SHBA dhe BE s’njohin referendumin në Krime

SHBA dhe BE s’njohin referendumin në Krime 3

🕔18:08, 17.Mar 2014

Presidenti Barack Obama vendos për sanksione ndaj Krimesë. Numri një i “Shtëpisë së Bardhë” kërcënoi  se do të vendosë sanksione ndaj 21 zyrtarëve, 13 rusë dhe 8 të Krimesë, për rolin e tyre në referendumin që shënoi ndarjen e Krimesë

Lexo më shumë
Referendumi në Krime, Moska miratim rekord të ligjeve për aneksimin

Referendumi në Krime, Moska miratim rekord të ligjeve për aneksimin 0

🕔17:58, 17.Mar 2014

Duma ruse premton se do të miratojë një paketë ligjesh në mënyrë që Krimeja të aneksohet brenda një kohe rekord. Një ditë më parë gati 96.6 për qind e popullsisë me anë të referendumit vendosën se zgjedhin Rusinë. Një rezultat

Lexo më shumë
“Dama e Bardhë” e kokainës dhe spiuni në Prokurori

“Dama e Bardhë” e kokainës dhe spiuni në Prokurori 0

🕔16:58, 17.Mar 2014

Shpërthen nervozizmi midis hetuesve italianë, lajmi nuk duhej të dilte  Disa ditë më parë në Itali bëri bujë lajmi mbi arrestimin e ish-modeles Federica Gigliardi, në aeroportin e Fiumicino-s nën akuzën e trafikut të drogës. Ajo u kap me 24

Lexo më shumë
Ja emrat e rusëve, që BE ka futur në listën e “zezë”

Ja emrat e rusëve, që BE ka futur në listën e “zezë” 0

🕔16:29, 17.Mar 2014

Sanksionet e reja të vendosura sot nga BE përfshijnë një listë me 21 emra rusë dhe ukrainas, të cilët janë konsideruar përgjegjës në përfshirje në konfliktin në Krime. Sanksionet kanë të bëjnë me ndalime udhëtimesh dhe ngrirje asetesh. Masa të

Lexo më shumë
Malajzia kërkon mbështetje për gjetjen e avionit

Malajzia kërkon mbështetje për gjetjen e avionit 1

🕔09:56, 17.Mar 2014

Qeveria malajziane ka kërkuar bashkëpunim ndërkombëtar në kërkim për avionin e zhdukur të shoqërisë Malaysian Airlines në operacione kërkimore që shtrihen nga Deti Kaspik deri në pjesën jugore të Oqeanit Indian. Zyrtarët malajzianë thonë se numri i vendeve të përfshira

Lexo më shumë
Kosova voton Vuçiqin

Kosova voton Vuçiqin 1

🕔09:21, 17.Mar 2014

Aleksandër Vuçiq, kryetari i Partisë Përparimtare Serbe (SNS), arriti të marrë shumicën e votave në Serbi në zgjedhjet e parakohshme serbe. Vuçiq, i cili deri më tani ka mbajtur postin e zëvendëskryeministrit në Qeverinë e Serbisë, arriti të marrë mbështetjen

Lexo më shumë
NATO goditet nga një sulm kibernetik ukrainas

NATO goditet nga një sulm kibernetik ukrainas 4

🕔19:56, 16.Mar 2014

NATO ka qenë shënjestra e sulmit kibernetik nga piratë ukrainas, përgjatë natës së të shtunës duke u gdhirë e diel. “Deklarojmë, se sot në orën 18.00, kemi lëshuar një sulm kundër NATO-s. Ne, nuk do të lejojmë në territorin e

Lexo më shumë
BE deklaratë mbi Referendumin në Krime

BE deklaratë mbi Referendumin në Krime

🕔19:15, 16.Mar 2014

Në një deklaratë të përbashkët Presidenti i Këshillit Europian Herman Van Rompuy dhe Presidenti i Komisionit Europian, José Manuel Barroso, kanë deklaruar se mbajtja e Referendumit mbi statusin e ardhshëm të territorit të Ukrainës, vjen në kundërshtim me Kushtetutën e

Lexo më shumë
Presidencialet në Sllovaki, kandidatët në balotazh

Presidencialet në Sllovaki, kandidatët në balotazh 0

🕔16:25, 16.Mar 2014

Ashtu siç ishte parashikuar, kryeministri socialdemokrat Robert Fico dhe sipërmarrësi Andrej Kiska do të sfidojnë njëri-tjetrin në balotazh për presidencën e Sllovakisë. Të dhënat zyrtare të shpërndara sot nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Sllovaki i japin Fico-s 28% të

Lexo më shumë
Maduro: Amerika po përpiqet të më vrasë

Maduro: Amerika po përpiqet të më vrasë 3

🕔15:51, 16.Mar 2014

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, nuk ndryshon shumë nga paraardhësi i tij, Hugo Chavez. Në një dalje të fundit, Maduro ka folur për ekzistencën e një plani të Uashingtonit për ta eliminuar fizikisht. Duke iu drejtuar “me respekt” presidentit amerikan,

Lexo më shumë