Rumani, ish-Ministri i Financave në “arrest shtëpie” për korrupsion

Rumani, ish-Ministri i Financave në “arrest shtëpie” për korrupsion 0

🕔11:01, 28.Mar 2015

Ish-ministri rumun i Financave, Darius Valkov është ndaluar nga policia dhe lënë në “arrest shtëpie” nga gjykata, prej nga edhe do të presë zhvillimin e seancave gjyqësore ndaj tij. Me kërkesë të Presidentit Klaus Lohanis dhe opozitarëve të Partisë Liberale,

Lexo më shumë
Fantazma e një Shqipërie të Madhe nuk ikën sepse kufijtë e 1913 janë të gabuar

Fantazma e një Shqipërie të Madhe nuk ikën sepse kufijtë e 1913 janë të gabuar 7

🕔18:32, 27.Mar 2015

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës në Tiranë shkaktoi një stuhi të parashikueshme mbi komentet për bashkim kombëtar nga disa pjesëmarrës. Edhe një herë, hija e Shqipërisë së Madhe po shqetëson Ballkanin, në veçanti, Serbinë. Beogradi “nuk

Lexo më shumë
Dyshime të shumta në lidhje me aksidentin e avionit Germanwings

Dyshime të shumta në lidhje me aksidentin e avionit Germanwings 1

🕔18:30, 27.Mar 2015

Pyetja që shtrohet është nëse është rrëzuar qëllimisht nga ana e pilotit avioni ku humbën jetën 150 ersona? Sipas prokurorit të qyteti Marsejë kjo çështje tanimë nuk është e panjohur. Prokurori Bris Roben, i cili zhvillon hetimet e aksidentit, ka thënë

Lexo më shumë
SHËNIM: Dera e mbyllur!

SHËNIM: Dera e mbyllur! 2

🕔12:54, 27.Mar 2015

Pse pasagjerët? Kjo është pyetja që nga momenti i aksidentit edhe sot bëjnë gazetat, gjithashtu edhe lexuesit. Vazhdojmë të arsyetojmë me ato pak elemente që dimë nga jeta e tij private, por prapë mendimet nuk na lënë të qetë. Zakonisht

Lexo më shumë
Piloti Andreas  Lubitz, një peng dashurie?

Piloti Andreas Lubitz, një peng dashurie? 0

🕔12:25, 27.Mar 2015

Sipas shtypit gjerman, një nga shkaqet e mundshme që mund të ketë shtyrë pilotin gjerman drejt vetëvrasjes, është edhe ajo e ndarjes me të fejuarën, që kishte premtuar se do martohej. Mësohet gjithashtu se në vitin 2009, Andreas Lubitz kishte

Lexo më shumë
Shpërthim dhe flakë në Nju Jork, 19 të plagosur

Shpërthim dhe flakë në Nju Jork, 19 të plagosur 0

🕔10:06, 27.Mar 2015

Një shpërthim i fuqishëm që duket se është provokuar nga gazi, ka shkaktuar përfshirjen nga flakët të dy objekteve të banimit, derisa zjarri ka dëmtuar edhe dy ndërtesa të tjera në Manhatan në qytetin e Nju Jorkut. Raportimet e para

Lexo më shumë
Rruga më e gjatë në botë do bashkojë SHBA-në  me Europën

Rruga më e gjatë në botë do bashkojë SHBA-në me Europën 19

🕔21:20, 26.Mar 2015

Në të ardhmen udhëtimi me makinë nga Shtetet e Bashkuara në Londër mund të bëhet i mundur, të paktën nëse Vladimir Yakunin, president i kompanisë Russian Railëays, arrin që projekti i tij të aprovohet. Biznesmeni ka prezantuar një plan për

Lexo më shumë
Arabia Saudite nis operacionet luftarake në Jemen

Arabia Saudite nis operacionet luftarake në Jemen 3

🕔20:50, 26.Mar 2015

Ushtria e Arabisë Saudite ka vendosur 100 avionë luftarakë dhe 150 mijë ushtarë në Jemen duke nisur kështu një operacioni ushtarak ndërkombëtar kundër militantëve huthi, sipas kanalit arab “Al Arabiya”. Në të njëjtin operacion marrin pjesë edhe Emiratet e Bashkuara

Lexo më shumë
Çfarë analizash mjekësore dhe psikologjike bëjnë pilotët?

Çfarë analizash mjekësore dhe psikologjike bëjnë pilotët? 1

🕔17:09, 26.Mar 2015

Për të marrë dhe rinovuar licencën aeronautike, të gjithë aviatorët dhe kontrolluesit ajrorë kanë nevojë për një certifikatë që garanton që ata gëzojnë shëndet të plotë. Në vendet e Bashkimit Europian rregullat janë të përcaktuara qartë. Në rastin e pilotëve

Lexo më shumë
Pilotët vetëvrasës, ja të gjithë precedentët

Pilotët vetëvrasës, ja të gjithë precedentët 0

🕔15:48, 26.Mar 2015

Nuk janë të pakta rastet kur pilotët kanë qenë shkaktarët e tragjedive ajrore. Air Marok 1994, piloti i dytë i fluturimit RAM 630 vendos të përplaset në veri të qytetit Agadir duke shkaktuar 44 viktima. SilkAir Indonezi 1997, një Boeing

Lexo më shumë

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin