Kosovë, opozita gati mocionin për rrëzimin e qeverisë Thaçi

Kosovë, opozita gati mocionin për rrëzimin e qeverisë Thaçi 0

🕔14:03, 28.Apr 2014

Partitë opozitare në Kosovë kërkojnë me çdo kusht zgjedhje në qershor. LDK, AAK e VV konsiderojnë se mund të rrëzohet qeverisja aktuale nëse Kuvendi nuk shpërbëhet. Partitë opozitare thonë se kanë gati mocionin për rrëzimin e qeverisë. Pritet që liderët

Lexo më shumë
Si e ruan Aushvici kujtimin e së kaluarës

Si e ruan Aushvici kujtimin e së kaluarës 0

🕔09:36, 28.Apr 2014

Margrit Bormann bën gati çantën për punë. Piskatore, skalpel, mikroskop. Me bluzën e saj të bardhë të laboratorit dhe me syzet e rrumbullakëta ajo duket si mjeke. Vetëm se ajo nuk shëron plagë, por relike, shpëton sendet e viktimave të

Lexo më shumë
VMRO feston fitoren, LSDM nuk njeh zgjedhjet

VMRO feston fitoren, LSDM nuk njeh zgjedhjet 3

🕔08:58, 28.Apr 2014

Partia më e madhe opozitare LSDM bëri të ditur se nuk njeh rezultatet zgjedhore, për shkak të manipulimeve dhe mashtrimeve dhe parregullsive. “LSDM dhe opozita e bashkuar nuk njeh procesin dhe rezultatet e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale. Pushteti i Gruevskit

Lexo më shumë
Serbi, miratohet qeveria e re, Vuçiç kryeministër

Serbi, miratohet qeveria e re, Vuçiç kryeministër 0

🕔21:33, 27.Apr 2014

​Pas një maratone, Kuvendi i Serbisë ka zgjedhur qeverinë e re të Serbisë, e cila do të udhëhiqet nga kryeministri Aleksandar Vuçiç. Zëvendës i tij i parë do të jetë Ish-kryeministri Ivica Daçiç, i cili njëherësh do të jetë edhe

Lexo më shumë
Kuçi: Hashim Thaç i do zgjedhjet në qershor

Kuçi: Hashim Thaç i do zgjedhjet në qershor 0

🕔21:27, 27.Apr 2014

Partia Demokratike insiston që zgjedhjet të mbahen në qershor. Kështu ka thënë për Gazetën Blic, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi. Megjithatë, sipas tij java që vjen është vendimtare qoftë për kohën e mbajtjes së zgjedhjeve, qoftë për shpërbërjen e Kuvendit,

Lexo më shumë
SHBA: Industria ruse e mbrojtjes pasoja nga sanksionet

SHBA: Industria ruse e mbrojtjes pasoja nga sanksionet 2

🕔19:57, 27.Apr 2014

Sanksionet amerikane kundër Rusisë do të godasin industrinë e saj të mbrojtjes, deklaroi sot këshilltari i lartë për Sigurinë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Tony Blinken, në një intervistë për televizionin amerikan, CNN. “Duke filluar nga kjo javë, në bashkëpunim me aleatët

Lexo më shumë
Prorusët marrin televizionin rajonal të Donetskut

Prorusët marrin televizionin rajonal të Donetskut 0

🕔18:32, 27.Apr 2014

Militantët separatistë prorusë morën sot nën kontroll televizionin rajonal të Donetskut, në jug të Ukrainës. ”Ata morën sot nën kontroll televizionin rajonal”, tha një gazetar i agjencisë franceze të lajmeve, AFP. ”Dhjetëra militantë, të armatosur me shkopa bejzbolli, gjenden në

Lexo më shumë
Vatikani shenjtëron Papa Gjon Palin II dhe Gjonin XXIII

Vatikani shenjtëron Papa Gjon Palin II dhe Gjonin XXIII 0

🕔11:20, 27.Apr 2014

Mijëra besimtarë janë mbledhur sot në Vatikan, për të ndjekur ceremoninë historike të shenjtërimit të dy papëve: Gjon Palit të II dhe Gjonit të XXIII. Ceremonia u drejtua nga Papa Francesku dhe paraardhësi i tij, Benedikti i XVI dhe po

Lexo më shumë
Jep dorëheqjen kryeministri koreano-jugor

Jep dorëheqjen kryeministri koreano-jugor 0

🕔09:55, 27.Apr 2014

Kryeministri i Koresë së Jugut Chung Hong-won njoftoi dorëheqjen, pas revoltimin publik lidhur me përgjigjen e qeverisë ndaj tragjedisë së mbytjes së tragetit më 16 prill nga i cili gjetën vdekjen ose figurojnë të humbur mbi 300 vetë. Zoti Chung

Lexo më shumë
Ukraina e shqetësuar për agresion të mundshëm rus

Ukraina e shqetësuar për agresion të mundshëm rus 1

🕔10:39, 26.Apr 2014

Zëvendës Ministri i Jashtëm i Ukrainës shprehu dje shqetësim se Rusia mund të ketë plane për të pushtuar vendin e tij. Danylo Lubkivsky i bëri thirrje Moskës të tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën. Danylo Lubkivsky tha se vendi i

Lexo më shumë