Kriza në Ukrainë ndryshon axhendën e John Kerryt

Kriza në Ukrainë ndryshon axhendën e John Kerryt 0

🕔21:44, 29.Mar 2014

Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, ka ndryshuar axhendën e tij në minutë të fundit. Pas përfundimit të vizitës në Arabinë Saudite, Kerry do duhej të fluturonte drejt Uashingtonit, por ka vendosur të shkojë në Paris për bisedime rreth krizës

Lexo më shumë
Presidencialet, kandidati maqedonas fushatë në shqip

Presidencialet, kandidati maqedonas fushatë në shqip 3

🕔18:31, 29.Mar 2014

Pendarovski ditë më parë në bilborda të Tetovës “fliste shqip”. Tani në fund edhe programin  zgjedhor e ka bërë  në gjuhën shqipe. Ndërkohë, “1 çaj për Presidentin”, “Stevo në Xhami në Gostivar”,  janë disa nga fjalitë e kandidatit për president nga LSDM-ja,

Lexo më shumë
Jahjaga- Ki Moon: Serbia për në BE të kushtëzohet

Jahjaga- Ki Moon: Serbia për në BE të kushtëzohet 1

🕔17:40, 29.Mar 2014

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, u takua sot në selinë e OKB-së në New York me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, zotëri Ban Ki Moon. Sipas njoftimit te Presidencës, Jahjaga ka biseduar me Ban Ki Moon për zhvillimet aktuale në Kosovë. Presidentja e Kosovës Atifete

Lexo më shumë
Shefi i ri i NATO-s

Shefi i ri i NATO-s 13

🕔15:59, 29.Mar 2014

NATO-ja ka emëruar ish-kryeministrin e Norvegjisë, Jens Stoltenberg, për kreun e saj të ardhshëm civil. Ai do të marrë përsipër detyrat nga 1 tetori. Emërimi i tij më 28 mars si sekretari i 13-të i përgjithshëm i NATO-s ndodh në

Lexo më shumë
Çetniku që patrullon në Krime, ‘i forti’ i Mitrovicës

Çetniku që patrullon në Krime, ‘i forti’ i Mitrovicës 0

🕔15:37, 29.Mar 2014

Mjekroshi nga Zubin-Potoku i Kosovës, Bratislav Zhivkoviq, është shfaqur duke patrulluar në rrugët e kryeqytetit të Krimesë, është identifikuar nga autoritetet kosovare dhe ato ndërkombëtare. Ai është dhe njëri ndër organizatorët e barrikadave dhe sulmeve kundër forcave të KFOR-it, verën e vitit

Lexo më shumë
Tajlandë, rikthehen protestat kundër kryeministres

Tajlandë, rikthehen protestat kundër kryeministres 0

🕔14:28, 29.Mar 2014

Turma të mëdha njerëzish me flamurin tajlandez në duar, kanë marshuar nëper rrugë, duke filluar nga parku kryesor i kryeqytetit Bangkok. Aktivistët anti-qeveritarë kërkojnë që kryeministrja të dorëhiqet dhe që sistemi politik të reformohet. Në kulmin e demonstratave, që filluan

Lexo më shumë
Droga e Afganistanit kalon edhe përmes Maqedonisë

Droga e Afganistanit kalon edhe përmes Maqedonisë 1

🕔10:36, 29.Mar 2014

Maqedonia është një nga destinacionet transitore të drogës që vjen nga Afganistani. Rruga më e shkurtër dhe efikase e tyre për bartjen e heroinës nga Afganistani si vend prodhues e deri në shtetet e ndryshme perëndimore si vende konsumuese, edhe

Lexo më shumë
Tërmet i fuqishëm në Los Angelos

Tërmet i fuqishëm në Los Angelos 1

🕔10:34, 29.Mar 2014

Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka tronditur zonën e Los Angelosit në jug të Kalifornisë, ka bërë të ditur instituti amerikan i Mbikëqyrjes Gjeologjike. Tërmeti u regjistrua në 21:10 me orën lokale dhe epiqendra e tij ishte 2 kilometra

Lexo më shumë
Putin i telefonon Obamës, bisedojnë rreth krizës

Putin i telefonon Obamës, bisedojnë rreth krizës 3

🕔22:48, 28.Mar 2014

(Plotësuar) Përmes një njoftimi, Shtëpia e Bardhë bënë të ditur se Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka telefonuar presidentin amerikan, Barak Obama, për të diskutuar rreth propozimeve amerikane për një zgjidhje diplomatike rreth krizës në Ukrainë. Zëdhënësi i Shtëpisë s

Lexo më shumë
Djali i ish-diktatorit libian Gaddaf, kërkon falje (Video)

Djali i ish-diktatorit libian Gaddaf, kërkon falje (Video) 2

🕔22:37, 28.Mar 2014

Djali i ish diktatorit libian, Muammar Gaddafi, i njohur si “playboy” për mënyrën e jetesës , doli përpara kamerave me uniformën e të dënuarit dhe u kërkoi falje bashkëkombësve të tij për të gjitha veprimet që ka kryer kundër tyre

Lexo më shumë