Përkeqësohet liria ekonomike, Shqipëria humbet 2 pozicione në indeksin global              

Përkeqësohet liria ekonomike, Shqipëria humbet 2 pozicione në indeksin global               1

🕔18:11, 25.Sep 2018

Shqipëria ka humbur 2 pozicione në indeksin global të lirisë ekonomike, të publikuar çdo vit nga instituti prestigjioz “Fraser”, ndër më tët specializuarit në nivel global për lirinë ekonomike, raporton “TvScan“. Këtë vit Shqipëria renditet e 34-ta, ndër 162 vende

Lexo më shumë
Drafti i qeverisë: Taksat ndryshojnë nga 1 janari 2019

Drafti i qeverisë: Taksat ndryshojnë nga 1 janari 2019 1

🕔16:15, 25.Sep 2018

  Paketa e re fiskale pritet të sjellë ndryshime të rëndësishme taksash duke filluar që nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Ndonëse drafti nuk është bërë publik, Top Channel zbulon se ndryshimi kryesor është ulja e tatimit mbi dividentin.

Lexo më shumë
300 mln euro në 6 muaj, Holanda dhe Zvicra “lëshojnë dorën” me Shqipërinë

300 mln euro në 6 muaj, Holanda dhe Zvicra “lëshojnë dorën” me Shqipërinë 0

🕔09:51, 25.Sep 2018

Zvicra dhe Holanda kanë kryesuar fluksin e investimeve të reja të huaja në 6 muajt e parë të këtij viti, sipas statistikave të publikuara nga Banka e Shqipërisë. Nga Zvicra, që në fakt është shteti nga regjistrohen investimet për gazsjellësin

Lexo më shumë
Çmimi i naftës, më i larti në 4 vitet e fundit (pritet të rritet akoma më shumë)

Çmimi i naftës, më i larti në 4 vitet e fundit (pritet të rritet akoma më shumë) 2

🕔09:07, 25.Sep 2018

Nafta ka pësuar rritjen e saj më të lartë në 4 vitet e fundit, duke u shitur me mbi 81 dollarë për fuçi, pasi Arabia Saudite dhe Rusia refuzuan thirrjet e presidentit amerikan, Donald Trump, për të rritur prodhimin. E

Lexo më shumë
Telebingo-Shqiptare: Çmimi i madh shkon në Vlorë, makina “Hyundai” në Elbasan

Telebingo-Shqiptare: Çmimi i madh shkon në Vlorë, makina “Hyundai” në Elbasan 0

🕔17:57, 24.Sep 2018

Telebingo Shqiptare rikthehet me plot surpriza. Çmime më të larta, si dhe më shumë fitues të përzgjedhur në lojën telefonike, janë ndër risitë që do të shoqërojnë sezonin e ri të lojës më popullore të fatit në vend, e cila

Lexo më shumë
Eurobondi/ Shqipëria listohet në treg, ekspertët: Ekonomia s’po ecën mirë

Eurobondi/ Shqipëria listohet në treg, ekspertët: Ekonomia s’po ecën mirë 7

🕔17:11, 24.Sep 2018

Paraditen e së hënës Shqipëria u listua në tregjet ndërkombëtare të kapitalit për blerjen e Eurobondit në vlerën e 500 milionë euro. Lajmi është dhënë nga Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale. Por ekspertët e ekonomisë janë

Lexo më shumë
Aksi Tiranë-Elbasan/ Nis ndërtimi i tunelit të dytë 4.6 mln dollarë. Punimet mbyllen në Janar

Aksi Tiranë-Elbasan/ Nis ndërtimi i tunelit të dytë 4.6 mln dollarë. Punimet mbyllen në Janar 2

🕔17:04, 24.Sep 2018

Aksi i rrugës së re që lidh Elbasanin me Tiranën, në afërsi të fshatit Mamel, pothuajse prej një viti ishte i kalueshëm vetëm nga njëri kah. Punimet për stabilizimin e rrëshqitjes së malit dhe ndërtimin e një tuneli të jashtëm

Lexo më shumë
Pas Hilton, një tjetër rrjet hotelesh prestigjioze vjen në Shqipëri

Pas Hilton, një tjetër rrjet hotelesh prestigjioze vjen në Shqipëri 1

🕔14:56, 24.Sep 2018

Pas Hilton, një tjetër rrjet i madh hotelesh të nivelit botëror duket se do të vijë në Shqipëri. Bëhet fjalë për rrjetin gjigant amerikan `Hyatt`. Mundësinë e hyrjes në tregun shqiptar të hotelerisë e ka konfirmuar vetë kompania për televizionin

Lexo më shumë
Xhiro me mbi 8 mln lekë? Tatimet sqarojnë për taksat që duhet të paguani

Xhiro me mbi 8 mln lekë? Tatimet sqarojnë për taksat që duhet të paguani 0

🕔14:25, 24.Sep 2018

Drejtoria e Tatimeve publikon një njoftim të rëndësishëm lidhur me të drejtat dhe detyrimet e kategorisë së tatimpaguesve, në këtë rast “Person fizik me xhiro mbi 8 milion lekë”. Si pjesë e platformës së informimit, Drejtoria e Tatimeve sqaron se:

Lexo më shumë
Banka e Italisë/ Rritja e deficitit për të financuar shpenzimet, rrezikon ekonominë           

Banka e Italisë/ Rritja e deficitit për të financuar shpenzimet, rrezikon ekonominë            1

🕔14:08, 23.Sep 2018

Guvernatori i Bankës së Italisë paralajmëroi Qeverinë populiste për reagimin në tregje dhe rreziqet nga borxhi i madh publik, ndërkohë që lëvizja 5 yjet kërkoi rritjen e deficitit në buxhetin e vitit 2019. Ignazio Visco paralajmëroi për rritjen jo-produktive të

Lexo më shumë