“Partia e Fortë” premton “Pistë për Formula 1”

“Partia e Fortë” premton “Pistë për Formula 1” 4

🕔13:05, 12.Oct 2013

Kosovë: “Partia e Fortë” të premten ka bërë publik planin e saj të radhës të quajtur “Prishtina Grand Prix – Pista për Formula 1” E projektuar nga një grup i flaktë profesionistësh dhe tifozësh të këtij sporti, Prishtina Grand Prix

Lexo më shumë
Berlini kërkon Timoshenkon

Berlini kërkon Timoshenkon 2

🕔11:06, 12.Oct 2013

Gjermania ka shtuar presionin ndaj Ukrainës për të liruar ish-kryeministren Julia Timoshenko. Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle përsëriti në Kiev, ofertën për t’i dhënë ndihmë mjekësore në Berlin. Timoshenko kusht për në BE Deklarata e ministrit të Jashtëm gjerman

Lexo më shumë
“Aktivistët e Greenpeace të arrestuar për drogë”

“Aktivistët e Greenpeace të arrestuar për drogë” 0

🕔09:22, 12.Oct 2013

Nuk po zbuten polemikat mbi kapjen e anijes kërkimore “Arctic Sunrise” në ujërat ndërkombëtarë nga autoritetet ruse… një akuzë tjetër që i është shtuar asaj të piraterisë është ajo e transportit të drogës. Por shoqatat përgënjeshtrojnë: “Janë shpifje” Rreth një

Lexo më shumë
Tjetër tragjedi në Lampeduza

Tjetër tragjedi në Lampeduza 0

🕔09:08, 12.Oct 2013

Një tjetër anije me rreth 250 emigrantë në bord është fundosur në ngushticën e Siçilisë.  Siç raportojnë mediat italiane, një avion e ka parë anijen të përmbysej dhe më pas të fundosej. Nga burime të Marinës, të agjencisë së lajmeve

Lexo më shumë
Nisen për muaj mjalti, ai e harron gruan në autostradë

Nisen për muaj mjalti, ai e harron gruan në autostradë 1

🕔08:44, 12.Oct 2013

Policia ironizon duke e titulluar komunikatën për këtë çështje “E kanë niur mbarë…” Gjermani/“Të porsamartuar” kishin shënuar mbi furgonin e vogël me të cilin kishin vendosur të udhëtonin për të shijuar muajin e mjaltit, por ama rrezikoi të kthehej në

Lexo më shumë
G20, thirrje SHBA të zgjidhin ngërçin politik

G20, thirrje SHBA të zgjidhin ngërçin politik 0

🕔00:19, 12.Oct 2013

Drejtuesit e ekonomive kryesore të botës po u bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara të zgjidhin pa vonesë ngërçin për buxhetin dhe të rrisin tavanin e borxhit. Ministrat e financave të G20, të mbledhur në Uashington, thanë dje se Shtetet e

Lexo më shumë
Ngacmimi i stazhisteve nuk përbën krim në Nju Jork

Ngacmimi i stazhisteve nuk përbën krim në Nju Jork 0

🕔21:24, 11.Oct 2013

Ky është vendimi i një gjykate në Nju Jork, i cili motivohet me faktin se vajza nuk kishte statusin e të punësuarës me titull të plotë Ngacmimi seksual i stazhisteve nuk është një krim. E pohon një vendim i gjykatës

Lexo më shumë
SHBA pezullojnë ndihmat ushtarake për Egjiptin

SHBA pezullojnë ndihmat ushtarake për Egjiptin 2

🕔00:39, 11.Oct 2013

Shtetet e Bashkuara thanë se do të pezullojnë ndihmat ushtarake dhe financiare për Egjiptin në vlerë prej qindra miliona dollarësh, derisa autoritetet në Uashington të shohin “përparim të besueshëm” drejt organizimit të zgjedhjeve të lira dhe krijimit të një qeverie

Lexo më shumë
Kenia, u shtir si e vdekur për t’i shpëtuar sulmit

Kenia, u shtir si e vdekur për t’i shpëtuar sulmit 0

🕔15:52, 10.Oct 2013

Janë të shumta dëshmitë e dhëna nga të mbijetuarit e sulmit terrorist në Qendrën Tregtare  “Nairobi’s Westgate” të datës 21 shtator, ku  të paktën 67 njerëz u vranë gjatë rrethimit. Elaine Dang u shtir si e vdekur dhe ndoshta kjo i

Lexo më shumë
Bill dhe Melinda Gates, një rrëfim në NYT

Bill dhe Melinda Gates, një rrëfim në NYT 1

🕔12:55, 10.Oct 2013

Themeluesi i Microsoft-it dhe bashkëshortja e tij rrëfehen për të përditshmen “The New York Times”. Më poshtë kemi shkëputur një pjesë të intervistës së tyre, ku bie në sy vullneti për të ndihmuar: 1/3 e trashëgimisë së tyre është pjesë

Lexo më shumë