Dorëhiqet kryeprokurori i Egjiptit, një muaj pas emërimit

Dorëhiqet kryeprokurori i Egjiptit, një muaj pas emërimit 0

🕔23:03, 17.Dec 2012

Kryeprokurori i Egjiptit jep dorëheqjen vetëm një muaj pas emërimit të tij. Talaat Ibrahim u emërua nga presidenti Mohamed Morsi, pas shkarkimit të paraardhësit të tij. Lajmi bëhet i ditur nga burimet egjiptiane të mediave. Dorëheqja e Ibrahim vjen pas

Lexo më shumë
Tragjedia në SHBA, homazhe edhe në Tiranë

Tragjedia në SHBA, homazhe edhe në Tiranë 0

🕔22:49, 17.Dec 2012

Tragjedia që ndodhi në një shkollë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës shkaktoi dhimbje tek cdo prind vëlla e motër dhe për këdo në botë. Dhjetëra të rinj ndezën qirinj në nder të fëmijëve të vrarë. Drejtuesi i alternativës civile,

Lexo më shumë
Bota në një ditë

Bota në një ditë 0

🕔17:31, 17.Dec 2012

1. Kanada Policia ka vënë një pranga një shtetas, i cili ka arritur të vjedhë foto nudo nga kompjuteri i këngëtares Karli Rae Jepsen. Mësohet se Kristofer David Long, pasi ishte futur në kompjuterin e këngëtares dhe kishte marrë fotot,

Lexo më shumë
Afganistan, shkelin bombën duke mbledhur dru, vdesin 10 fëmijë

Afganistan, shkelin bombën duke mbledhur dru, vdesin 10 fëmijë 0

🕔15:03, 17.Dec 2012

Dhjetë vogëlushe të moshës 9-11 vjeçe kanë vdekur në Afganistan, pasi kanë shkelur aksidentalisht në një bombë, teksa mblidhnin dru për zjarr. Lajmin e bëjnë të ditur autoritetet vendase. Ngjarja tragjike ka ndodhur në provincën lindore Nanagahar, kur një nga

Lexo më shumë
Shinzo Abe, kryeministri i ri japonez

Shinzo Abe, kryeministri i ri japonez 0

🕔11:18, 17.Dec 2012

Shinzo Abe, lideri konservator i liberaldemokratëve do të jetë kryeministri i ri i Japonisë. Në bazë të exit polleve japoneze, liberaldemokratët kanë sigurinë se do të marrin 240 vende nga 480 që ka Dhuma e Ulët e Deputetëve. Abe, për

Lexo më shumë
Vrasësi i vogëlushëve në SHBA, gjeniu që planifikoi gjithçka me gjakftohtësi

Vrasësi i vogëlushëve në SHBA, gjeniu që planifikoi gjithçka me gjakftohtësi 0

🕔11:22, 16.Dec 2012

Shprehja e vjetër “Gjenialitetin nga çmenduria një fije e ndan” vërtetohet për kushedi të satën herë. Autori i masakrës së kryer dy ditë më parë në shkollën fillore në Konektikat përshkruhet nga ish-mësuesit dhe shokët e tij si një gjeni

Lexo më shumë
Hillari Klintonit i bie të fikët, përplas kokën

Hillari Klintonit i bie të fikët, përplas kokën 0

🕔10:30, 16.Dec 2012

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka pasur një problem shëndetësor ditën e djeshme. Sipas mediave amerikane, zonjës Klinton i ka rënë të fikët dhe ka përplasur kokën. Departamenti i Shtetit ka njoftuar sot se shefja e diplomacisë amerikane është

Lexo më shumë
Mbytet skafi në ujërat greke, 18 viktima

Mbytet skafi në ujërat greke, 18 viktima 0

🕔14:52, 15.Dec 2012

Mbytja e një motobarke në ujërat e Greqisë ka shkaktuar të paktën 18 viktima. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës së kaluar në ujërat e detit Egje pranë ishullit grek Mitilene. Forcat e shpëtimit kanë mundur të nxjerrin nga uji deri

Lexo më shumë
Çmimi Nobel BE-së: medalje për të shkuarën dhe shpresë për të ardhmen

Çmimi Nobel BE-së: medalje për të shkuarën dhe shpresë për të ardhmen 0

🕔13:24, 15.Dec 2012

“Bashkimi Europian dhe anëtarët e tij, për më shumë se 6 dekada, i kanë shërbyer progresit, paqes, bashkëpunimit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut në Europë.” Me këtë motivacion, të hënën e shkuar, komiteti norvegjez nderoi BE-në me çmimin Nobel

Lexo më shumë
Masakra në SHBA, Nishani: Vuajtja, aq e thellë sa fjalët s’e shprehin dot

Masakra në SHBA, Nishani: Vuajtja, aq e thellë sa fjalët s’e shprehin dot 0

🕔11:00, 15.Dec 2012

Nëpërmjet një mesazhi dërguar presidentit Obama, kreu i shtetit shqiptar i ka shprehur ngushëllimet popullit amerikan për masakrën e kryer dje në një nga shkollat fillore në Konektikat. “Me një tronditje dhe hidhërim të madh kam mësuar për ngjarjen tragjike

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim