Inteligjenca Artificiale zëvendëson policët, si do bëhen kontrollet në kufijtë e BE

Inteligjenca Artificiale zëvendëson policët, si do bëhen kontrollet në kufijtë e BE 0

🕔09:46, 9.Nov 2018

Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e gjaku, por një nëpunës policie të krijuar nga kompjuteri – ky është plani. Avatari do të verifikojë

Lexo më shumë
Bisedimet për denuklearizimin, Koreja e Veriut shtyn takimin me sekretarin amerikan

Bisedimet për denuklearizimin, Koreja e Veriut shtyn takimin me sekretarin amerikan 0

🕔09:08, 9.Nov 2018

Zyrtarët e Koresë së Veriut shtynë një takim me Sekretarin Amerikane të Shtetit, Mike Pompeo, që ishte planifikuar për këtë javë dhe ku pritej të diskutohej mbi çështjen e denuklearizimit të gadishullit korean. Lajmi u dha gjatë ditës së djeshme

Lexo më shumë
Masakra në Kaliforni nga një ish-marins. Ian David Long vrau 12 persona në një lokal nate

Masakra në Kaliforni nga një ish-marins. Ian David Long vrau 12 persona në një lokal nate 2

🕔21:37, 8.Nov 2018

Autori i masakrës në Kaliforni që u mori jetën 12 personave dhe plagosi rreth 15 të tjerë është një ish-marins i ushtrisë amerikane. Ai është 28-vjeçari Ian David Long personi që shihni në këtë foto. Trupi i Ian David Long

Lexo më shumë
Manfred Weber zgjidhet në krye të PPE-së

Manfred Weber zgjidhet në krye të PPE-së 0

🕔19:07, 8.Nov 2018

Partitë europiane të djathta kanë zgjedhur këtë të enjte europarlamentarin gjerman, Manfred Weber, për t’i udhëhequr drejt fushatës së re elektorale të vitit të ardhshëm në Europë, e sigurisht duke i dhënë atij një shtysë për postin më të fuqishëm

Lexo më shumë
Gjermania kundër Macron për një ushtri europiane, refuzon kërkesën

Gjermania kundër Macron për një ushtri europiane, refuzon kërkesën 4

🕔17:22, 8.Nov 2018

Gjermania nuk shfaq të njëjtin entuziazëm si Franca për të ashtuquajturën “ushtri” europiane. Parisi është vënë në krye të nismës 10-vendëshe, që synon përballjen me sfida të reja jashtë strukturave ekzistuese, por Berlini druhet se ky projekt mund të vështirësojë

Lexo më shumë
Itali, tërhiqen nga tregu pjatat plastike, kanë elementë toksikë

Itali, tërhiqen nga tregu pjatat plastike, kanë elementë toksikë 1

🕔13:55, 8.Nov 2018

Pjatat plastike një përdorimëshe janë tërhequr nga tregu për shkak të nivelit të lartë të elementëve toksik të përdorur gjatë prodhimit. Tërheqja e pjatave është bërë me urdhër të ministrisë së Shëndetësisë në Itali. Bëhet fjalë për pjatat e firmës

Lexo më shumë
Trump vazhdon sulmet kundër mediave, ofendon ashpër gazetarin e CNN

Trump vazhdon sulmet kundër mediave, ofendon ashpër gazetarin e CNN 1

🕔12:39, 8.Nov 2018

Gjatë një konference shtypi në Shtëpinë e Bardhë mbi rezultatet e zgjedhjeve të 6 Nëntorit, Jim Acosta e pyeti presidentin rreth karvanit të emigrantëve nga Amerika Qendrore që duan të kërkojnë azil në SHBA. Presidenti Trump e ndërpreu menjëherë gazetarin.

Lexo më shumë
Thaçi dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

Thaçi dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel 0

🕔10:57, 8.Nov 2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, takohen sot në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, njëherësh ndërmjetësuese e dialogut,

Lexo më shumë
BE: Manfred Weber në krye të Komisionit?

BE: Manfred Weber në krye të Komisionit? 0

🕔10:42, 8.Nov 2018

Sot  Partia Popullore Europiane vendos në Helsinki se cili do të jetë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e majit 2019. Kandidati me shanse më të  mëdha është Manfred Weber,i cili konkurron me rivalin e tij finlandez, Alexander Stubb. Por

Lexo më shumë
Të shtëna në një lokal në Kaliforni, 12 të vdekur

Të shtëna në një lokal në Kaliforni, 12 të vdekur 0

🕔09:58, 8.Nov 2018

Shkon në 12 numri i viktimave në lokalin me muzike në Kaliforni. Një i ri hapi zjarr brenda lokalit me muzike live, duke lënë të paktën 12 të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës

Lexo më shumë