SHBA: Shqiptarët e Kosovës pjesë të grupeve radikale

SHBA: Shqiptarët e Kosovës pjesë të grupeve radikale 0

🕔13:48, 14.Apr 2014

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, bën thirrje që të gjitha institucionet të reagojnë ndaj problemit të shkuarjes së shqiptarëve të Kosovës për të luftuar në Siri. Ajo për Radion Evropa e Lirë flet edhe për

Lexo më shumë
Në 10 vjet vret 7 foshnjat e saj

Në 10 vjet vret 7 foshnjat e saj 0

🕔12:36, 14.Apr 2014

Megan Huntsmandi, 39 vjeç, nga shteti amerikan Jutah, është akuzuar nga policia  se në harkun e 10 vjetëve  (1996-2006) ka vrarë 7 fëmijët e saj, trupat e të cilëve janë gjetur në kuti kartoni, në garazhin e shtëpisë së vjetër

Lexo më shumë
Ivanov dhe Pendarovski në balotazh më 27 prill

Ivanov dhe Pendarovski në balotazh më 27 prill 1

🕔10:26, 14.Apr 2014

Nga rezultatet e para preliminare (rreth 99,70 për qind ), garën për zgjedhjet presidenciale e kryeson kandidati i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov. Sipas rezultateve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ), Kandidati i VMRO-DPMNE-së, Gjorgje Ivanov ka 447.813 apo25,16%, Kandidati i LSDM-së,Stevo Pendarovski 325.608 apo 18,30 %, Kandidati

Lexo më shumë
Aktivistët anti-rusë mobilizohen në Donetsk

Aktivistët anti-rusë mobilizohen në Donetsk 0

🕔10:19, 14.Apr 2014

Në trazirat që po shpalosen në Ukrainën lindore ka një numër të madh aktivistësh që luftojnë për integritetin territorial të Ukrainës dhe kundër ndurhyrjes ruse. Aktiviteti i tyre zhvillohet kryesisht në fshehtësi, por ata po përgatiten të ballafaqohen me elementët

Lexo më shumë
Presidencialet Afganistan, Abdullah drejt fitores

Presidencialet Afganistan, Abdullah drejt fitores 0

🕔21:58, 13.Apr 2014

Rezultatet e para të pjesshme të zgjedhjeve presidenciale në Afganistan, tregojnë se ish-ministri i jashtëm, Abdullah Abdullah, po udhëheq para rivalit të tij kryesor, ish-ministrit të financave, Ashraf Ghani, transmeton Reuters. Komisioni i Pavarur i zgjedhjeve i Afganistanit ka njoftuar

Lexo më shumë
Zgjedhjet Presidenciale në Maqedoni drejt balotazhit

Zgjedhjet Presidenciale në Maqedoni drejt balotazhit 0

🕔20:46, 13.Apr 2014

U mbajtën të dielën në Maqedoni zgjedhjet presidenciale, ku katër kandidatët kryesorë për postin e presidentit ishin:  Gjorge Ivanov nga koalicioni i VMRO-DPMNE-së, Stevo Pendarovski nga LSDM-ja, Zoran Popovski nga “Opsioni Qytetar të Maqedonisë” dhe kandidati i Partisë Demokratike Shqiptare,

Lexo më shumë
Ashton-Rusisë: Jepi fund aksioneve ndaj Ukrainës

Ashton-Rusisë: Jepi fund aksioneve ndaj Ukrainës 1

🕔20:31, 13.Apr 2014

Përfaqësuesja e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, ka kërkuar nga Rusia që “t’i ndalë çfarëdo aksionesh të mëtejshme, që synojnë destabilizimin e Ukrainës” Mëtutje, në deklaratën për media ajo i ka lavdëruar liderët në Kiev

Lexo më shumë
Nga dhuna në Sllovjansk të Ukrainës përgjaken rrugët

Nga dhuna në Sllovjansk të Ukrainës përgjaken rrugët 2

🕔18:49, 13.Apr 2014

Në qytetin Sllovjansk, ka pasur përplasje mes aktivistëve prorusë dhe forcave policore të Ukrainës. Ministria e Brendshme e Ukrainës thotë se ka “të vrarë dhe të plagosur nga të dy palët” në operacionin “anti-terror” në qytetin lindor, Sllovjansk. Ministri i

Lexo më shumë
Hoxhaj: Po aplikojmë në Këshillin e Evropës

Hoxhaj: Po aplikojmë në Këshillin e Evropës 0

🕔18:25, 13.Apr 2014

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka paralajmëruar aplikimin për anëtarësim në tri organizata të rëndësishme ndërkombëtare këtë vit. Gjatë vizitës së tij në Tiranë, Hoxhaj ka thënë për abcnews se janë bërë gati të gjitha studimet dhe janë

Lexo më shumë
Gjyq për dy djemtë e diktarotit Gaddaf

Gjyq për dy djemtë e diktarotit Gaddaf 0

🕔16:20, 13.Apr 2014

Ka filluar në Tripoli nën masa të ashpra sigurie procesi gjyqësor për krime lufte ndaj djemve të ish diktatorit libian, Muammar Gaddafi, Saif al Islam Gaddafi dhe vëllau i tij më i ri, Saadi, janë akuzuar për planifikimin e fushatës vdekjeprurëse,

Lexo më shumë