Strasburgu apo Brukseli? Debate në Parlamentin Evropian

Strasburgu apo Brukseli? Debate në Parlamentin Evropian 0 Updated

🕔00:12, 8.Nov 2012

Edhe pse në kohë krize Bashkimi Evropian harxhon miliona për shkak të mënyrës së funksionimit. Një grup parlamentarësh kanë marrë një nismë për të mos i zhvilluar sesionet në Strasburg për shkak të kostos së lartë. Shtëpia e Parlamentit Evropian

Lexo më shumë
Gafa/ Xhorxh Bush voton Për Barak Obamën

Gafa/ Xhorxh Bush voton Për Barak Obamën 0

🕔15:36, 7.Nov 2012

Gafe apo aksident i qellimshem. Sido qe te jete, presidenti aktual Barack Obama ka marre voten e njeriut qe zevendesoi me 2008, republikanit Xhorxh Bush. Ky i fundit ka dashur te votoje publikisht per Mit Romney, por mediat e kane

Lexo më shumë
Punëtorët grekë, grevë dyditore kombëtare

Punëtorët grekë, grevë dyditore kombëtare 0

🕔13:15, 7.Nov 2012

Nëse Greqia synon të marrë ndihmën financiare prej 31.5 miliardë eurosh, duhet që deri në 2016-n të kursejë 18,5 miliardë euro   Qindra dhe mijëra punëtorë grekë kanë lanë punën të martën për të marrë pjesë në një grevë kombëtare

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔13:09, 7.Nov 2012

1. SHBA Prokurorët e ushtrisë amerikane dhanë detajet e para të çështjes gjyqësore që sapo është hapur kundër gjeneralit Jeffrey Sinclair, mbi të cilin rëndon akuza për krime seksuale ndaj katër oficere të ushtrisë dhe një civileje gjatë viteve 2007-2012. Akuzat

Lexo më shumë
Greqia në paralizë, 48 orë në grevë

Greqia në paralizë, 48 orë në grevë 0

🕔13:32, 6.Nov 2012

Punonjësit grekë kanë nisur grevën 48-orëshe, për të protestuar kundër paketës së re të masave të kursimit, e cila pritet të kalojë të mërkurën në parlament, e që cilësohet nga sindikatat si shkatërrimtare për të varfrit dhe grushti i fundit

Lexo më shumë
Trëndafila në vend të drogës

Trëndafila në vend të drogës 0

🕔12:28, 6.Nov 2012

Një biznesmene kanadeze ka vendosur të investojë në Afganistan në blerjen e vajit të trëndafileve dhe portokalleve Afganistani varet nga agrikultura, e cila për vendasit nuk është gjë tjetër veçse tregtia e paligjshme e drogës. Qeveria afgane është duke luftuar

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 1

🕔12:24, 6.Nov 2012

 1. Meksikë Nisi të hënën në qytetin Meksiko Siti, takimi dyditor i ministrave të Financave dhe guvernatorëve të bankave qendrore të njëzet ekonomive kryesore të botës. Samiti i G20-s ndodh në kohën kur janë rritur shqetësimet për shtrirjen globale të

Lexo më shumë
Turqia, më shumë gazetarë të burgosur se Irani

Turqia, më shumë gazetarë të burgosur se Irani 0

🕔21:03, 5.Nov 2012

Liria e shtypit Pavarësisht protestave se burgosja e përfaqësuesve të medieve është bërë pa të drejtë, vetë shteti turk i cilëson gazetarët e ndaluar si hajdutë bankash, piromanë, madje edhe terroristë Organizatat ndërkombëtare për të drejtat e lirisë së shtypit

Lexo më shumë
Kafshimi i thonjve, jo zakon, por çrregullim mendor

Kafshimi i thonjve, jo zakon, por çrregullim mendor 2

🕔21:01, 5.Nov 2012

Ekspertët mjekësorë që kanë kryer studime lidhur me këtë varësi, e kanë cilësuar jo më si një zakon, por si një çrregullim obsesivo-kompulsiv.   Miliona njerëz në botë vuajnë nga dëmtimi i thonjve si pasojë e varësisë ndaj ngrënies së

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔20:59, 5.Nov 2012

1. SHBA Mijëra njerëz kanë dalë në protestë kundër kandidat për president Mit Rumni. Të veshur me kostumet e personazheve fëminore, ata kanë hedhur parulla në Uashington duke e akuzuar Rumnin për premtimin e tij se do të heqë subvencionin

Lexo më shumë