Shinzo Abe, kryeministri i ri japonez

Shinzo Abe, kryeministri i ri japonez 0

🕔11:18, 17.Dec 2012

Shinzo Abe, lideri konservator i liberaldemokratëve do të jetë kryeministri i ri i Japonisë. Në bazë të exit polleve japoneze, liberaldemokratët kanë sigurinë se do të marrin 240 vende nga 480 që ka Dhuma e Ulët e Deputetëve. Abe, për

Lexo më shumë
Vrasësi i vogëlushëve në SHBA, gjeniu që planifikoi gjithçka me gjakftohtësi

Vrasësi i vogëlushëve në SHBA, gjeniu që planifikoi gjithçka me gjakftohtësi 0

🕔11:22, 16.Dec 2012

Shprehja e vjetër “Gjenialitetin nga çmenduria një fije e ndan” vërtetohet për kushedi të satën herë. Autori i masakrës së kryer dy ditë më parë në shkollën fillore në Konektikat përshkruhet nga ish-mësuesit dhe shokët e tij si një gjeni

Lexo më shumë
Hillari Klintonit i bie të fikët, përplas kokën

Hillari Klintonit i bie të fikët, përplas kokën 0

🕔10:30, 16.Dec 2012

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka pasur një problem shëndetësor ditën e djeshme. Sipas mediave amerikane, zonjës Klinton i ka rënë të fikët dhe ka përplasur kokën. Departamenti i Shtetit ka njoftuar sot se shefja e diplomacisë amerikane është

Lexo më shumë
Mbytet skafi në ujërat greke, 18 viktima

Mbytet skafi në ujërat greke, 18 viktima 0

🕔14:52, 15.Dec 2012

Mbytja e një motobarke në ujërat e Greqisë ka shkaktuar të paktën 18 viktima. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës së kaluar në ujërat e detit Egje pranë ishullit grek Mitilene. Forcat e shpëtimit kanë mundur të nxjerrin nga uji deri

Lexo më shumë
Çmimi Nobel BE-së: medalje për të shkuarën dhe shpresë për të ardhmen

Çmimi Nobel BE-së: medalje për të shkuarën dhe shpresë për të ardhmen 0

🕔13:24, 15.Dec 2012

“Bashkimi Europian dhe anëtarët e tij, për më shumë se 6 dekada, i kanë shërbyer progresit, paqes, bashkëpunimit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut në Europë.” Me këtë motivacion, të hënën e shkuar, komiteti norvegjez nderoi BE-në me çmimin Nobel

Lexo më shumë
Masakra në SHBA, Nishani: Vuajtja, aq e thellë sa fjalët s’e shprehin dot

Masakra në SHBA, Nishani: Vuajtja, aq e thellë sa fjalët s’e shprehin dot 0

🕔11:00, 15.Dec 2012

Nëpërmjet një mesazhi dërguar presidentit Obama, kreu i shtetit shqiptar i ka shprehur ngushëllimet popullit amerikan për masakrën e kryer dje në një nga shkollat fillore në Konektikat. “Me një tronditje dhe hidhërim të madh kam mësuar për ngjarjen tragjike

Lexo më shumë
Dhjetë qytetet me gratë më të bukura në botë

Dhjetë qytetet me gratë më të bukura në botë 0

🕔14:43, 14.Dec 2012

Në dhjetëshen e qyteteve ku mund të hasni gratë më të bukura në botë, përfshihen Seuli, Amsterdami, Montreali, Tel Aviv, Moska etj. Bie në sy fakti se në këtë klasifikim dominojnë qytetet evropiane, në krye të të cilave pozicionohet kryeqyteti

Lexo më shumë
Refugjatët myslimanë në Birmani vuajnë bllokadën e ndihmave

Refugjatët myslimanë në Birmani vuajnë bllokadën e ndihmave 0

🕔14:40, 14.Dec 2012

Dhuna sektare ka detyruar më shumë se 100 mijë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre për në Birmaninë Perëndimore. Në gadishullin Miebon ku janë vendosur kampet e refugjatëve budistë dhe myslimanë, veprohet me standarde të dyfishta   Komuniteti budist

Lexo më shumë
Bota ne nje dite

Bota ne nje dite 0

🕔14:24, 14.Dec 2012

1. SHBA Krijuesi i programit të antivirusit “McAfee”, Xhon Mekafi është ekstraduar nga Guatemala për në SHBA. Autoritetet amerikane prej kohësh e kërkonin për shkak të lidhjes që mund të kishte me vrasjen e fqinjit të tij. Ai u arrestua

Lexo më shumë
Susan Rice nuk do të pasojë Hillary Clinton

Susan Rice nuk do të pasojë Hillary Clinton 0

🕔13:37, 14.Dec 2012

Ambasadorja e OKB-së, Susan Rice,  nuk do të jetë pasuesja e Hilari Klintonit në postin e Sekretares amerikane të Shtetit. Lajmi është bërë I ditur nga Shtëpia e Bardhë e cila ka theksuar se Rice ka tërhequr emrin e saj

Lexo më shumë