Negociata të vështira në Gjenevë për Iranin

Negociata të vështira në Gjenevë për Iranin 0

🕔09:51, 9.Nov 2013

Negociatorët e Iranit dhe Kombeve të Bashkuara zhvilluan një seri takimesh dje në Gjenevë. Takimet u cilësuan nga Ministri i Jashtëm iranian si “të vështira” por ai shtoi se rezultuan në një masë përparimi. Askush nuk ka dhënë hollësi për

Lexo më shumë
Sovjetikët ishin gati të bombardonin Perëndimin

Sovjetikët ishin gati të bombardonin Perëndimin 4

🕔11:30, 8.Nov 2013

Për pak sa nuk u prek Lufta e Tretë Botërore në vijim të manovrave ushtarake të NATO-s për një simulim të një ndërhyrjeje në Jugosllavi. “The Observer” sjell disa dokumente qeveritare amerikane të deklasifikuara që dëshmojnë për këtë Në vitin

Lexo më shumë
Një prift kosovar në Zvicër, nën hetim për përdhunim

Një prift kosovar në Zvicër, nën hetim për përdhunim 6

🕔10:23, 8.Nov 2013

Një 22-vjeçare nga Zvicra, ka denoncuar priftin shqiptar, me origjinë kosovare, për përdhunim. Ngjarja ka ndodhur më 26 janar të vitit 2009, kur vajza ishte 17-vjeçe. Pas katër vjetësh, Maria tregon fakte nga përdhunimi. Mediat zvicerane shkruajnë se provë e

Lexo më shumë
Jaser Arafati mund të ketë vdekur nga helmimi

Jaser Arafati mund të ketë vdekur nga helmimi 2

🕔10:48, 7.Nov 2013

Ekspertë zviceranë të mjekësisë ligjore kanë marrë mostra nga kufoma e ish-udhëheqësit palestinez Jaser Arafat që tregojnë praninë e niveleve të larta të izotopeve të materialit radioaktiv polonoium 210. Zbulimet nga specialistët e Universitetit të Lozanës u bënë të ditura

Lexo më shumë
Zgjedhjet lokale në SHBA

Zgjedhjet lokale në SHBA 0

🕔20:30, 6.Nov 2013

Të martën e parë të nëntorit, sipas zakonit të vjetër, në Shtetet e Bashkuara u mbajtën zgjedhje të rëndësishme lokale. Rezultatet më domethënëse ishin parashikuar: në Nju Jork, Bill de Blasio u zgjodh me një mazhorancë të dukshme votash, duke

Lexo më shumë
DASH uron Kosovën për zgjedhjet komunale

DASH uron Kosovën për zgjedhjet komunale 0

🕔19:55, 6.Nov 2013

Departamenti i Shtetit dje nxorri një deklaratë në të cilën thuhet se Shtetet e Bashkuara përshëndesin Republikën e Kosovës për zgjedhjet e saj historike të 3 nëntorit. Në deklaratë më tej thuhet se pavarësisht kërcënimeve dhe dhunës që synonte bllokimin

Lexo më shumë
Princi Çarls, trashëgimtari i përjetshëm i fronit, plaket duke pritur

Princi Çarls, trashëgimtari i përjetshëm i fronit, plaket duke pritur 3

🕔12:13, 6.Nov 2013

Mbush 65 vjeç më 14 nëntor dhe ka studiuar gjithë jetën e tij për të qenë mbret. Në moshën kur njerëzit shkojnë në pension, Çarls është ende në pritje për të marrë detyrën e mbretit. Shpesh mbrëmjeve, i lodhur nga

Lexo më shumë
Xhihadi i kosovarëve në Siri

Xhihadi i kosovarëve në Siri 0

🕔08:48, 6.Nov 2013

Lavdrimi, Mentori, Boletini, Fatoni, Bashkimi, Rafeti, Bujari, Jetoni, Osmani, Hamza përbëjnë një skuadër luftëtarësh shqiptarë në Siri. Ata janë dhjetë nga 150 kosovarët që kanë lënë gjithçka në Kosovë për të luftuar kundër regjimit të diktatorit Bashar al-Assad.Kosovarët atje tashmë

Lexo më shumë
Suiti, vajza virtuale që “u sulmua” në internet nga mijëra pedofilë

Suiti, vajza virtuale që “u sulmua” në internet nga mijëra pedofilë 1

🕔20:00, 5.Nov 2013

Më shumë se 20 mijë të rritur nga e gjithë bota kanë kontaktuar për qëllime seksuale profilin virtual të një vajze 10-vjeçare e krijuar nga shoqata “Terre des Hommes”, e cila rilançon alarmin mbi krimet seksuale në dëm të të

Lexo më shumë
Zbulohet thesari i Hitlerit: 1.500 vepra arti, nga Pikaso te Matise

Zbulohet thesari i Hitlerit: 1.500 vepra arti, nga Pikaso te Matise 1

🕔11:20, 5.Nov 2013

Kryeveprat e grabitura të Rajhut të Tretë fshiheshin në një apartament në Mynih. Zbulimi ka ndodhur 2 vite më parë, por vetëm tani është bërë publik lajmi për gjetjen e tyre. Të gjitha bashkë mendohet se kanë një vlerë prej

Lexo më shumë