Back to homepage

Bugajski

A po destabilizon Ankaraja Ballkanin?

A po destabilizon Ankaraja Ballkanin? 17

🕔05:20, 20.Jul 2019

Nga Janusz Bugajski* Ekskluzive Dita – Ndikimi në rritje i Turqisë në Ballkan ka shtuar frikën se qeveria e Erdoganit po rrezikon destabilizimin e rajonit. E parë fillimisht si një vlerë e shtuar për BE dhe SHBA, veçanërisht nga popullsitë

Lexo më shumë
Mali i Zi si precedent për Rusinë

Mali i Zi si precedent për Rusinë 6

🕔09:34, 13.Jul 2019

Nga Janusz Bugajski Ekskluzive Dita – Rusia është duke u përballur me një revoltë të rajoneve të saj, e cila mund ta copëtojë vendin. Teksa procesi i shpërbërjes fiton terren, përvoja e Malit të Zi mund të shërbejë si një

Lexo më shumë
Arsyet e mobilizimit ruso-serb kundër bashkëpunimit strategjik Shqipëri-Kosovë

Arsyet e mobilizimit ruso-serb kundër bashkëpunimit strategjik Shqipëri-Kosovë 19

🕔13:11, 11.Jul 2019

Nga Shaban Murati Paradokset në diplomaci janë si paradokset në letërsi, pra nuk njohin kufij. Një tejkalim i tillë kufijsh etikë dhe diplomatikë është deklarata e ministrisë së jashtme të Rusisë në datën 8 korrik kundër bashkëpunimit strategjik midis Shqipërisë

Lexo më shumë
Tre skenarët / Çfarë mund ta presë Shqipërinë sipas Bugajskit

Tre skenarët / Çfarë mund ta presë Shqipërinë sipas Bugajskit 56

🕔01:32, 6.Jul 2019

Nga Janusz Bugajski Ekskluzive Dita – Pavarësisht nga parashikimet, përleshjet e dhunshme u shmangën në Shqipëri në ditën e zgjedhjeve, pasi kundërshtarët e qeverisë mbajtën vetëm tubime të vogla dhe kryesisht paqësore. Megjithatë, kriza thjesht ka hyrë në një fazë

Lexo më shumë
Alarm i kuq: Athina kërkon vetëvendosje për “Vorio Epirin”

Alarm i kuq: Athina kërkon vetëvendosje për “Vorio Epirin” 41

🕔02:25, 3.Jul 2019

Nga Shaban Murati Kur politika shqiptare e ka kthyer Shqipërinë në një shtëpi, që i ka rënë zjarri, fqinjët tanë jo vetëm po ngrohen tek ky zjarr, por po presin që t’i bien muret dhe t’i prishen kufijtë shtëpisë së

Lexo më shumë
Po ndodh baticë sherresh diplomatiko-historike në Ballkan

Po ndodh baticë sherresh diplomatiko-historike në Ballkan 5

🕔00:09, 26.Jun 2019

Nga Shaban Murati            Problemet e pazgjidhura me origjinë historike në Ballkan janë kaq të shumta dhe tëmprehta, saqë ato herë pas here, kur gjejnë edhe klimëne përshtatëshme kombëtare dhe rajonale, shpërthejnë në sipërfaqet e marrëdhënieve si sherre diplomatiko-historike. Harta e

Lexo më shumë
Mbi komplikimet në procesin e njohjes së Kosovës dhe roli i Shqipërisë

Mbi komplikimet në procesin e njohjes së Kosovës dhe roli i Shqipërisë 17

🕔13:44, 19.Jun 2019

Nga Shaban Murati Shtet-ndërtimi i Kosovës është një proces i njëkohshëm i politikës së brendshme dhe i politikës së jashtme, ku kjo e fundit synon të konfirmojë dhe legalizojë subjektivitetin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës. Në këtë kuadër procesi i

Lexo më shumë
Kush përfiton nga trazimi i Tiranës

Kush përfiton nga trazimi i Tiranës 50

🕔02:32, 15.Jun 2019

Nga Janush Bugajski   Ekskluzive Dita – Rusia do të jetë përfituesi kryesor ndërkombëtar nëse Shqipëria do të përfshihej nga konfliktet e brendshme dhe paqëndrueshmëria. Krizat politike të cilitdo shtet evropian e bëjnë Moskën të ‘lulëzojë’. Sepse kur institucionet dobësohen, ligji

Lexo më shumë
Shqipëria të kërkojë mbylljen e UNMIK

Shqipëria të kërkojë mbylljen e UNMIK 14

🕔03:10, 13.Jun 2019

Nga Shaban Murati 20 vjetori i çlirimit të Kosovës pas ndërhyrjes së suksesshme humanitare të NATO-s në Serbi është një moment reflektimi shtetëror dhe diplomatik lidhur me ecurinë e mëtejshme të mekanizmave ndërkombëtare, të krijuara 20 vjet më parë për

Lexo më shumë
Klientelizmi dhe korrupsioni, Shqipëria në prag të katastrofës

Klientelizmi dhe korrupsioni, Shqipëria në prag të katastrofës 19

🕔12:25, 8.Jun 2019

Nga Janusz Bugajski, 7 qershor 2019 Ekskluzive Dita – Shqipëria duhet të shmangë me çdo kusht rënien në konflikte dhe kaos, pasi pasojat mund të jenë më të mëdha sesa e rënia e shtetit që dëshmuam para më shumë njëzet

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?