Qiproja, midis bankave të mbyllura dhe panikut për kursimet

Qiproja, midis bankave të mbyllura dhe panikut për kursimet 0

🕔12:20, 19.Mar 2013

  Ndihma financiare prej 10 miliardë eurosh që BE-ja vendosi për Qipron ka si kusht vendosjen e taksimit të depozitave të qytetarëve nga 6.75% deri në 9.9% të kursimeve të tyre. Kjo ka sjellë tërheqjen masive të parave në depozita, që

Lexo më shumë
Metamorfoza e grave në pushtet: janë bërë më të këndshme

Metamorfoza e grave në pushtet: janë bërë më të këndshme 0

🕔12:19, 19.Mar 2013

Nga Elvira Serra   Perceptimi i grave të forta në pushtet ka ndryshuar me kalimin e kohës. Shpesh janë etiketuar si “mashkullore”, pa konsideruar faktin se u është dashur të konkurrojnë me paragjykimet dhe mendimin e përgjithshëm se burrat janë

Lexo më shumë
Marrëdhëniet Prishtinë-Beograd, gjermanët, të pakënaqur me Serbinë

Marrëdhëniet Prishtinë-Beograd, gjermanët, të pakënaqur me Serbinë 0

🕔10:07, 19.Mar 2013

Parlamentarët gjermanë nuk janë të kënaqur me Serbinë, në lidhje me nivelin e përmbushjes së kushteve që kanë të bëjnë me Kosovën, për më tepër kur është fjala për sulmin e ambasadës gjermane në vitin 2008 në Beograd, autorët e

Lexo më shumë
Spiunët që futën botën në luftë

Spiunët që futën botën në luftë 1

🕔20:45, 18.Mar 2013

Gënjshtrat e dy spiunëve irakianë që punonin për perëndimin dhe pretendimet e tyre se Sadam Hussein zotëronte armë të shkatërrimit në masë, mashtruan Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe në vendimin për të ndërhyrë ushtarakisht në vitin 2003.  Më

Lexo më shumë
Ashton jep dorëheqjen vitin tjetër: Jam e lodhur

Ashton jep dorëheqjen vitin tjetër: Jam e lodhur 2

🕔15:46, 18.Mar 2013

Katerin Ashton do të dorëhiqet vitin tjetër. Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Europian ka deklaruar se do të japë dorëheqjen vitin e ardhshëm nga posti. Ashton ka deklaruar se ndihet e lodhur nga udhëtimet e shumta duke theksuar

Lexo më shumë
Partia e re gjermane i shpall luftë euros

Partia e re gjermane i shpall luftë euros 2

🕔15:38, 18.Mar 2013

Rebelimi politik ndaj euros është përhapur në Gjermani – kontribuuesja më e madhe në Bashkimin Evropian dhe një forcë shtytëse e valutës së përbashkët. Alternativa për Gjermaninë është dëshmia për këtë. Partia e re, e themeluar këtë javë nga një

Lexo më shumë
Para raundit të ri të bisedimeve, Fyle viziton Beogradin

Para raundit të ri të bisedimeve, Fyle viziton Beogradin 0

🕔10:16, 18.Mar 2013

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, do të vizitojë sot Beogradin. Kjo vizitë vjen përpara një raundi tjetër të bisedimeve në mes të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiç. Shefja për politikë të

Lexo më shumë
Mesha e parë e Françeskut I, 300 mijë besimtarë në sheshin “Shën Pjetër”

Mesha e parë e Françeskut I, 300 mijë besimtarë në sheshin “Shën Pjetër” 0

🕔16:12, 17.Mar 2013

Të paktën 300 mijë besimtarë kanë ndjekur sot papa Françeskun I në meshën e tij të parë, pas zgjedhjes në krye të Vatikanit. “Dhembshuria ndryshon botën, e bën më pak të ftohtë dhe më të drejtë”, është shprehur papa. Ai

Lexo më shumë
Guajana njeh Kosovën

Guajana njeh Kosovën 0

🕔10:28, 17.Mar 2013

Guajana njeh shtetin e Kososvës. Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, përmes një bisede telefonike me ministren e Punëve të Jashtme të Guajanës, Carolyn Rodrigues– Birkett, është informuar për vendimin e Qeverisë së Guajanës për të njohur shtetin e

Lexo më shumë
E majta italiane merr drejtimin e Senatit dhe të dhomës së deputetëve

E majta italiane merr drejtimin e Senatit dhe të dhomës së deputetëve 0

🕔20:23, 16.Mar 2013

Qendra e majtë në Itali arrin pas tre raundesh të dështuara votimi, të zgjedhë kandidaten e vet, në krye të Dhomës së Ulët të Parlamentit. Laura Boldrini mori 327 vota, ndërsa në momentin e kalimit të pragut të domosdoshëm prej

Lexo më shumë