Back to homepage

Blogu i Moikomit

Callico, Sorlo, Marripen…

Callico, Sorlo, Marripen… 5

🕔13:15, 4.Sep 2018

Nga Moikom Zeqo* Sekretet e gjuhëve njerëzore përcaktojnë artin e të shkruarit. Sekrete konceptuale. Në një shkrim në frëngjisht në 1902 Faik Konica hedh ca ide befasuese. Flet për gjuhën e romëve (gabelëve). Në të gjenden shenja të një shkujdesjeje

Lexo më shumë
RIKUJTESË: Një pasuri e rrallë në rrezik

RIKUJTESË: Një pasuri e rrallë në rrezik 3

🕔11:46, 3.Sep 2018

Nga Moikom Zeqo* Epitafi i mbiquajtur  konvencionalisht, si i Glavenicës, qe per mendimin tim, shkencerisht, duhet quajtur Epitafi i Balshajve , është një objekt tepër delikat, i cili ka patur fatin t’i rezistojë kohës. Por prezenca e luterlimës dhe komponentëve

Lexo më shumë
Skica dhe sinopse kulturore

Skica dhe sinopse kulturore 2

🕔12:12, 27.Aug 2018

  Moikom Zeqo Po ribotoj për lexuesit e nderuar të DITA tri shkrime të mia, nën  rubriken “SKICA DHE SINOPSE KULTURORE”. Këto tre shkrime janë dëshmi, padyshim. Më e tmerrshmja është se megjithëse kanë kaluar  gati 20 vjet për monumetet,

Lexo më shumë
Dy shkrime në frëngjisht të Faik Konicës në 1897 mbi bektashizmin

Dy shkrime në frëngjisht të Faik Konicës në 1897 mbi bektashizmin 3

🕔12:04, 25.Aug 2018

  Moikom Zeqo Deri në 25 gusht bëhet pelegrinazhi i madh në Majën e Tomorit-ndoshta pelegrinazhi më i madh në Ballkan. Kjo është vërtetë në epokën urbane dhe digjitale një dukuri e mbijetesës popullore të pelegrinazhit, për antropologjinë do ishte

Lexo më shumë
Poezia universale dhe britma e fluturës

Poezia universale dhe britma e fluturës 0

🕔11:37, 24.Aug 2018

Moikom Zeqo Tu es la feuille hypnotisée dans lespace, A l’approche de l’Invisible Serpent. René Char   Ti je për gjethen e hipnotizuar në hapësirë, Sapo afrohet Gjarpëri i Padukshëm. Rene Shar   A është realiteti, vetëm ai, që ne

Lexo më shumë
Kundër çdo censure, liria – emancipim i shqiptarëve

Kundër çdo censure, liria – emancipim i shqiptarëve 21

🕔12:31, 22.Aug 2018

Moikom Zeqo Librat më të mirë në botë, librat më vizionarë janë ata, që mbrojnë Lirinë e pakufizuar të librave. Projekt-ligji i paraqitur ne Kuvendin e Shqipërisë  për të ndaluar veprat letrare dhe artistike të autorëve kryesorë shqiptarë të shekullit

Lexo më shumë
Vangjush Mio, piktor i madh shqiptar i traditës figurative

Vangjush Mio, piktor i madh shqiptar i traditës figurative 5

🕔16:22, 20.Aug 2018

Moikom  Zeqo Peizazhi i fundit,- dicka testamentale Peizazhi i fundit  Vangjush  Mios (3 mars 1891-30 dhjetor  1957 )  është një pamje (pejsazh ) nga qyteti i lashtë i Beratit e i kështjellës së tij historike. Berati i 1001 Dritareve !

Lexo më shumë
Moikom Zeqo, arkeologjia shqiptare në Hildeshaim

Moikom Zeqo, arkeologjia shqiptare në Hildeshaim 3

🕔12:48, 18.Aug 2018

 – Intervistë e arkeologut dhe studiuesit Moikom Zeqo, para 29 vitesh, dhënë redaktores dhe gazetares  Teuta Mulaj,-  gazeta “Adriatiku“–  Pyetje: Nga 6-8 qershor 1989, në qytetin Hildeshaim, në Landin e Saksonisë së Sipërme dhe në RF Gjermane, zhvilloi punimet Simpoziumi

Lexo më shumë
Dy muzikantë të traditave në Shqipëri

Dy muzikantë të traditave në Shqipëri 2

🕔16:57, 17.Aug 2018

Moikom Zeqo Gjergji – muzikant durrsak para 8 shekujve Durrësi ka qenë në shekuj një land i begatshëm në tradita artistike dhe muzikore. Nga Durrësi kanë dalë një varg muzikantësh të njohur, bile edhe në shkallë botërore. *** Në një

Lexo më shumë
Tomori, kulti i tabusë mbrojtëse

Tomori, kulti i tabusë mbrojtëse 5

🕔11:02, 15.Aug 2018

Moikom Zeqo Nuk dihet se kur ka nisur të praktikohet ngjitja e Malit të Shenjtë si një Festë për të gjithë njerëzit, me ngjyrë, besime dhe  madje me gjuhë të ndryshme. Dikur para Erës së Re besohet se ka nisur

Lexo më shumë