Merkel-Kameron diskutojnë për buxhetin e ri të BE-së

Merkel-Kameron diskutojnë për buxhetin e ri të BE-së 0

🕔15:49, 9.Nov 2012

Kancelarja gjermane Angela Merkel u takua me kryeministrin britanik David Kameron për të diskutuar mbi planin e buxhetit të ri të BE-së. Kameron heziton të miratojë rritjen e fondeve, duke u shprehur se Evropa duhet të jetojë me mjetet e

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔15:47, 9.Nov 2012

1. Kanada Duke folur në një takim të Forumit Ekonomik Botëror, kryeministri kanadez Stefan Harper u shpreh se prirja e vendeve drejt mbrojtjes së ekonomisë vetjake nga secili shtet, do ta shtyjë botën drejt një recesioni të zgjatur. Sipas  tij,

Lexo më shumë
Mbështetje me gjysmë zemre

Mbështetje me gjysmë zemre 0

🕔10:15, 9.Nov 2012

Parlamenti grek e kaloi paketën e re të kursimeve vetëm me shumicë të vogël. Kritika ndaj kursimeve është e shtirë, sepse grekët e kanë shkaktuar vetë krizën e tyre. Duket si një ironi e historisë që në Greqi duhet ta

Lexo më shumë
Diplomacia, kush do të jetë pasardhësi i Klintonit?

Diplomacia, kush do të jetë pasardhësi i Klintonit? 0

🕔09:27, 9.Nov 2012

Hillari Klinton, dikur rivale politike e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Baack Obama, ka thënë disa herë se një mandat i shefes së diplomacisë është i mjaftueshëm. Duke vizituar të paktën 111 vende dhe duke udhëtuar rreth 1.5 milione kilometra,

Lexo më shumë
Presidenti Obama rikthehet në Uashington

Presidenti Obama rikthehet në Uashington 0

🕔09:50, 8.Nov 2012

Familja Obama fluturoi nga baza e Çikagos, duke mbërritur në bazën ajrore Andrews Air Force Base rreth orës 18:30 me orën lokale. Tani, atij i duhet të punojë me republikanët në Kongres për t’u përballur me “shkëmbin fiskal” të rritjes

Lexo më shumë
Athina në flakë, dhunë përpara parlamentit, përjashtohen 7 deputetë

Athina në flakë, dhunë përpara parlamentit, përjashtohen 7 deputetë 0

🕔05:55, 8.Nov 2012

Shtatë deputetë u përjashtuan nga partitë e tyre pasi votuan kundër shkurtimeve në buxhet. Lideri i PASOK-ut, Evangjel Venizelos vendosi largimin nga partia e 6 deputetëve që votuan kundër dhe të njëjtën gjë bëri edhe kryeministri i vendit Antonio Samara

Lexo më shumë
Strasburgu apo Brukseli? Debate në Parlamentin Evropian

Strasburgu apo Brukseli? Debate në Parlamentin Evropian 0 Updated

🕔00:12, 8.Nov 2012

Edhe pse në kohë krize Bashkimi Evropian harxhon miliona për shkak të mënyrës së funksionimit. Një grup parlamentarësh kanë marrë një nismë për të mos i zhvilluar sesionet në Strasburg për shkak të kostos së lartë. Shtëpia e Parlamentit Evropian

Lexo më shumë
Gafa/ Xhorxh Bush voton Për Barak Obamën

Gafa/ Xhorxh Bush voton Për Barak Obamën 0

🕔15:36, 7.Nov 2012

Gafe apo aksident i qellimshem. Sido qe te jete, presidenti aktual Barack Obama ka marre voten e njeriut qe zevendesoi me 2008, republikanit Xhorxh Bush. Ky i fundit ka dashur te votoje publikisht per Mit Romney, por mediat e kane

Lexo më shumë
Punëtorët grekë, grevë dyditore kombëtare

Punëtorët grekë, grevë dyditore kombëtare 0

🕔13:15, 7.Nov 2012

Nëse Greqia synon të marrë ndihmën financiare prej 31.5 miliardë eurosh, duhet që deri në 2016-n të kursejë 18,5 miliardë euro   Qindra dhe mijëra punëtorë grekë kanë lanë punën të martën për të marrë pjesë në një grevë kombëtare

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔13:09, 7.Nov 2012

1. SHBA Prokurorët e ushtrisë amerikane dhanë detajet e para të çështjes gjyqësore që sapo është hapur kundër gjeneralit Jeffrey Sinclair, mbi të cilin rëndon akuza për krime seksuale ndaj katër oficere të ushtrisë dhe një civileje gjatë viteve 2007-2012. Akuzat

Lexo më shumë