Laura Boldrini dhe përdhunuesit e mundshëm

Laura Boldrini dhe përdhunuesit e mundshëm 3

🕔11:47, 11.Feb 2014

“The Guardian” kthehet në gjurmët e 11 muajve të vështirë të Laura Boldrinit si Kryetare e Dhomës së Deputetëve në Itali. Ka marrë mijëra kërcënime, fyerje seksiste dhe imazhe degraduese Si zëdhënëse e Agjencisë së OKB-së për Refugjatët, ajo është

Lexo më shumë
Konflikti social në Brazil dhe imazhet shokuese nga qytetet e “Botërorit 2014”

Konflikti social në Brazil dhe imazhet shokuese nga qytetet e “Botërorit 2014” 0

🕔16:45, 10.Feb 2014

Tensione midis klasave, pabarazi dhe rritje çmimesh. Nga Rio de Zhaneiro në San Paolo mbërrijnë në internet imazhet e masakrës së “banditëve” Vetëm pak muaj nga nisja e Botërorit të futbollit, Brazili duket i përfshirë nga ndjesia e pasigurisë në

Lexo më shumë
Njësia 8200, NSA-ja izraelite që prodhon milionerët “hi-tech”

Njësia 8200, NSA-ja izraelite që prodhon milionerët “hi-tech” 6

🕔16:34, 10.Feb 2014

Është njësia më e madhe në numër në ushtrinë izraelite e përfshirë në luftën kibernetike. Ka prodhuar manjatët më të pasur të teknologjisë hi-tech, protagonistë të bumit dixhital në shtetin hebraik: fjala është për njësinë 8.200, ekuivalente e Agjencisë Kombëtare

Lexo më shumë
Shqiptarët drejt bojkotit të zgjedhjeve presidenciale

Shqiptarët drejt bojkotit të zgjedhjeve presidenciale 0

🕔09:52, 10.Feb 2014

Në Maqedoni janë shtuar zërat e shqiptarëve për të bojkotuar zgjedhjet presidenciale, por një vendim më i qartë pritet nga dy partitë më të mëdha BDI dhe PDSH. Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK) partia e përfaqësuar në Parlamentin e Maqedonisë javë

Lexo më shumë
Klandestinia detyron ministrin e Emigracionit të dorëhiqet

Klandestinia detyron ministrin e Emigracionit të dorëhiqet 1

🕔21:09, 9.Feb 2014

Mark Harper, ministri i Emigracionit në Britaninë e Madhe, ka dhënë dorëheqjen pasi zbuloi se pastruesja që punonte në shtëpinë e tij nuk kishte leje qëndrimi dhe dokumente të rregullta Si ministër i Emigracionit dëshironte t’i bënte më të rrepta

Lexo më shumë
“Shqiptarët që luftojnë në Siri i bëjnë dëm vetes dhe vendit”

“Shqiptarët që luftojnë në Siri i bëjnë dëm vetes dhe vendit” 2

🕔10:38, 9.Feb 2014

Me grupin e të ftuarve që kanë ardhur në Shtetet e Bashkuara  për të marrë pjesë në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, është edhe zoti Ramush Haradinaj, kryetari i Partisë Aleanca për ardhmërinë e Kosovës. Zotin Haradinaj e kishim të ftuar

Lexo më shumë
Diplomatja amerikane kërkon falje për komentet për BE

Diplomatja amerikane kërkon falje për komentet për BE 7

🕔11:45, 8.Feb 2014

Një diplomate e Departamentit amerikan të Shtetit ka kërkuar falje për komente të pakëndshme që ka bërë lidhur me Bashkimin Evropian, ndërsa bisedonte me një diplomat tjetër amerikan për Ukrainën. Shtetet e Bashkuara po kritikojnë Rusinë për rolin në rrjedhjen

Lexo më shumë
Ukë Rugovës i gjenden qindra dokumente inkriminuese në shtëpi

Ukë Rugovës i gjenden qindra dokumente inkriminuese në shtëpi 7

🕔12:51, 7.Feb 2014

Qindra dokumente, si fotografi personash të ndryshëm, kopje pasaportash, dëftesa vizash e zarfe me polica sigurimesh, janë gjetur në shtëpinë e Ukë Rugovës, të mërkurën. Prova të tjera të shumta që e lidhin atë me një grup kriminal janë prezantuar

Lexo më shumë
Maqedoni, masa e re ligjore: Pedofilët do tridhen

Maqedoni, masa e re ligjore: Pedofilët do tridhen 13

🕔11:01, 7.Feb 2014

Maqedonia ka prezantuar një masë të rreptë kundër pedofilëve. Personat e dënuar për pedofili dhe ata që do të dënohen do t’i nënshtrohen tredhjes kimike. Masa ligjore vjen si shtesë në Kodin Penal të Maqedonisë dhe është miratuar të mërkurën

Lexo më shumë
Shkrimtarët në krah të protestave kundër Putinit

Shkrimtarët në krah të protestave kundër Putinit 10

🕔19:00, 6.Feb 2014

Ligjet kundër “homoseksualitetit dhe blasfemisë” cenojnë lirinë e shprehjes, thuhet në letrën e hapur të nënshkruar nga 217 autorë në 30 shtete të ndryshme dhe të publikuar të enjten nga “The Guardian” Mbi 200 shkrimtarë të shquar botërorë, mes tyre

Lexo më shumë