Përse plakemi? Zbulohet gjeni i jetëgjatësisë

Përse plakemi? Zbulohet gjeni i jetëgjatësisë 0

🕔11:08, 7.Dec 2012

Biologu i evolucionit, Tomas Bosh, me grupin e tij studimor ka zbuluar të ashtuquajturin gjeni i jetëgjatësisë. Është konstatuar se qelizat burimore pa gjenin FoxO humbasin funksionin e tyre. Ne humbasim qelizat burimore, ato humbasin aftësinë e vetërigjenerimit. E kjo

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔11:07, 7.Dec 2012

1. SHBA Pasi organizoi grabitjen e një banke në Nebraska, 19-vjeçarja Hanah Sabata postoi një video në “Youtube”, në të cilën mburrej për vjedhjen që kishte kryer. Në video ajo mbante në duar 6 mijë dollarët që kishte arritur të

Lexo më shumë
Japoni, tërmet 7.4 ballë, alarm për cunami

Japoni, tërmet 7.4 ballë, alarm për cunami 0

🕔10:05, 7.Dec 2012

Një tërmet me magnitudë 7.4 ballë është regjistruar sot në verilindje të Japonisë. Autoritetet kanë lëshuar menjëherë alarmin për cunami. Agjencia Meteorologjike Japoneze ka paralajmëruar për rrezikun e një cunami me lartësi dallge deri në 1 metër në prefekturën e

Lexo më shumë
Uashingtoni legalizon marijuanën e martesat gei

Uashingtoni legalizon marijuanën e martesat gei 0

🕔16:48, 6.Dec 2012

Martesat gei dhe marijuana për përdorim personal janë zyrtarisht të ligjëruara në Uashington. Që sot, për amerikanët në Uashington ka hyrë në fuqi ligji, i lejon çdo shtetasi mbi 21 vjeç të mbajë për përdorim personal deri në 28 gramë

Lexo më shumë
Kryeministrja australiane: Fundi i botës është afër

Kryeministrja australiane: Fundi i botës është afër 0

🕔14:54, 6.Dec 2012

“Të dashur bashkëkombas! Fundi i botës është fare pranë. Nuk ishte Y2K, nuk ishte as rritja e sasisë së karbonit. Doli se parashikimi maja paska qenë i saktë. Sido që të jetë fundi, nga zombit mishngrënës apo përbindëshat që dalin

Lexo më shumë
Filipine, rreth 500 viktima nga tajfuni Boha

Filipine, rreth 500 viktima nga tajfuni Boha 0

🕔12:32, 6.Dec 2012

Ka arritur në 475 numri i viktimave të shkaktuara nga tajfuni Boha ditët e fundit në Filipine. Stuhia më e fortë që ka përfshirë vendin ka goditur sidomos pjesën jugore, duke shkaktuar viktima dhe shkatërrime në ishujt Mindanao e Palavan.

Lexo më shumë
Forbes: Obama për herë të dytë në krye të listës së më të fuqishmëve

Forbes: Obama për herë të dytë në krye të listës së më të fuqishmëve 0

🕔11:02, 6.Dec 2012

Barak Obama është për të dytin vit me radhë në krye të listës së njerëzve më të fuqishëm në botë, sipas revistës “Forbes”. Presidenti amerikan ndiqet nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin. Gjithashtu, dhjetëshja e parë

Lexo më shumë
Dëbora kap në befasi parashikuesit e motit

Dëbora kap në befasi parashikuesit e motit 0

🕔10:20, 6.Dec 2012

Reshjet e mëdha të dëborës bënë kërdinë me rrugët dhe hekurudhat e Anglisë, gjithashtu shkaktuan mbylljen e aeroporteve. Ekspertët e motit nuk e kishin parashikuar. Më shumë se 40 fluturime u anuluan në pesë aeroportet më të mëdha të Anglisë

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔10:11, 6.Dec 2012

1. Meksikë Pasagjerët e një metroje në qytetin Monterrei u ndeshën me një spektakël të vërtetë kur në metro hipi Luna Bela, një pornostare që iu dhuroi një shfaqje ‘striptize’ falas. Momentet e zhveshjes nudo dhe kërcimit nëpër prehërat e

Lexo më shumë
Takimi Thaçi- Daçiç: Zbatimi i marrëveshjes së kufijve nis më 10 Dhjetor

Takimi Thaçi- Daçiç: Zbatimi i marrëveshjes së kufijve nis më 10 Dhjetor 0

🕔17:04, 5.Dec 2012

Prishtina dhe Beogradi me ndërmjetësimin e BE-së kanë rënë dakord për fillimin e zbatimit të marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve më 10 dhjetor. Në Bruksel sot në orët e para të mëngjesit kanë përfunduar takimet ndërmjet kryeministrit të

Lexo më shumë