Hungari, miratohet ligji i ri elektoral. Opozita: Favorizon manipulimin

Hungari, miratohet ligji i ri elektoral. Opozita: Favorizon manipulimin 0

🕔15:39, 27.Nov 2012

Parlamenti hungarez ka aprovuar vetëm me votat e maxhorancës qeverisëse një ligj të ri elektoral, i cili është kundërshtuar fuqishëm nga opozita, që e cilëson si “ligji-mashtrim”. Ligji i ri rrezikon përjashtimin e miliona zgjedhësve nga zgjedhjet e vitit 2014,

Lexo më shumë
Kur moda të sëmur! Studim tronditës

Kur moda të sëmur! Studim tronditës 0

🕔13:04, 27.Nov 2012

“Greenpeace” ka testuar për kimikate të dëmshme 141 veshje të markave të mëdha të modës, si: Zara, Benetton, Tommy Hilfiger, Gap, C & A dhe H & M dhe përfundimet janë tronditëse. Prandaj “Greenpeace” proteston në Gjermani. Organizata “Greenpeace” po

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔11:19, 27.Nov 2012

Arabi Saudite Nuk mjaftonte heqja e të drejtës së votës për gratë, as ndalimi i lëvizjes nëpër rrugë të pashoqëruara. Kontrolli i burrave sauditë mbi to arrin caqet, sepse përmes një dispozite ligjore është futur një sistem elektronik që sinjalizon

Lexo më shumë
Gjashtë zyrtarë të Prishtinës nën akuzë

Gjashtë zyrtarë të Prishtinës nën akuzë 0

🕔15:32, 26.Nov 2012

Zyrtarët pritet të dalin para një trupi gjykues në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë ku do të gjykohen për shpërdorimin e detyrës zyrtare ose të autorizimit në bashkëveprim.   Një gjykatës konfirmimi ka gjetur se aktakuza e ngritur ndaj gjashtë

Lexo më shumë
Të moshuar, në punë dhe të motivuar

Të moshuar, në punë dhe të motivuar 0

🕔15:28, 26.Nov 2012

Frikë nga varfëria në pleqëri apo dëshirë për të marrë pjesë në jetën shoqërore? Arsyet e qëndrimit më gjatë në punë janë të ndryshme. Gjithnjë e më shumë njerëz dalin më vonë në pension se sa e lejon ligji.  

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔15:26, 26.Nov 2012

1. SHBA Rrënojat e uraganit “Sendi” duket se kanë filluar të jenë një vend shumë i përshtatshëm për të fshehur trupat e vrasjeve të kryera. Të paktën dy trupa janë gjetur tani dhe frika e policisë është e madhe se

Lexo më shumë
Arrestohet ish-ministri serb Dragin

Arrestohet ish-ministri serb Dragin 0

🕔16:03, 25.Nov 2012

Ish-Ministri serb i Bujqësisë, Sasha Dragin, u arrestua në Beograd me akuzën e shpërdorimit të detyrës, raportuan mediat vendase të dielën.  Njëkohësisht me të u prangosën edhe shtatë ish-funksionarë e sipërmarrës të tjerë, Ish-ministri dyshohet se në shpërdorim të detyrës

Lexo më shumë
Drama e buxhetit të BE-së

Drama e buxhetit të BE-së 0

🕔14:26, 25.Nov 2012

Qëndrimet e shteteve për buxhetin 2014-2020 nuk përputhen. Nga pikëpamja strukturore, buxheti i BE-së është shndërruar vitet e fundit nga subvencionet e pastra drejt stimujve për më shumë investime. Pas një natë thuajse pa gjumë Presidenti i Këshillit Evropian, Herman

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔14:25, 25.Nov 2012

1. SHBA Në Kaliforni është zbuluar ‘shtëpia e tmerreve’ pasi pronari i saj, 68-vjeçari Frederik Hengl ka therur të shoqen e për më shumë se një muaj është ushqyer me të. Policia gjeti në shtëpinë e Hengl pjesë të trupit

Lexo më shumë
PE miraton rezolutën për zgjerimin e BE-së

PE miraton rezolutën për zgjerimin e BE-së 0

🕔15:31, 24.Nov 2012

Parlamenti Evropian votoi me shumicë të madhe një rezolutë jodetyruese për zgjerimin e Bashkimit Evropian. Deputetët theksuan se do të vazhdojnë angazhimet për zgjerim, pavarërisht krizës së euros. Në Strasburg së fundmi flitet kryesisht për krizën financiare dhe shumë europarlamentarë

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?