJË PERSONALITET SHQIPTAR, MIK I NGUSHTË I GJENIUT RUS TË LETRAVE, NIKOLLAJ GOGOLIT Në librin “Dictionaire historique et genelogique des grades familles de Grece d’Albanie et de Constandinopole” Paris 1983 (Fjalor historik e gjenealogjik i

Lexo më shumë
Një këngë mirditore pothuaj e panjohur për Skënderbeun

Një këngë mirditore pothuaj e panjohur për Skënderbeun 8

🕔17:52, 24.Jul 2018

 Prof. As. Dr. Anton Papleka Duke rrëmuar midis materialeve të mia, rastësisht gjeta  një këngë që fliste për Skënderbeun. Këtë këngë të kënduar nga Ndue Gjini, e kishte mbledhur në Blinisht të Mirditës, më  1962, hulumtuesi i pasionuar Kolë Shtjefni

Lexo më shumë