Banka e Shqipërisë paralajmëron uljen e normës bazë të interesit

Banka e Shqipërisë paralajmëron uljen e normës bazë të interesit 4

🕔11:43, 13.Feb 2020

Banka e Shqipërisë ka paralajmëruar se do të ulët sërish normën bazë të interesit, në një përpjekje për të nxitur ekonominë, rreziqet për të cilën janë shtuar pas tërmetit të 26 nëntorit. Banka ka rishikuar gjithashtu në ulje pritshmërinë për

Lexo më shumë
Epidemia e Coronavirusit rrit vlerën e dollarit amerikan në nivele rekorde

Epidemia e Coronavirusit rrit vlerën e dollarit amerikan në nivele rekorde 0

🕔09:42, 13.Feb 2020

Dollari amerikan është bërë një investim i sigurt falë ekonomisë së fortë të Shteteve të Bashkuara, por vlera e tij është rritur pas shpërthimit të Coronavirusit. Aktualisht, pas një emergjence botërore të shëndetit ndërmarrësit po investojnë më shumë në asete

Lexo më shumë
Koncesionet PPP arrijnë kulmin e financimeve gjatë vitit tjetër

Koncesionet PPP arrijnë kulmin e financimeve gjatë vitit tjetër 2

🕔08:33, 13.Feb 2020

Financimi i kontratave koncesionare nga fondet buxhetore do të arrijë kulmin përgjatë vitit 2021-përkatësisht me 15.2 miliardë lekë. Kjo shumë pritet të jetë më e madhja e përqendruar në një vit buxhetor për financimin e këtyre kontratave. Planifikimi i financimeve

Lexo më shumë
Raporti: Pabarazia në të ardhura, në nivelet më të larta në Europë

Raporti: Pabarazia në të ardhura, në nivelet më të larta në Europë 2

🕔11:45, 12.Feb 2020

Një ndër çështjet më të rëndësishme dhe më të ndjeshme për një ekonomi është pabarazia e të ardhurave. Në Shqipëri, por edhe në shumicën e vendeve në zhvillim, ekziston perceptimi se pabarazia është më e madhe se në ekonomitë e

Lexo më shumë
Një revoltë ndaj situatës në të cilën gjendet sot biznesi dhe rasti Katiaj

Një revoltë ndaj situatës në të cilën gjendet sot biznesi dhe rasti Katiaj 1

🕔21:31, 11.Feb 2020

Ka ngjallur reagime në ambjentet e biznesit një letër e hapur e Kryetarit të Shoqatës për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të Shqipërisë, Nikollaq Neranxi. Neranxi e quan situatën e sipërmarrjeve private sot, është një katastrofë. “Gjithçka është përqendruar në

Lexo më shumë
The Economist: Shqipëria demokraci hibride, e paaftë të qeverisë

The Economist: Shqipëria demokraci hibride, e paaftë të qeverisë 6

🕔10:50, 11.Feb 2020

Raportet e Transparency International, DASH, Bankës Botërore, apo mediave ndërkombëtare vit pas viti kanë vënë në dukje se korrupsioni dhe sistemi abuziv i taksave kanë mbajtur larg investitorët e mëdhenj nga Shqipëria. Kjo ka sjellë mungesën e vendeve të punës,

Lexo më shumë
Pagat, Eurostat: Luksemburgu dhe Shqipëria, ekstremet e Europës

Pagat, Eurostat: Luksemburgu dhe Shqipëria, ekstremet e Europës 3

🕔08:50, 11.Feb 2020

Shqipëria mund ta rrehë, apo deri dhe ta zhdëpë Luksemburgun në futboll. Por kur flasim për paga është “e turpëruar” para këtij vendi të vogël europian. Kështu, sipas të dhënave më të fundit të Eurostat-it, pagat minimale në Evropë variojnë

Lexo më shumë
I emëruar në 2013, dorëhiqet zv.drejtori i përgjithshëm i Tatimeve

I emëruar në 2013, dorëhiqet zv.drejtori i përgjithshëm i Tatimeve 1

🕔03:40, 11.Feb 2020

Jep dorëheqjen zv.drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Xhavit Curri. Dorëheqja e tij nga ky post është konfirmuar për TvT nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Curri është një nga personat kyç në hartimin dhe monitorimin e procesit të fiskalizimit. Ai

Lexo më shumë
Favorizimi i kompanisë “Terraoil Swiss” i kushton shtetit 300 mln USD

Favorizimi i kompanisë “Terraoil Swiss” i kushton shtetit 300 mln USD 15

🕔17:34, 10.Feb 2020

Sipas vendimit të Gjykatës Administrative Vlorë, përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender nga ish-ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri dhe Albpetrol, duke rrezikuar

Lexo më shumë
Dhoma Amerikane e Tregtisë: Taksat, konçensionet dhe paketa fiskale disa nga problemet e ngritura nga investitorët

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Taksat, konçensionet dhe paketa fiskale disa nga problemet e ngritura nga investitorët 0

🕔12:48, 10.Feb 2020

Dhoma Amerikane e Tregtisë ka mbajtur sot konferencën vjetore. Gjatë fjalës së tij, presidenti Enio Jaço shprehu disa nga shqetësimet e investitorëve në lidhje me taksat, konçensionet dhe paketën fiskale. Enio Jaço: Shqipëria nuk ka nivelin më konkurrues të taksave

Lexo më shumë