Erdogan paralajmëron: Lufta ndaj ekonomisë turke do të vazhdojë!

Erdogan paralajmëron: Lufta ndaj ekonomisë turke do të vazhdojë! 1

🕔14:12, 13.Aug 2018

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha këtë të hënë se, sulmet ndaj ekonomisë turke priten qe të vazhdojnë. Ai u shpreh gjatë fjalimit të mbajtur në Ankara në 10-vjetorin e Konferencës së përvitshme të Ambasadorëve se, lira turke do të

Lexo më shumë
Nën drejtimin e Trumpit, Shtëpia e Bardhë “raciste”

Nën drejtimin e Trumpit, Shtëpia e Bardhë “raciste” 0

🕔13:15, 13.Aug 2018

Në Shtëpinë e Bardhë nuk mund të identifikohet asnjë afro-amerikan që mban një rol drejtues në “West Wing”. Pas dy ditësh këmbënguljeje të “NBC News”, Sekretarja për Shtypin në Shtëpinë e Bardhë, Sarah Sanders tha se Henry Childs II, një

Lexo më shumë
Synonin Europën, bregdeti maroken “spastrohet” nga qindra emigrantë

Synonin Europën, bregdeti maroken “spastrohet” nga qindra emigrantë 0

🕔13:01, 13.Aug 2018

Autoritetet marokene të sigurisë kanë deportuar qindra emigrantë nga rajonet bregdetare.  Policia ka shkatërruar edhe disa kampe me çadra që gjendeshin në një pyll pranë enklavës spanjolle Melilla. Kontrolli dhe arrestimi i emigrantëve është rritur që nga mesi i javës

Lexo më shumë
Samiti i tretë në shtator, udhëheqësit e Koreve do të takohen në Phenian

Samiti i tretë në shtator, udhëheqësit e Koreve do të takohen në Phenian 0

🕔12:19, 13.Aug 2018

Dy presidentët e Koreve do të takohen në Phenian në muajin shtator. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia koreano-jugore “Yonhap”, ndonëse nuk ka cituar asnjë burim për informacionin e përcjellë. Ajo thotë se të dyja palët janë angazhuar për

Lexo më shumë
“Turqia, jo një vend që mund të gjunjëzohet me sanksione”

“Turqia, jo një vend që mund të gjunjëzohet me sanksione” 6

🕔11:57, 13.Aug 2018

Koordinatori i Përgjithshëm i Fondacionit për Hulumtime Politike, Ekonomike dhe Shoqërore (SETA) Burhanettin Duran ka thënë se marrëdhëniet Turqi-SHBA duhet të zgjidhen në rrugë diplomatike. “Me atë që duket, diplomacia në këtë fazë do të vazhdojë, por vendosmërinë e Turqisë

Lexo më shumë
Ndodh në Londër/ Dhelpra sulmon 3-vjeçaren në dhomën e gjumit

Ndodh në Londër/ Dhelpra sulmon 3-vjeçaren në dhomën e gjumit 1

🕔11:34, 13.Aug 2018

Një vogëlushe 3-vjeçare është sulmuar nga dhelpra në dhomën e saj të gjumit. Ngjarja ka ndodhur në juglindje të Londrës, Britani e Madhe. Dhelpra kafshoi 3-vjeçaren në krahun e saj, pasi hyri në shtëpi nga një derë e lënë hapur.

Lexo më shumë
Shembet platforma, pushuesit bien në det; 250 të plagosur

Shembet platforma, pushuesit bien në det; 250 të plagosur 0

🕔10:02, 13.Aug 2018

Më shumë se 250 persona janë lënduar, 5 prej të cilëve në gjendje kritike, pasi një seksion i një skene të drunjtë u shemb në një festival lokal sportivo-muzikor në Spanjë. Platforma e ngritur buzë detit ishte tejmbushur me njerëz,

Lexo më shumë
Ka ardhur koha, vendi duhet mbrojtur edhe online

Ka ardhur koha, vendi duhet mbrojtur edhe online 3

🕔09:53, 13.Aug 2018

Gara e armatimit e shumë shteteve, terrorizmi islamik apo konfrontimi me Rusinë apo me Korenë e Veriut janë disa nga rreziqet për të cilat tërheqin vëmendjen ekspertët ushtarakë. Por si një rrezik tjetër të madh ata konsiderojnë edhe sulmet kibernetike.

Lexo më shumë
Kriza financiare e Turqisë/ Lira në pikiatë merr me vete edhe Euron

Kriza financiare e Turqisë/ Lira në pikiatë merr me vete edhe Euron 1

🕔09:11, 13.Aug 2018

Lira turke ra me thuajse 9 për qind mëngjesin e kësaj të hëne, ndërkohë që euro arriti pikën më të ulët brenda një viti, pasi investitorët i frikësohen faktit se kriza financiare turke mund të përhapet në tregjet europiane. Pavarësisht

Lexo më shumë
Rrëzohet avioni në Indonezi, 8 të vdekur dhe një fëmijë i mbijetuar

Rrëzohet avioni në Indonezi, 8 të vdekur dhe një fëmijë i mbijetuar 0

🕔22:14, 12.Aug 2018

Një avion i vogël humbi kontaktet me kontrollin e trafikut ajror në Indonezi, e më pas u gjet i rrëzuar nga banorët në qarkun Pengungan Bintang. Ekipet për kërkim-shpëtim në Indonezi kanë gjetur tetë persona të vdekur dhe një fëmijë 12-vjeçar.

Lexo më shumë