Back to homepage

Blogu i Moikomit

I vetëshpalluri “trashëgimtar i Kastriotëve”

I vetëshpalluri “trashëgimtar i Kastriotëve” 1

🕔12:56, 8.Jan 2019

MOIKOM ZEQO ËNDËRRA MBRETËRORE Një farë aristokrati spanjoll ALRD KSTR në 22 mars 1889, (në ditën e ekuinoksit) e pa një vegim në formën e një salamandre me dy kokë me kurorëza ari brenda kabinetit të tij plot libra dhe

Lexo më shumë
Grifonët në shishe

Grifonët në shishe 1

🕔12:39, 7.Jan 2019

Moikom Zeqo Çdo fjalë për mua është një hartë e Shpirtit. Vetvetiu Poezia është Aventura e Udhëtimeve të Infinitëshme.Përherë më kujtohen vargjet e Beranger-it: Je suis, je suis Juif Errant, Qu’on tourbillon toujour emporte ! Sans vieillir, accablé de jours, La

Lexo më shumë
Jeta e dyfishtë e Mozartit

Jeta e dyfishtë e Mozartit 1

🕔15:01, 6.Jan 2019

MOIKOM ZEQO U takova me mikun tim, muzikologun e njohur SKSH në kafenenë “Enigma” në rrugën që ndan Akademinë e Arteve me fillimin e kodrës së pyllëzuar, që të çon në liqenin artificial dhe parkun e Tiranës. SKSH është mesoburrë,

Lexo më shumë
Motivet e etno-kulturës iliro-shqiptare

Motivet e etno-kulturës iliro-shqiptare 2

🕔10:45, 5.Jan 2019

Moikom Zeqo  Në shekullin XIX, një nga gjenitë më të mëdhenj të arkeologjisë botërore ser. Artur Evans, bëri një udhëtim dhe botoi librin “Letrat ilire”. Ishte ende i ri, një shkencëtar me perspektivë dhe për një rastësi shkroi për antikitetet

Lexo më shumë
Testamenti i Gjon Muzakës

Testamenti i Gjon Muzakës 29

🕔00:51, 3.Jan 2019

Në 3 qershor 1510 princi i thinjur arbër Gjon Muzaka u ul tek tryeza e shkrimit. Pati ndjesinë marramendëse se u fiksua pazgjidhshëm në një objekt sekret që e ripërtërinte, por edhe e rrëqethte. Sot mbushte 52 vjeç, por ndihej

Lexo më shumë
Statuja e Kohës (që ka humbur)

Statuja e Kohës (që ka humbur) 0

🕔00:45, 31.Dec 2018

Moikom Zeqo Mendohet (thuhet) se koha e pafundme përbëhet nga çaste të fundme. Mendja njerëzore e koncepton. Praktikisht veçimi (ndarja) e çasteve është e pamundur. Në Olimp në shekullin IV para Krishtit ekzistonte një Statujë bronzi kushtuar Kohës. Të bëje

Lexo më shumë
Mençuri shqiptare në mbrojtje

Mençuri shqiptare në mbrojtje 12

🕔00:32, 27.Dec 2018

Nga Moikom Zeqo Shkrimi mbi lëvore druri që e hasëm në tregimin mbi Pirron (kliko KËTU) është vetëm një nga shembujt e mençurisë popullore në shekuj. Më poshtë, 4 motive të tjerë: 1-Shpatat e fshehura në amfora Një dijetar tjetër

Lexo më shumë
Historia e një dorëshkrimi misterioz

Historia e një dorëshkrimi misterioz 4

🕔00:59, 23.Dec 2018

Nga Moikom Zeqo Ishte viti 1912 kur koleksionisti dhe shitësi amerikan i librave Guilfrid Vonic ndodhej në Itali për punët e tij. Konkretisht vizitoi vilën Mantragone në Fraskati, në një krahinë pranë Romës, me qëllim që të blinte një koleksion

Lexo më shumë
Tri rrëfenja të shekullit XV

Tri rrëfenja të shekullit XV 0

🕔15:05, 21.Dec 2018

Moikom Zeqo  Intervistë e Moikom Zeqos dhënë  Rrezarta Merja – Redaktore e Shtëpisë Botuese “Erik”) Pyetje: – I nderuar Moikom, sapo  keni botuar librin “Tri Rrëfenjat e shekullit XV”, që ka dhe një nëntitull “Sinops romani”. Ky libër është paksa

Lexo më shumë
Shenjtori me kokë qeni

Shenjtori me kokë qeni 1

🕔09:55, 20.Dec 2018

Moikom Zeqo Në Bazilikën e Shën Nikollës në Voskopojë   është pikturuar në vitin 1726 nga një gjeni i ikonografisë shqiptare David Selenica, një numër i madh afreskesh me një forcë arti të jashtëzakonshme. Në një farë mënyre Bazilika e Shën

Lexo më shumë