“Charlie Hebdo” revista që mbështeti Kosovën gjatë genocidit serb

“Charlie Hebdo” revista që mbështeti Kosovën gjatë genocidit serb 0

🕔19:55, 7.Jan 2015

Revista satirike franceze “Charlie Hebdo” që u sulmua sot nga militantët islamikë të ISIS, për shkak të botimit të një karikature të udhëheqësit të kësaj organizate, në vite ka pasur disa karikatura edhe për zhvillimet në Kosovë. Përmes karikaturave ajo

Lexo më shumë
Salman Rushdie: ‘Respekti për religjionin’ është bërë si kod që thotë ‘frikë nga feja’

Salman Rushdie: ‘Respekti për religjionin’ është bërë si kod që thotë ‘frikë nga feja’ 3

🕔18:05, 7.Jan 2015

Shkrimtari i famshëm i vargjeve satanike thotë se Feja si dhe të gjitha ideologjitë e tjera, meritojnë kritikë, satirë dhe mungesë respekti, pa pasur asnjë lloj frike. Duke komentuar krimin e shëmtuar ne Paris Salman Rushdie shkruan: “Feja, një metodë mesjetare për

Lexo më shumë
PEGIDA dëshmon për ‘plasaritje’ në shoqërinë gjermane

PEGIDA dëshmon për ‘plasaritje’ në shoqërinë gjermane 0

🕔18:00, 7.Jan 2015

Në Dresden të hënën (05.01) në mbrëmje lëvizja antiislamike “Pegida” mblodhi një numër rekord njerëzish. Rreth 18.000 vetë protestuan megjithë shiun në kryeqytetin e Landit të Saksonisë. Paralelisht me këtë, një grup politologësh të njohur gjermanë, që studiojnë migrimin shprehu

Lexo më shumë
Pas sulmit ndaj Charlie Hebdo (FOTO)

Pas sulmit ndaj Charlie Hebdo (FOTO) 2

🕔15:52, 7.Jan 2015

Persona të maskuar dhe të armatosur kanë mësyrë në zyrat në Paris të së përjavshme satirike Charlie Hebdo e njohur për ironinë ndaj islamit radikal, duke vrarë të paktën 12 persona, përfshirë dy oficerë policie. Një nga burrat e kapur

Lexo më shumë
NATO dënon sulmin në Francë. Vendet anëtare, të bashkuara kundër terrorizmit

NATO dënon sulmin në Francë. Vendet anëtare, të bashkuara kundër terrorizmit 0

🕔15:33, 7.Jan 2015

NATO ka reaguar menjëherë pas sulmit terrorist të AL Qaeda-s në zyrat e revistës “Charlie Hebdo”,  duke shprehur mbështetjen e Aleancës ndaj Francës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s , Stoltenberg ka deklaruar se dënon fuqishëm sulmin terrorist, të cilin e

Lexo më shumë
Juncker dënon si një akt barbar dhe të patolerueshëm sulmin kundër revistës

Juncker dënon si një akt barbar dhe të patolerueshëm sulmin kundër revistës 0

🕔14:59, 7.Jan 2015

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dënoi si një akt të patolerueshëm dhe një barbari sulmin kundër selisë të të përjavshmes satirike franceze ”Charlie Hebdo”, ku si pasojë humbën jetën 12 persona. “Jam shumë i tronditur nga ky sulm brutal dhe

Lexo më shumë
Tri karikaturistë mes 12 të vrarëve te “Charli Hebdo”

Tri karikaturistë mes 12 të vrarëve te “Charli Hebdo” 0

🕔14:58, 7.Jan 2015

Karikaturistët Charb 47 vjeç, Tignous 58 vjeç dhe Wolinski 80 vjeç janë mes 12 të vrarëve në redaksinë e revistës humoristike “Charlie Hebdo” në Paris. Ata u vranë në sulmin që ndodhi para drekës në zemër të kryeqytetit të Francës,

Lexo më shumë
Terror në Paris, sulmohet redaksia e një reviste satirike, 12 të vrarë (VIDEO)

Terror në Paris, sulmohet redaksia e një reviste satirike, 12 të vrarë (VIDEO) 24

🕔13:13, 7.Jan 2015

Dy persona të armatosur kanë hyrë në ambientet e redaksisë së revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” në qendër të Parisit, duke vrarë të paktën 12 persona.  Sipas ‘Le Parisien’ 10 prej viktimave janë brenda redaksisë dhe 1 jashtë, ndërsa ‘Le

Lexo më shumë
Gabimet që e çuan Greqinë drejt kolapsit

Gabimet që e çuan Greqinë drejt kolapsit 10

🕔00:06, 7.Jan 2015

Kriza greke është rezultat i një sërë gabimesh të rënda në llogaritje, i demagogjie politike, shpenzimeve pa masë dhe fshehjeve të llogarive si dhe gabimeve të tjera që e çuan Greqinë drejt një depresioni me shumë pak shpresë për të

Lexo më shumë
François  Hollande paralajmëron krizën e identitetit që jeton Franca

François Hollande paralajmëron krizën e identitetit që jeton Franca 1

🕔00:00, 7.Jan 2015

François Hollande e ka nisur vitin me një shpirt më luftarak se zakonisht, të cilin shtypi francez e ka përshkruar si “strategji të re komunikimi”. Në një intervistë me “France Inter”, ai mbrojti reformat që Parisi do të nisë në

Lexo më shumë