Presidenti iranian: Dhunën në Afganistan e sollën të huajt

Presidenti iranian: Dhunën në Afganistan e sollën të huajt 1

🕔21:45, 27.Mar 2014

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, është shprehur sot në Kabul se vendet e huaja që kishin okupuar Afganistanin, “kanë sjellur dhunë dhe ekstremistë” në Afganistan. Zoti Rohani gjendet në Kabul për vizitë zyrtare me ftesë të presidentit afgan, Hamid Karzai.

Lexo më shumë
Thaçi i shmanget përgjigjes për krijimin e Tribunalit

Thaçi i shmanget përgjigjes për krijimin e Tribunalit 0

🕔21:16, 27.Mar 2014

“Asgjë jashtë juridiksionit të Kosovës nuk do të ndodhë”, ka përsëritur disa herë Hashim Thaçi, ndërsa në Prishtinë flitet prej ditësh për mundësinë e themelimit të një Tribunali të veçantë që do të gjykonte krimet e supozuara të UÇK-së gjatë

Lexo më shumë
Ukraina ndihmohet me 18 miliardë dollarë nga FMN-ja

Ukraina ndihmohet me 18 miliardë dollarë nga FMN-ja 1

🕔19:51, 27.Mar 2014

Fondi Monetar Ndërkombëtar nënshkroi një marrëveshje me Ukrainën, e cila synon ta ndihmojë ish-republikën sovjetike të zhytur në borxhe. Ndihma e cila mund të shkojë deri në 18 miliardë pritet të stabilizojë ekonominë pas protestave anti-qeveritare, që çuan në rrëzimin

Lexo më shumë
Mafia kalabreze më e pasura në botë

Mafia kalabreze më e pasura në botë 3

🕔19:45, 27.Mar 2014

Mafia kalabreze, e njohur ndryshe si Ndrangeta, rezulton ndër më të pasurat në botë përsa u përket të ardhurave që vijnë nga aktivitetet kriminale. Sipas agjencisë së lajmeve “ANSA”, organizata ka një xhiro të ardhurash prej 53 miliardë eurosh, një

Lexo më shumë
Putin  dëshiron “delfinët e luftës” të ushtrisë ukrainase

Putin dëshiron “delfinët e luftës” të ushtrisë ukrainase 0

🕔18:54, 27.Mar 2014

Ishin stërvitur në bazën detare të Sebastopolit në Krime. Tashmë edhe këto kafshë kanë ndërruar pronar Në vjeshtën e 2012-s, nga Kievi mbërriti një lajm që solli jo pak polemika në botë: ushtria ukrainase kishte nisur stërvitjen e një grupi

Lexo më shumë
Presidencialet në Ukrainë, Tymoshenko synon postin

Presidencialet në Ukrainë, Tymoshenko synon postin 3

🕔17:15, 27.Mar 2014

Liderja e revolucionit portokalli ka shpallur zyrtarisht kandidaturën për presidente të vendit. Menjëherë pas lirimit të saj pas rrëzimit të ish presidentit Janukovic nga posti i tij, Timoshenko kishte bërë të qartë se synonte presidencën e vendit. 53 vjeçarja, kandidimin e

Lexo më shumë
Gulnara Karimova dhe “komploti” kundër saj

Gulnara Karimova dhe “komploti” kundër saj 1

🕔16:37, 27.Mar 2014

Gulnara Karimova është vajza e Islam Karimov, diktatorit uzbek, i cili drejton vendin pak a shumë që nga shkëputja me Rusinë dhe ish-republikat e tjera sovjetike të Azisë qendrore. Gulnara, 41 vjeçe, e njohur edhe me emrin e artit “Googoosha”,

Lexo më shumë
Obama–Napolitano, takim ‘kokë më kokë’ mes tyre

Obama–Napolitano, takim ‘kokë më kokë’ mes tyre 0

🕔15:24, 27.Mar 2014

Presidenti Obama është takuar në Romë me homologun e tij italian Napolitano ku mendohet se kanë diskutuar për situatën që po  kalon Evropa.  Kriza ë Ukrainë dhe embargoja ndaj Rusisë pritet të kenë zënë pjesën më të madhe të diskutimit.

Lexo më shumë
Zgjedhjet në Egjipt, gjenerali Al Sisi kandidati favorit

Zgjedhjet në Egjipt, gjenerali Al Sisi kandidati favorit 0

🕔15:00, 27.Mar 2014

Gjenerali Al Sisi, ka konfirmuar publikisht kandidaturën e tij për president i Egjiptit, komandanti i forcave të armatosura në vend. Ish numri një i shërbimeve sekrete ushtarake të ish presidentit Mubarak, gëzon mbështetje të madhe në vend. Al Sisi ish-komandant

Lexo më shumë
Mehmeti: Në Maqedoni femrat lidere s’i do politika

Mehmeti: Në Maqedoni femrat lidere s’i do politika 3

🕔13:46, 27.Mar 2014

Ish-deputetja e BDI’së në Parlamentin e Maqedonisë, tani bartëse e listës në njësinë numër 1 për zgjedhjet e parakohshme,  flet për veten dhe për subjektin politik të cilit i takon, për mesazhet që i sjellin BDI dhe ajo vetë përpara

Lexo më shumë