Pas Merkelit, edhe ministri i Brendshëm i Gjermanisë drejt dorëheqjes nga politika

Pas Merkelit, edhe ministri i Brendshëm i Gjermanisë drejt dorëheqjes nga politika 1

🕔10:05, 12.Nov 2018

Kryetari i Partisë Kristiansociale, CSU, dhe ministër i Brendshëm federal, Horst Seehofer i është nënshtruar presionit që i bëhet brenda partisë. Ai ka thënë se viti i ardhshëm do të jetë “viti i të rejave”, dhe se do t’ i

Lexo më shumë
FOTO: Zjarret “përpijnë” Kaliforninë, 31 viktima dhe 200 të zhdukur

FOTO: Zjarret “përpijnë” Kaliforninë, 31 viktima dhe 200 të zhdukur 0

🕔09:15, 12.Nov 2018

Numri i të vdekurve nga shpërthimet e zjarreve në Kaliforni është rritur duke shkuar në 31 viktima, dhe më shumë se 200 njerëz ende të pagjetur, thonë zyrtarët. Gjashtë persona të tjerë u konfirmuan të vdekur në Zjarrin e Kampeve

Lexo më shumë
Greqia, stërvitje me artileri e raketa në kufirin me Turqinë

Greqia, stërvitje me artileri e raketa në kufirin me Turqinë 17

🕔22:37, 11.Nov 2018

Ndërkohë që tensionet mes Turqisë dhe Greqisë mbeten të larta për një sërë çështjes të pazgjidhura mes tyre, ushtria helene ka organizuar një stërvitje të madhe të artilerisë së saj, vetëm pak kilometra larg kufirit mes dy vendeve. Njësi të

Lexo më shumë
Paqja e brishtë, Europa e kërcënuar nga nacionalizmi

Paqja e brishtë, Europa e kërcënuar nga nacionalizmi 2

🕔22:14, 11.Nov 2018

Ceremonia e 100-vjetorit të armëpushimit që i dha fund Luftës I Botërore mblodhi në Paris udhëheqës nga 70 vende të globit. Të ftuar të Presidentit francez Macron ndër të tjerë ishin edhe kancelaria gjermane Merkel, Presidenti amerikan Trump dhe ai

Lexo më shumë
Kalifornia, parajsa e kthyer në ferr. 30 të vdekur nga zjarret

Kalifornia, parajsa e kthyer në ferr. 30 të vdekur nga zjarret 1

🕔19:42, 11.Nov 2018

Numri i viktimave të shkaktuara nga zjarret masive shkatërrimtare në Kaliforni i ka kaluar 30 vetë, ndërsa zjarret trashmë po shikohen edhe nga hapsira dhe janë fotografuar nga satelitët e NASA-s, transpeton “Daily Mail”. Zjarrfikësit luftuan me zjarre të ndezura

Lexo më shumë
100 vite nga armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

100 vite nga armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore 1

🕔13:20, 11.Nov 2018

Udhëheqës botërorë të mbledhur në Paris kryesuan ceremonitë përkujtimore të kësaj të diele, që shënon 100-vjetorin e fundit të Luftës së Parë Botërore, në një kohë kur nacionalizmi sa vjen e rritet dhe shoqëria globale është përfshirë nga tensione diplomatike.

Lexo më shumë
Luleshtrydhet me gjilpëra, arrestohet një grua në Australi

Luleshtrydhet me gjilpëra, arrestohet një grua në Australi 0

🕔13:06, 11.Nov 2018

Një grua është arrestuar në Queensland, në lidhje me skandalin e gjilpërave në luleshtrydhe, që tmerroi Australinë dhe Zelandën e Re. Policia tha se 50-vjeçarja u arrestua të dielën, pas një hetimi të gjatë dhe të vështirë. Gruaja pritet tani

Lexo më shumë
Ekonomia e dezinformimit: Të fitosh 600 euro në ditë me “fake news”

Ekonomia e dezinformimit: Të fitosh 600 euro në ditë me “fake news” 0

🕔10:25, 11.Nov 2018

Carl Miller Dy javë më parë po qëndroja në një bar të errët në një qytet të vogël të Kosovës vetëm një orë larg kryeqytetit Prishtinë. Përpara meje qëndronte një fytyrë e vrenjtur i cili refuzonte të fliste përpara kamerës.

Lexo më shumë
Ferri i flakëve në Kaliforni, shkon në 23 numri i viktimave

Ferri i flakëve në Kaliforni, shkon në 23 numri i viktimave 1

🕔09:03, 11.Nov 2018

  Numri i viktimave të shkaktuara nga zjarret masive shkatërrimtare në Kaliforni shkoi në 23 gjatë së shtunës, teksa punonjësit e kërkim-shpëtimit zbuluan më shumë trupa të pajetë njerëzish, viktima të “ferrit të fundsezonit”. Zjarrfikësit luftuan me zjarre të ndezura

Lexo më shumë
Nazistët kundër hebrejve: Familja ime e pa dhe heshti, kjo më turpëron

Nazistët kundër hebrejve: Familja ime e pa dhe heshti, kjo më turpëron 7

🕔22:51, 10.Nov 2018

Tetëdhjetë vjet pas masakrës kundër hebrenjve në Gjermaninë naziste, çdo gjerman mund të pyesë veten: Po familja ime si reagoi? Felix Steiner me një vështrim shumë personal.   Sinagoga e djegur në Gernsbach Im atë më rrëfente shpesh se si

Lexo më shumë