Erdogan: Turqia nuk heq dorë nga sistemi mbrojtës i Rusisë

Erdogan: Turqia nuk heq dorë nga sistemi mbrojtës i Rusisë 5

🕔19:00, 14.Nov 2019

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA. Kështu deklaroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot pas kthimit të tij nga Uashingtoni. “Ne i thamë SHBA që

Lexo më shumë
Tërmet i fortë godet Indonezinë, lëshohet alarm për cunami

Tërmet i fortë godet Indonezinë, lëshohet alarm për cunami 0

🕔18:25, 14.Nov 2019

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm për cunami. Epiqendra e tërmetit ishte në detin Molluke, rreth 134 km në veriperëndim të ishullit indonezian të Ternate.

Lexo më shumë
Gjykata Supreme merr vendim për ankesat e partive politike, ç’është vendosur për VV

Gjykata Supreme merr vendim për ankesat e partive politike, ç’është vendosur për VV 0

🕔16:08, 14.Nov 2019

Gjykata Supreme e Kosovës brenda afatit ligjor ka shqyrtuar dhe vendosur në lidhje me gjitha ankesat e pranuara nga deputetët e subjekteve politike në lidhje me procesin zgjedhor të 6 tetorit. Gjykata Supreme nga gjithsej 7 ankesa të pranuara, ka

Lexo më shumë
Europa: Një kështjellë që nuk është nën rrethim

Europa: Një kështjellë që nuk është nën rrethim 0

🕔15:45, 14.Nov 2019

Sipas të dhënave të përcjella nga UNHCR-ja, Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët – nga 258 milion emigrantët që në 2017 kanë lënë shtëpinë e tyre, mbi 68 milion janë emigrantë të detyruar, domethënë individë që e kanë braktisur

Lexo më shumë
Kandidati për komisioner zgjerimi: Nëse zgjidhem, prioritet Ballkani Perëndimor

Kandidati për komisioner zgjerimi: Nëse zgjidhem, prioritet Ballkani Perëndimor 0

🕔13:26, 14.Nov 2019

Sot në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian ka nisur seanca dëgjimore, ku duhet të konfirmohet kandidati për Komisioner i Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Oliver Varhelyi nga Hungaria. Ai është kandidati i dytë nga ky shtet, pasi Laszlo Trozscanyi

Lexo më shumë
Varrosin nusen për së gjalli! Vjehrri dhe vjehrra hapin një gropë dhe e mbyllin me beton

Varrosin nusen për së gjalli! Vjehrri dhe vjehrra hapin një gropë dhe e mbyllin me beton 0

🕔12:50, 14.Nov 2019

Dy të moshuar, burrë e grua kanë përfunduar në pranga pasi akuzohen se kanë varrosur për së gjalli nusen e tyre dhe më pas i kanë fshehur trupin, thjesht dhe vetëm që djali i tyre të merrte kujdestarinë e fëmijëve.

Lexo më shumë
Protestat në Hong Kong, “Global Times”: Në fundjavë shtetrrethim

Protestat në Hong Kong, “Global Times”: Në fundjavë shtetrrethim 1

🕔12:32, 14.Nov 2019

Hong Kongu i bllokuar për shkak të protestave, do duhet të suportojë në fundjavë edhe gjendjen e shtetrrethimit, teksa Policia ka deklaruar se studentët protestues janë vetëm një hap larg terrorizmit. Të hënën një konferencë për shtyp, shefja e Ekzekutivit,

Lexo më shumë
Lopët e hedhura në det nga Uragani Dorian gjenden gjallë

Lopët e hedhura në det nga Uragani Dorian gjenden gjallë 0

🕔09:46, 14.Nov 2019

Tre lopë të hedhura në det nga Uragani Dorian janë gjetur gjallë, pasi siç duket kanë notuar për disa milje. Lopët jetonin në ishullin Cedar por u zhdukën në shtator pas uraganit të fuqishëm që përfshiu vendin. Mendoheshin se kafshët

Lexo më shumë
Sekuestrohen mbi 1 ton kokainë me vlerë 250 milionë euro në Itali, e fshehur në kontenier me banane

Sekuestrohen mbi 1 ton kokainë me vlerë 250 milionë euro në Itali, e fshehur në kontenier me banane 0

🕔08:42, 14.Nov 2019

Një sasi rekord prej më shumë se 1 ton kokainë është sekuestruar në Itali. Mediet fqinje shkruajnë se lënda narkotike ishte fshehur në një kontejner me banane, që vinte nga Amerika e Jugut dhe kishte si destinacion final Gjermaninë. Gjatë

Lexo më shumë
SHBA ofron 10 milionë dollarë për dy terroristë të tjerë, anëtarë të al-Kaedës

SHBA ofron 10 milionë dollarë për dy terroristë të tjerë, anëtarë të al-Kaedës 1

🕔08:28, 14.Nov 2019

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi një shpërblim prej 10 milionë dollarësh për ata që ofrojnë informacione rreth dy anëtarëve të armikut të vjetër, al-Kaedës. Sipas mediave të huaja, Michael Evanoff, ndihmës sekretari për sigurinë diplomatike u tha gazetarëve se Departamenti

Lexo më shumë