Ukraina në ditën e gjykimit

Ukraina në ditën e gjykimit 0

🕔10:08, 24.Feb 2014

Të dielën më 23 shkurt parlamenti ukrainas u mblodh për disa votime të rëndësishme. Votimi më domethënës ishte ai që caktoi kryetarin e parlamentit Oleksander Turchinov si president të përkohshëm të vendit (të zgjedhur që më 22 shkurt). Turchinov, i

Lexo më shumë
Evgenia Timoshenko: Nëna ime vuajti si shqiptarët në burgjet e Serbisë

Evgenia Timoshenko: Nëna ime vuajti si shqiptarët në burgjet e Serbisë 8

🕔16:52, 23.Feb 2014

“Nëna ime po trajtohej keq, si shqiptarët në burgjet serbe… Bota, komuniteti ndërkombëtar duhet t’i thonë stop regjimeve diktatoriale, siç pati sukses në Kosovë…” , ka deklaruar sot Eugenija Timoshenko. Eugenia, vajza e Yulia Timoshenkos falënderon rininë, studentët dhe mbarë

Lexo më shumë
Kapet trafikanti më i kërkuar në botë “El Chapo” Guzman

Kapet trafikanti më i kërkuar në botë “El Chapo” Guzman 2

🕔10:37, 23.Feb 2014

Trafikanti më i kërkuar i drogës në botë, Joaquin “El Chapo” Guzman, është pas hekurash pasi u kap dje nga autoritetet amerikane dhe meksikane në një hotel në qytetin bregdetar Mazatlan, në Meksikë. Agjentët kishin disa javë që e ndiqnin

Lexo më shumë
Lirohet Yulia Tymoshenko

Lirohet Yulia Tymoshenko 12

🕔18:24, 22.Feb 2014

Liderja e opozitës në Ukrainë, dhe ish-kryeministrja Yulia Tymoshenko, është liruar nga burgu, njofton korrespodenti i Radios Evropa e Lirë në Kharkiv. Tymoshenko është mbajtur në burg për katër vjet, për shkak të dyshimeve për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Pas

Lexo më shumë
SHBA: Marrëveshja në Ukrainë, tepër e brishtë

SHBA: Marrëveshja në Ukrainë, tepër e brishtë 0

🕔11:30, 22.Feb 2014

Shtetet e Bashkuara thonë se marrëveshja mes Presidentit të Ukrainës dhe opozitës për të ndalur krizën është “tepër, tepër e brishtë” dhe ka nevojë për mbështetje globale. Një zyrtar i Departamentit të Shtetit tha dje se do të jetë e

Lexo më shumë
Deti i gjakut në Ukrainë, rusët: Qeveria më e keqe, më mirë se kaosi

Deti i gjakut në Ukrainë, rusët: Qeveria më e keqe, më mirë se kaosi 1

🕔20:33, 21.Feb 2014

Pas javësh përleshjesh të përgjakshme në sheshet e Kievit që kulmoi me betejën e fundit 72-orëshe në Kiev, opozita ukrainase firmosi marrëveshjen me presidentin Viktor Janukoviç për t’i dhënë fund krizës politike. Negocimi Në pikën e parë të marrëveshjes të

Lexo më shumë
Gafa e Obamës: “Me art nuk bëhen paratë”

Gafa e Obamës: “Me art nuk bëhen paratë” 4

🕔15:59, 21.Feb 2014

Nuk ndodh çdo ditë të marrësh një letër të shkruar me dorë nga vetë presidenti i Shteteve të Bashkuara. Në fakt, Obama e do aq shumë Historinë e Artit sa ndjeu nevojën të shpjegohej personalisht për shakanë e tij. Më

Lexo më shumë
Ukrainë, presidenti Janukoviç pranon mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme

Ukrainë, presidenti Janukoviç pranon mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme 2

🕔13:45, 21.Feb 2014

Presidenti i Ukrainës, Viktor Janukoviç ka pranuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në vend për t’i dhënë fund kaosit që ka përfshirë vendin prej tre muajsh, situatë që degradoi ditën e djeshme ku u fol për 100 viktima në radhën

Lexo më shumë
Turqi, shtohen kufizimet mbi median

Turqi, shtohen kufizimet mbi median 0

🕔10:33, 21.Feb 2014

Presidenti  i Turqisë, Abdullah Gül nënshkroi në ligj disa masa të reja kontradiktore për kontrollin e Internetit, megjithë kritikat në vend dhe ato ndërkombëtare si dhe shqetësimet rreth kufizimit të lirive për mediat turke. Dorian Jones i Zërit të Amerikës

Lexo më shumë
Venizelos lë aeroplanin në Prishtinë, për shkak të “Aleksandrit të Madh”

Venizelos lë aeroplanin në Prishtinë, për shkak të “Aleksandrit të Madh” 7

🕔11:01, 20.Feb 2014

 Ndonëse nuk e njeh Republikën e Kosovës, marrëdhëniet e Greqisë duken më të shtendosura me Kosovën sesa me Maqedoninë. Zv/kryeministri grek Evangelos Venizelos, do të qëndrojë sot në Shkup, por kjo vizitë nuk do të ndodhte nëse paraprakisht nuk do

Lexo më shumë