Zgjedhje në Francë. Gara mes dy femrave për kreun e Parisit

Zgjedhje në Francë. Gara mes dy femrave për kreun e Parisit 0

🕔18:29, 23.Mar 2014

Sfida më e rëndësishme për zgjedhjet lokale në Francë përqendrohet në Paris ku për zëvendësimin e Bertrond Delano, kryebashkiak që nga viti 2001 përballen dy kandidate femra An Hidalgo dhe Natali Morizet. Favoritja sosialiste An Hidalgo, e lindur në Spanjë

Lexo më shumë
Protesta e 300 shoqatave në Madrid , dhunë dhe të arrestuar

Protesta e 300 shoqatave në Madrid , dhunë dhe të arrestuar 1

🕔18:07, 23.Mar 2014

Ka degjeneruar në dhunë dhe në akte vandale protesta e të indinjuarve në Madrid. Bilanci flet për 7 manifestues dhe 20 poilcë të plagosur si dhe për 17 të arrestuar. Dhuna ka shpërthyer në momentin që turma po shpërndahej pas

Lexo më shumë
Avioni i zhdukur, fotografitë satelitore tregojnë për objekte në ujë

Avioni i zhdukur, fotografitë satelitore tregojnë për objekte në ujë 0

🕔17:40, 23.Mar 2014

Edhe e diela e 23 marsit është një ditë e re kërkimesh në oqeanin Indian në kërlim të avionit të Malajzia Airlines i zhdukur tashmë prej 2 javesh. Pamjet, që janë kapur nga satelitët kinezë në brigjet australiane, dhe që

Lexo më shumë
Rrëzohet avioni sirian në kufi me Turqinë

Rrëzohet avioni sirian në kufi me Turqinë 0

🕔17:36, 23.Mar 2014

Një avion ushtarak sirian është rrëzuar pranë kufirit me Turqinë. Lajmi konfirmohet nga aktivistët dhe mediat lokale. Incidenti ka ndodhur në një zonë ku rebelët sirianë dhe forcat e qeverisë kanë kohë që luftojnë për të marrë kontrollin e kufirit.

Lexo më shumë
Ndalimi i Twitter – vetëvrasje dixhitale e Erdoganit

Ndalimi i Twitter – vetëvrasje dixhitale e Erdoganit 0

🕔14:34, 23.Mar 2014

Vetëm pak orë pas kërcënimeve me ndalimin e Twitterit, pavarësisht kritikave nga jashtë, bashkëpuntorët e tij vendosën ta heqin nga përdorimi shërbimin më të njohur në botë të lajmeve të shkurta. Duket se kryeministri konservator nën aferat e kritikave për

Lexo më shumë
Bagdad, vritet shefi i zyrës së REL

Bagdad, vritet shefi i zyrës së REL 0

🕔10:34, 23.Mar 2014

Shefi i Zyrës së Radios Evropa e Lirë, programi për Irakun, në Bagdad, Mohammed Bdaiwi Owaid, është vrarë sot derisa shkonte për në punë. Të shtënat kanë ndodhur në hyrjen e kompleksit ku gjendet Redaksia e Radios Evropa e Lirë, programi

Lexo më shumë
Forcat ruse konfiskojnë kamerat e Zërit të Amerikës

Forcat ruse konfiskojnë kamerat e Zërit të Amerikës 1

🕔20:38, 22.Mar 2014

Trupat ruse në Krime kanë konfiskuar kamerat e Zërit të Amerikës pranë bazës ushtarake të Bilbekut, ku trupat ukrainase u urdhëruan sot nga forcat ruse që të dorëzohen. Gazetari i Zërit të Amerikës Daniel Schearf tha se ai dhe kolegët

Lexo më shumë
Kriza në Ukrainë, takim Kerry-Lavrov para mbledhjes së Hagës

Kriza në Ukrainë, takim Kerry-Lavrov para mbledhjes së Hagës 1

🕔20:27, 22.Mar 2014

Shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, do të bisedojë për gjendjen në Ukrainë me homologun e tij amerikan, John Kerry, para mbledhjes për çështjet bërthamore në Hagë, që do të organizohet të hënën dhe të martën, sipas një burimi nga

Lexo më shumë
Ashton: Thaçi dhe Daçiç në takimin e parë ishin nervozë

Ashton: Thaçi dhe Daçiç në takimin e parë ishin nervozë 1

🕔18:59, 22.Mar 2014

Përfaqësuesja e Lartë e BE’së Catherine Ashton ka folur përsëri rreth takimit të parë Thaçi -Dacic. Ashton ka thënë se ata dy i kishin shtrënguar duart që në takimin e parë dhe se ishin mjaftë nervozë. Përfaqësuesja e Lartë e

Lexo më shumë
OSBE mision monitorimi në Ukrainë. Moska pro dhe kundra

OSBE mision monitorimi në Ukrainë. Moska pro dhe kundra 0

🕔18:40, 22.Mar 2014

Krejt në fund Rusia ka tërhequr kundërshtimet e saj dhe ka dhënë dritën jeshile për misionin e monitorimit të OSBE-së në Ukrainë, rreth 100 ushtarë të Organziatës për sigurinë dhe bashkëpunimin në Europë do të shkojë në rajon në rolin

Lexo më shumë