Obama–Napolitano, takim ‘kokë më kokë’ mes tyre

Obama–Napolitano, takim ‘kokë më kokë’ mes tyre 0

🕔15:24, 27.Mar 2014

Presidenti Obama është takuar në Romë me homologun e tij italian Napolitano ku mendohet se kanë diskutuar për situatën që po  kalon Evropa.  Kriza ë Ukrainë dhe embargoja ndaj Rusisë pritet të kenë zënë pjesën më të madhe të diskutimit.

Lexo më shumë
Zgjedhjet në Egjipt, gjenerali Al Sisi kandidati favorit

Zgjedhjet në Egjipt, gjenerali Al Sisi kandidati favorit 0

🕔15:00, 27.Mar 2014

Gjenerali Al Sisi, ka konfirmuar publikisht kandidaturën e tij për president i Egjiptit, komandanti i forcave të armatosura në vend. Ish numri një i shërbimeve sekrete ushtarake të ish presidentit Mubarak, gëzon mbështetje të madhe në vend. Al Sisi ish-komandant

Lexo më shumë
Mehmeti: Në Maqedoni femrat lidere s’i do politika

Mehmeti: Në Maqedoni femrat lidere s’i do politika 3

🕔13:46, 27.Mar 2014

Ish-deputetja e BDI’së në Parlamentin e Maqedonisë, tani bartëse e listës në njësinë numër 1 për zgjedhjet e parakohshme,  flet për veten dhe për subjektin politik të cilit i takon, për mesazhet që i sjellin BDI dhe ajo vetë përpara

Lexo më shumë
Kriza s’nënkupton fillimin e ndonjë ‘Lufte të Ftohtë’

Kriza s’nënkupton fillimin e ndonjë ‘Lufte të Ftohtë’ 0

🕔22:24, 26.Mar 2014

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka vazhduar komentet në lidhje me krizën në Ukrainë, duke thënë se ajo nuk paraqet fillimin e një Lufte të re të Ftohtë. Ai ka thënë se kriza në Ukrainë, nënkupton vetëm se Rusia do të

Lexo më shumë
Izoluam Rusinë. Evropa do të sigurojë energji

Izoluam Rusinë. Evropa do të sigurojë energji 0

🕔21:30, 26.Mar 2014

Presidenti Barack Obama tha se bashkërendimi midis SHBA dhe Evropës për sanksionet ekonomike ndaj Rusisë ka qenë i shkëlqyer dhe paralajmëroi se nëse Rusia vazhdon në rrugën e saj të tanishme, izolimi i saj do të thellohet. “Ajo që ne

Lexo më shumë
NATO ndërhyri në Kosovë, u masakruan njerëz

NATO ndërhyri në Kosovë, u masakruan njerëz 0

🕔19:23, 26.Mar 2014

Në Kosovë njerëzit janë vrarë me vite të tëra, para se NATO-ja të merrte aksionin e saj. Këto janë komentet  që bëri Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama gjatë një fjalimi në Bruksel. Ai ka thënë se Kosova ka shpallur pavarësinë, pas konsultimeve

Lexo më shumë
Dhëndri i Bin Ladenit me burgim të përjetshëm

Dhëndri i Bin Ladenit me burgim të përjetshëm 0

🕔17:29, 26.Mar 2014

Sulaiman Abu Ghaith,  është shpallur fajtor të mërkurën nga Gjykata Federale në Manhattan Ai do të vuaj dënimin me burgim të përjetshëm.  Abu Ghaith është dhëndri i ish-liderit të Al Kaidas  Osama Bin Laden, dhe akuza që e çon atë

Lexo më shumë
Obama në Bruksel, Ukraina dominon Samitin BE-SHBA

Obama në Bruksel, Ukraina dominon Samitin BE-SHBA 0

🕔16:53, 26.Mar 2014

Samiti i radhës BE-SHBA, që u zhvillua sot në Bruksel, u fokusua në një sërë problematikash, që prekin fushën e demokracisë, lirisë individuale, sundimin e ligjit dhe të drejtave njerëzore, si edhe angazhimin ndaj shoqërive të hapura dhe ekonomisë. Në

Lexo më shumë
Georgievski: Nuk ka qeveri pa shqiptarët

Georgievski: Nuk ka qeveri pa shqiptarët 0

🕔16:01, 26.Mar 2014

Lideri i VMRO-Popullores Lubço Georgievski teksa komentoi retorikën parazgjedhore të VMRO DPMNE-së dhe liderit të saj Nikolla Gruevski tha se “Nuk ka qeveri pa shqiptarët”. Georgievski u shpreh i prerë se, edhe sikur VMRO DPMNE-ja të fitoj 100 deputet nuk mund

Lexo më shumë
Vritet lideri i djathtë ukrainas, protesta masive

Vritet lideri i djathtë ukrainas, protesta masive 2

🕔15:10, 26.Mar 2014

Është vrarë njëri prej liderëve kryesor të ekstremit të djathtë ukrainas. Aleksandër Muziçko, i njohur edhe si Sashko i Bardhë ka mbetur i vrarë në një shkëmbim zjarri me agjentët e policisë. Vrasja e tij  ka shkaktuar protesta në vend. Ekstremi

Lexo më shumë