Norman Atlantic, 179 mungojnë në apel, 5 orë e gjysëm seancë pyetjesh me kapitenin

Norman Atlantic, 179 mungojnë në apel, 5 orë e gjysëm seancë pyetjesh me kapitenin 0

🕔10:58, 31.Dec 2014

Janë 179 udhëtarë që mungojnë në apel nga ata që janë shpëtuar prej tragetit Norman Atlantic – raporton agjensia italiane e lajmeve ANSA. Bilanci provizor zyrtar i tragjedisë aktualisht është 11 viktima. Mbrëmë në darkë ka mbërritur në portin e

Lexo më shumë
Turqi, arrestohet gazetarja për një postim në “Twitter”

Turqi, arrestohet gazetarja për një postim në “Twitter” 1

🕔07:35, 31.Dec 2014

Një gazetare televizive shumë e njohur në Turqi, Sedef Kabash është liruar me kusht, pasi u arrestua ditën e sotme, për shkak të një postimi në “Twitter”. Sipas të përditshmes turke ”Hurriyet”, gazetarja kishte shkruar që të mos harrohej emri

Lexo më shumë
SHBA, rritet niveli i optimizmit për ekonominë

SHBA, rritet niveli i optimizmit për ekonominë 2

🕔22:48, 30.Dec 2014

Optimizmi i konsumatorëve, një ndër treguesit më të rëndësishëm në mirëqënien e ekonomisë amerikane, ka shënuar rritje në muajin dhjetor, siç rezulton nga dy studime të sapo bëra publike. Anketa e kompanisë Conference Board tregon se konsumatorët janë më optimistë

Lexo më shumë
Ngjarjet që shokuan botën në 2014

Ngjarjet që shokuan botën në 2014 0

🕔20:38, 30.Dec 2014

Shumë ngjarje dramatike kanë shokuar mijëra njerëz në vitin 2014, të cilët shpresojnë për një vit më të lumtur e paqe për vitin 2015. Më poshtë prezantojmë ngjarjet kryesore në botë që shënuan vitin 2014: JANAR 20 janar – CENTRAFRIQUE

Lexo më shumë
Anija që dha SOS, 600 emigrantë sirianë pa bukë dhe ujë

Anija që dha SOS, 600 emigrantë sirianë pa bukë dhe ujë 0

🕔17:42, 30.Dec 2014

Anija me flamur moldav,e cila ka dhënë alarmin SOS në Korfuz, mësohet se është me emigrantë sirianë. Sipas marinës greke, emigrantët janë braktisur nga skafistët. Sipas autoriteteve greke kushtet e detit nuk janë të mira, deti është shumë i fryrë dhe era

Lexo më shumë
Katastrofa politike e Bashkimit Europian

Katastrofa politike e Bashkimit Europian 2

🕔14:24, 30.Dec 2014

Ishte një katastrofë politike e paralajmëruar. Pakënaqësia vlonte prej kohësh dhe u shkarkua në zgjedhjet evropiane në maj. Thuajse kudo partitë euroskeptike, apo populiste të djathta, kundër BE-së, u gëzuan për fitoret elektorale. Në Francë, Britaninë e Madhe dhe Danimarkë

Lexo më shumë
Rrëfimi i sopranos që ishte në anije: Burrat rrihnin gratë e tyre për të shpëtuar

Rrëfimi i sopranos që ishte në anije: Burrat rrihnin gratë e tyre për të shpëtuar 6

🕔22:20, 29.Dec 2014

Makthin për të shkelur të gjallë në tokë, e përjetoi mes 411 pasagjerëve edhe sopranoja greke, Dimitra Theodossiou. Ajo arriti të shpëtonte falë guximit, por 24 orët e ankthit të përjetuara në anijen italian “Norman Atlantik” do të mbeten gjatë

Lexo më shumë
Dështon zgjedhja e presidentit, Greqia në zgjedhje të parakohshme

Dështon zgjedhja e presidentit, Greqia në zgjedhje të parakohshme 0

🕔20:59, 29.Dec 2014

Negociatat me Trojkën ndërpriten deri në formimin e një qeverie të re Greqia do t’i drejtohet kutive të votimit më 25 janar. Kryeministri grek Antonis Samaras ka thirrur zgjedhje të parakohshme pas dështimit të zgjedhjes së kandidatit për president, Stavros

Lexo më shumë
Polemika: “Përse jo Vlora?”

Polemika: “Përse jo Vlora?” 3

🕔18:22, 29.Dec 2014

Norman Atlantic nuk është i lehtë për t’u qetësuar. I rrethuar nga tetë anije dhe dy motovedeta, njëra e kapitenerisë së portit italian dhe një tjetër e kapitenerisë shqiptare, mbikëqyrur nga lartë prej dy avionëve dhe 9 helikopterëve, nën vështrimin

Lexo më shumë
Tragjedi në Indonezi, zhduket avioni me 162 persona në bord

Tragjedi në Indonezi, zhduket avioni me 162 persona në bord 0

🕔14:19, 29.Dec 2014

Në avion i kompanisë “Air Asia” me 162 persona në bord që udhëtonte nga qyteti indonezian i Surabajas drejt Singaporit u zhduk mëngjesin e së dielës nga radarët. Autoritetet ajrore humbën kontaktin me mjetin, një “Airbus A320-200”, në orën lokale

Lexo më shumë