“Çdo 10 minuta vdes një fëmijë, kërkohet ndërhyrje urgjente”

“Çdo 10 minuta vdes një fëmijë, kërkohet ndërhyrje urgjente” 0

🕔12:58, 20.May 2019

OKB jep alarmin mbi situatën që po krijohet në Jemen si pasojë e luftërave. Sulmet ajrore mbi kryeqytetin Sana gjatë muajve të fundit, kanë vrarë shumë fëmijë dhe plagosur dhjetëra të tjerë. Më shumë se katër vjet luftime kanë shkaktuar

Lexo më shumë
Gjobë këmbësorëve që përdorin celularin në rrugë, përjashtohen mjekët

Gjobë këmbësorëve që përdorin celularin në rrugë, përjashtohen mjekët 1

🕔12:54, 20.May 2019

New York-u po  shqyrton idenë për të vendosur gjoba për këmbësorët që kalojnë rrugën me sytë të përqendruar në celular. Masat ndëshkuese mund të nisin nga 25-250 dollarë, pasi fenomeni i përdorimit të celularit është një problem i vërtetë. Sipas

Lexo më shumë
BE i kërkon sqarime Serbisë për ndalimin e zyrtarëve nga Kosova

BE i kërkon sqarime Serbisë për ndalimin e zyrtarëve nga Kosova 0

🕔12:44, 20.May 2019

Prej disa muajsh me radhë, zyrtarët e institucioneve të Kosovës që i takojnë Partisë së Pavarur Liberale, subjekt ky politik i komunitetit serb, janë duke u ndaluar në vendkalimet kufitare Kosovë-Serbi nga ana e strukturave të sigurisë së Serbisë. Rasti

Lexo më shumë
Miliarderi filantropist u paguan të gjitha detyrimet studentëve (VIDEO)

Miliarderi filantropist u paguan të gjitha detyrimet studentëve (VIDEO) 0

🕔12:39, 20.May 2019

SHBA-Një investitor miliarder në fushën e teknologjisë ka befasuar studentët në Atlanta, kur u tha se ai do të paguante të gjitha detyrimet e tyre studentore. Robert F. Smith, një nga filantropistët më të njohur afro-amerikanë në SHBA, po mbante

Lexo më shumë
Trump: Mos e kërcënoni më SHBA, do të jetë fundi për ju

Trump: Mos e kërcënoni më SHBA, do të jetë fundi për ju 1

🕔12:27, 20.May 2019

Presidenti amerikan, Donald Trump ka bërë një paralajmërim të ashpër ndaj Iranit, duke thënë se ky shtet do të shkatërrohet nëse përshkallëzohen edhe më shumë mospajtimet në mes të të dyja shteteve. “Nëse Irani dëshiron të luftojë, atëherë ai do

Lexo më shumë
Kryeministri indian, politikani i dytë më i ndjekur në mediat sociale

Kryeministri indian, politikani i dytë më i ndjekur në mediat sociale 0

🕔11:55, 20.May 2019

Narendra Modi është një nga njerëzit më të ndjekur në rrjetet sociale në botë. Kryeministri indian është bërë politikani i dytë më i ndjekur në platformat e mediave sociale në nivel global. Ai ka një numër prej 111 milionë ndjekësish

Lexo më shumë
“Ekonomia e Françeskos”, Papa synon të ndryshojë botën me 500 liderë të ardhshëm

“Ekonomia e Françeskos”, Papa synon të ndryshojë botën me 500 liderë të ardhshëm 0

🕔11:35, 20.May 2019

500 të rinj nga e gjithë bota, sipërmarrës dhe ekonomistë nën 35 vjeç, do të takohen në Asizi nga 26 deri më 28 mars të vitit të ardhshëm, për të marrë pjesë në “Ekonominë e Françeskos”. Pak ditë më parë,

Lexo më shumë
Serbët fitojnë 4 komunat në Kosovë! Vuçiç: U konfirmua uniteti politik

Serbët fitojnë 4 komunat në Kosovë! Vuçiç: U konfirmua uniteti politik 3

🕔09:14, 20.May 2019

Bazuar në rezultatet paraprake të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, kandidatët e “Listës Serbe” kanë fituar që në raundin e parë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarët e 4 komunave veriore të Kosovës. Zgjedhjet janë mbajtur të dielën në Mitrovicën e

Lexo më shumë
Italia kundër Salvinit, protestuesit përplasen me policinë

Italia kundër Salvinit, protestuesit përplasen me policinë 2

🕔22:54, 19.May 2019

Mijëra qytetarë u mbledhën mbrëmjen e sotme dhe protestuan kundër kryeministrit Mateo Salvinni. Protestuesit marshuan drejt sheshit ‘La Repubblica’ në Firenze. Protestat filluan pranë vendit ku Salvini po zhvillonte një takim. Raportohet se protestuesit janë përplasur dhunshëm me policinë.  

Lexo më shumë
Maqedonia e Veriut rrit pensionet dhe ndihmën sociale

Maqedonia e Veriut rrit pensionet dhe ndihmën sociale 4

🕔22:52, 19.May 2019

Duke filluar nga muaji qershor, në Maqedoninë e Veriut do të rriten pensionet dhe ndihma sociale. Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska shpreson se deri në fund të këtij muaji të kalojë në Kuvend pakoja e ligjeve sociale.

Lexo më shumë