Mogherini nuk përjashton ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi

Mogherini nuk përjashton ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi 0

🕔12:11, 11.Dec 2018

Federica Mogherini nuk e ka përjashton mundësinë e ndryshimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, por theksoi se një korrigjim i mundshëm nuk duhet bazuar në vija etnike. “Pavarësisht se për çfarë ndryshimesh mund të pajtohen palët në të ardhmen,

Lexo më shumë
“Qetësimi” i protestuesve do t’i kushtojë 10 miliardë euro buxhetit të Francës

“Qetësimi” i protestuesve do t’i kushtojë 10 miliardë euro buxhetit të Francës 1

🕔10:33, 11.Dec 2018

Masat e njoftuara nga Presidenti Emmanuel Macron, për të qetësuar një valë protestash në Francë, do t’i kushtojnë rreth 8-10 miliardë euro buxhetit të vendit, tha një zyrtar të hënën. “Kostoja është midis 8 dhe 10 miliardë euro”, tha Oliver

Lexo më shumë
Tradita që zbehu epoka dixhitale: Në SHBA miratohet ligji që rikthen në shkolla mësimin e bukurshkrimit

Tradita që zbehu epoka dixhitale: Në SHBA miratohet ligji që rikthen në shkolla mësimin e bukurshkrimit 1

🕔14:36, 10.Dec 2018

Shkrimi i dorës po kthehet në një traditë të vjetëruar në epokën e smartfonëve. Ndryshe nga vite më parë, këtij shkrimi nuk i jepet më rëndësia e dikurshme në vitet e para të arsimimit. Ligjvënësit e Ohajos kanë miratuar së

Lexo më shumë
Kryetarja e re e CDU: Europa nuk mund të durojë marrjen e territoreve nga Rusia

Kryetarja e re e CDU: Europa nuk mund të durojë marrjen e territoreve nga Rusia 3

🕔12:48, 10.Dec 2018

Kryetarja e re e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer u shpreh gjatë kongresit të partisë në Hamburg për marrëdhëniet me Rusinë përballë krizës së Krimesë. Në një intervistë për DW ajo ka theksuar se Evropa nuk mund të tolerojë aneksimin e territoreve

Lexo më shumë
Greva në Gjermani; 160 mijë punonjës të hekurudhave kërkojnë rritje page

Greva në Gjermani; 160 mijë punonjës të hekurudhave kërkojnë rritje page 0

🕔12:31, 10.Dec 2018

Shërbimi hekurudhor në Gjermani pati probleme të mëdha të hënën për shkak të grevës së punëtorëve që ankohen për pagat e tyre. Operatori kryesor i transportit hekurudhor në vend dhe një prej më të mëdhenjve ne bote, Deutsche Bahn njoftoi

Lexo më shumë
Gjykata Evropiane vendos: Britania mund ta anulojë Brexit-in

Gjykata Evropiane vendos: Britania mund ta anulojë Brexit-in 0

🕔12:19, 10.Dec 2018

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka marrë vendim të hënën se Qeveria britanike mund të tërheqë njëanshëm vendimin për t’u larguar nga blloku evropian, pa u konsultuar me shtetet tjera anëtare. Në një vendim urgjent të bërë publik një ditë para

Lexo më shumë
1 muaj protesta në Francë, Macron organizon takime për situatën

1 muaj protesta në Francë, Macron organizon takime për situatën 0

🕔09:43, 10.Dec 2018

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet te takohet me krerë të sindikatave të tregtisë dhe organizatat e punësimit në përpjekje për të qetësuar trazirat disa javore në Paris dhe qytete të tjera të vendit. Takimi vjen përpara fjalimit të tij të

Lexo më shumë
Zjarr në një pallat në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Zjarr në një pallat në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar 0

🕔09:09, 10.Dec 2018

Një pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotme dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç raportojnë  mediat italiane, nga tymi  janë asfiksuar të paktën

Lexo më shumë
Protestat në Francë, një katastrofë ekonomike me dëme në miliarda euro

Protestat në Francë, një katastrofë ekonomike me dëme në miliarda euro 2

🕔19:55, 9.Dec 2018

Protestat e ‘jelekëve të verdhë’ në Francë kanë qenë një katastrofë ekonomike për vendin. Kështu ka deklaruar ministri i Financave i Francës, Bruno Le Maire. Për katër fundjava radhazi, Franca u përball me protesta të dhunshme, që nisën fillimisht kundër

Lexo më shumë
Joe DioGuardi kujton presidentin Bush: I mbante shqiptarët për fisnikë

Joe DioGuardi kujton presidentin Bush: I mbante shqiptarët për fisnikë 5

🕔17:10, 9.Dec 2018

Ish kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan. Ai e ka takuar atë shumë herë, por kujton sidomos një takim në vitin 1984, kur ish-Presidenti George

Lexo më shumë