Skenarët e rimëkëmbjes, sa kohë do t’i duhet ekonomisë shqiptare të kthehet në normalitet

Skenarët e rimëkëmbjes, sa kohë do t’i duhet ekonomisë shqiptare të kthehet në normalitet 4

🕔08:13, 4.Jul 2020

Deri më tani janë zhvilluar katër skenarë të kurbës së rimëkëmbjes nga pasojat negative të pandemisë COVID-19 nga institucionet financiare ndërkombëtare, ato vendase dhe bizneseve në sektorët kryesorë. Pandemia frenoi aktivitetin ekonomik në Shqipëri, ashtu si dhe në mbarë botën

Lexo më shumë
Guvernatori Sejko: Pandemia goditi fort ekonominë…

Guvernatori Sejko: Pandemia goditi fort ekonominë… 2

🕔13:18, 2.Jul 2020

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko nga foltorja e Kuvendit është shprehur se pandemia e Covid-19 ka goditur fort ekonominë shqiptare. “Pandemia dhe masat për kontrollin e saj kanë dhënë goditje të fortë për familjet dhe biznesin. Ekonomia pritet

Lexo më shumë
Procedurat si të tërhiqni pensionin në shtëpi

Procedurat si të tërhiqni pensionin në shtëpi 0

🕔13:10, 2.Jul 2020

Pranvera Kola E ndërsa situata e krijuar nga Covid-19 vijon të jetë tepër delikate, ku numri i infektimeve të reja mbetet i lartë, pensionistët duhet të shmangin në maksimum grumbullimet, qoftë edhe në zyrat e postës për tërheqjen e pensionit.

Lexo më shumë
Pas tërmetit dhe pandemisë, FMN paralajmëron: Ekonomia e Shqipërisë në 2020 do tkurret ndjeshëm, masat që duhet të merren

Pas tërmetit dhe pandemisë, FMN paralajmëron: Ekonomia e Shqipërisë në 2020 do tkurret ndjeshëm, masat që duhet të merren 3

🕔08:27, 2.Jul 2020

Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përfunduar një vizitë në distancë në Shqipëri. Ndër gjetjet paraprake të publikuara, FMN është shprehur kundër amnistrisë fiskale, pasi ajo krijon mundësi për pastrim parash dhe evazion si dhe ka shprehur shqetësimin e

Lexo më shumë
“Ekonomia u tkurr me 2.5%”, Sejko bën bilancin e 3 mujorit të parë: Nga pandemia u mbyllën 17 mijë vende pune

“Ekonomia u tkurr me 2.5%”, Sejko bën bilancin e 3 mujorit të parë: Nga pandemia u mbyllën 17 mijë vende pune 2

🕔16:37, 1.Jul 2020

Guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme ka bërë bilancin e tremujorit të parë të ekonomisë shqiptare dhe ndikimin e pandemisë deri tani. Sejko u shpreh ekonomia e Shqipërisë u tkurr me 2.5%, ndërsa gati 17 mijë vende

Lexo më shumë
Rreth 115 km në 75 minuta, investim 1.2 miliardë euro! Çelet gara për segmentin rrugor Milot-Fier, do jetë gati në 2026

Rreth 115 km në 75 minuta, investim 1.2 miliardë euro! Çelet gara për segmentin rrugor Milot-Fier, do jetë gati në 2026 32

🕔14:23, 1.Jul 2020

Kryeministri Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj kanë prezantuar ditën e sotme hapjen e garës për projektin e infrastrukturës Milot-Fier. Kryeministri Edi Rama ka thënë se Segmenti Milot-Fier, pjesë e Korridorit

Lexo më shumë
A do publikohen fotografitë e dy “gjenive” të mega-mashtrimit Star?

A do publikohen fotografitë e dy “gjenive” të mega-mashtrimit Star?

🕔12:32, 1.Jul 2020

  Ndërkohë që viktimat e skemës Star shtohen përditë në dyert e redaksisë së Dita, ka një zemërim në rritje për të njohur fytyrat e dy personave që janë në krye të skemës. Ata nuk shfaqen kurrë, nuk u janë

Lexo më shumë
Skandali STAR, mega-mashtrimi me mijëra viktima. Sa do zgjasë ende liria e dy drejtuesve të skemës? Letra e Ditës për tre institucione të drejtësisë

Skandali STAR, mega-mashtrimi me mijëra viktima. Sa do zgjasë ende liria e dy drejtuesve të skemës? Letra e Ditës për tre institucione të drejtësisë 22

🕔09:58, 1.Jul 2020

Publikohet letra dërguar nga Dita për Prokurorin e Përgjithshëm, Olsian Çela, Prokuroren e Tiranës, Elisabeta Imeraj dhe Inspektorin e Lartë të Drejtësisë, Artur Metani. Sa do zgjasë ende liria e dy personave tashmë të identifikuar me emra, ndërsa pritet publikimi

Lexo më shumë
Dhoma Amerikane e Tregtisë: Klima e biznesit në Shqipëri arrin përkeqësimin më të madh në 8 vitet e fundit

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Klima e biznesit në Shqipëri arrin përkeqësimin më të madh në 8 vitet e fundit 15

🕔09:54, 30.Jun 2020

Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi dje indeksin për klimën e biznesit në Shqipëri për vitin 2019, i cili rezulton me përkeqësimin më të madh në tetë vitet e fundit. Sipas anketimit, Shqipëria për vitin që shkoi arriti të mbledhë vetëm

Lexo më shumë
Sa është papunësia reale? Gati dyfishi i shifrave zyrtare, sipas “Barometrit të Ballkanit”

Sa është papunësia reale? Gati dyfishi i shifrave zyrtare, sipas “Barometrit të Ballkanit” 2

🕔09:45, 30.Jun 2020

Norma reale e papunësisë ka qenë vazhdimisht një indikator i vendosur në pikëpyetje nga ekspertët, opinioni publik apo edhe vetë politika, sidomos në krahun opozitar, me cilëndo parti qoftë në qeverisje. Shkak për këtë skepticizëm është bërë jo vetëm metodologjia

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim