Lotaria Amerikane, ja cilët janë fituesit nga Shqipëria

Lotaria Amerikane, ja cilët janë fituesit nga Shqipëria

🕔18:12, 3.May 2016

Kanë dalë përgjigjet e atyre që kanë fituar lotarinë amerikane. Bëhet fjalë për aplikuesit e tetorit të vitit të kaluar. Për të parë nëse jeni fitues, duhet të klikoni në këtë link. Ambasada Amerikane sqaron se njoftimet zyrtare të përzgjedhjes

Lexo më shumë
Shpallen në kërkim ndërkombëtar zyrtarë rusë

Shpallen në kërkim ndërkombëtar zyrtarë rusë

🕔18:04, 3.May 2016

Figurat e politikës ruse dhe ish-zyrtarë të qeverisë që kanë lidhje të ngushta me Putinin ndodhen në mesin e dhjetëra figurave që thuhet se janë anëtarë të dy bandave të organizuara kriminale ruse, që kërkohen me urdhër ndërkombëtar të lëshuar

Lexo më shumë
Danimarka do të zgjerojë kontrollet kufitare me Gjermaninë

Danimarka do të zgjerojë kontrollet kufitare me Gjermaninë

🕔17:59, 3.May 2016

Danimarka ka shtyrë edhe më tej në afat kohor kontrollet e përkohshme në kufirin e saj me Gjermaninë, të cilat u vendosën fillimisht në janar të këtij viti për të menaxhuar më mirë fluksin e jashtëzakonshëm të emigrantëve që “pushtoi”

Lexo më shumë
Liria e Medias, Mogherini: Frikësimi dhe dhuna ndaj gazetarëve, në rritje

Liria e Medias, Mogherini: Frikësimi dhe dhuna ndaj gazetarëve, në rritje

🕔17:54, 3.May 2016

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, Përfaqësuesja e Lartë Federica Mogherini jep alarmin se frikësimi dhe dhuna ndaj gazetarëve është në rritje. Përveç kësaj, zonja Mogherini shpreh shqetësimin për miratimin e ligjeve apo praktikave “që vendosin censurë, inkurajojnë vetë-censurimin

Lexo më shumë
Skandali në Hungari, Banka Qendrore shpërndan 1 miliardë $ për gazetarë pro qeveritarë

Skandali në Hungari, Banka Qendrore shpërndan 1 miliardë $ për gazetarë pro qeveritarë

🕔15:39, 3.May 2016

Në të gjitha vendet e botës, politikanët “flirtojnë” me gazetarët dhe anasjelltas, por rasti i Hungarisë duket se është më flagranti. Banka Qendrore në vend ka shpërndarë rreth 1 miliardë dollarë në formë donacionesh për gazetarët pro qeverisë. Paratë janë

Lexo më shumë
Kina, videoklip me muzikë rep për të rekrutuar ushtarë të rinj

Kina, videoklip me muzikë rep për të rekrutuar ushtarë të rinj

🕔15:30, 3.May 2016

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës ka publikuar një video me këngë të rrymës rap për të nxitur rekrutimin e të rinjve në radhët e saj. Kënga e quajtur “Battle Declaration” u botua në faqen e internetit të Ushtrisë dhe është

Lexo më shumë
Gjermani, 90 xhami nën vëzhgimin e shërbimit të fshehtë

Gjermani, 90 xhami nën vëzhgimin e shërbimit të fshehtë

🕔15:10, 3.May 2016

Nën vëzhgimin e shërbimeve të fshehta, sipas Zyrës Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës janë rreth 90 xhami radikale në Gjermani. “Ne jemi të shqetësuar, se në Gjermani ka shumë komunitete islamiste xhamish, të cilat edhe ne duhet t’i mbajmë nën

Lexo më shumë
SHBA dhe Kina përplasen për marrëveshjen e tregtisë

SHBA dhe Kina përplasen për marrëveshjen e tregtisë

🕔14:52, 3.May 2016

Rregullat e tregtisë globale nuk mund të vendosen nga një shtet i vetëm, por nga të gjitha vendet. Ky është qëndrimi i kinës pas thirrjes së presidentit amerikan Barak Obama për miratimin urgjent të marrëveshjes së tregtisë që përfshin 12

Lexo më shumë
Lufta e kryebashkiakut të Nisës ndaj myslimanëve

Lufta e kryebashkiakut të Nisës ndaj myslimanëve

🕔14:32, 3.May 2016

Kryebashkiaku Estrosi vendosi që të mbyllte një xhami në Nisë, ndërkohë që ua bëri të qartë klubeve të futbollit, se nuk do t’u japë më fonde nëse lojtarët do të vazhdojnë që të luten në fushë. Ky kërcënim erdhi më

Lexo më shumë
Brazili ndalon me ligj përdorimin e WhatsApp

Brazili ndalon me ligj përdorimin e WhatsApp

🕔14:30, 3.May 2016

Brazili ka ndaluar zyrtarisht përdorimin e aplikacionit WhatsApp, si përpjekje për të shtënë në dorë të dhënat e përdoruesve. Prej kohësh tashmë, kompania dhe shteti janë përfshirë në një luftë, për të vendosur nëse autoritetet duhet të jenë në gjendje

Lexo më shumë