Gazësjellësi TAP, qeveria miraton në parim marrëveshjen me kompaninë 0

🕔09:17, 17.Jan 2013

Këshilli i Ministrave ka dhënë miratimin gjatë mbledhjes së djeshme për miratimin e marrëveshjes së përkohshme, ndërmjet qeverisë shqiptare dhe kompanisë Trans Adriatic Pipeline AG në lidhje me projektin e Gazsjellësit Trans Adriatik (projekti TAP). Njoftimi është bërë i ditur

Lexo më shumë
METE, marrëveshje bashkëpunimi me një kompani zvicerane për furnizimin me gaz

METE, marrëveshje bashkëpunimi me një kompani zvicerane për furnizimin me gaz 0

🕔11:51, 15.Jan 2013

Ministri i Ekonomisë, Edmond Haxhinasto, ka firmosur sot një marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë zvicerane “Axpo tranding ag”, për furnizimin me gaz. Pas firmosjes së marrëveshjes në ambientet e METE, Haxhinasto, njëkohësisht zëvendëskryeministër, tha se “marrëveshja me kompaninë zvicerane është me

Lexo më shumë
Pasuria e miliarderëve shqiptarë u rrit me 4.1 %, pavarësisht recensionit në shumë vende të botës

Pasuria e miliarderëve shqiptarë u rrit me 4.1 %, pavarësisht recensionit në shumë vende të botës 1

🕔10:09, 14.Jan 2013

Debati mbi pasurinë dhe varfërinë në vend ka përplasur jo pak herë qeverinë dhe opozitën. Kjo e fundit pretendon se në Shqipëri pasuria është përqendruar në pak duar dhe se të varfrit po shtohen, ndërsa ministri i Financave thotë se

Lexo më shumë
Vjedhja në shtet, 5 “barjaba” në minutë!

Vjedhja në shtet, 5 “barjaba” në minutë! 0

🕔12:04, 13.Jan 2013

DITA zbulon shifrën e përgjithshme të vjedhjeve e abuzimeve në administratën Berisha të konstatuar nga KLSH për 2012-n. Dëmi në 12 muaj është 127. 5 milionë dollarë!  1920 orë pune është orari zyrtar i administratës shtetërore në 1 vit. Pjesëtimi

Lexo më shumë
FMN jep alarmin për borxhin publik: Ka arritur tavanin, ndër më të lartit në rajon

FMN jep alarmin për borxhin publik: Ka arritur tavanin, ndër më të lartit në rajon 0

🕔18:26, 11.Jan 2013

Fondi Monetar Ndërkombëtar jep alarmin lidhur me nivelin e borxhit publik në Shqipëri, ku deklaron se borxhi ka arritur tavanin e lejuar, duke u listuar në ndër më të lartit në rajon. “Pabarazitë fiskale janë në rritje. Në gati 60

Lexo më shumë
Bode: Rritja ekonomike ka rënë, por mbetemi në terren pozitiv

Bode: Rritja ekonomike ka rënë, por mbetemi në terren pozitiv 1

🕔14:08, 11.Jan 2013

Ekonomia shqiptare ka shënuar një rënie të rritjes, por gjithsesi mbetet në një terren pozitiv. Kështu shprehet ministri i Financave në një konferencë shtypi, ku analizoi punën e këtij sektori gjatë vitit 2012. Sipas Bodes, ekonomia shqiptare ka dinamizmin më

Lexo më shumë
ERE: Administrator shtetëror për CEZ-in, nëse i hiqet licenca

ERE: Administrator shtetëror për CEZ-in, nëse i hiqet licenca 0

🕔14:10, 10.Jan 2013

Nëse qeveria i heq licencën CEZ-it, administrimi i sistemit të shpërndarjes së energjisë elektrike do të bëhet vetë shteti. Ky është vendimi i marrë sot nga bordi drejtues i Entit Rregullator të Energjisë. Gjithashtu, në mbledhjen e sotme, bordi vendosi

Lexo më shumë
Ministria e Financave: Deri në mesditë, kalohen në sistem të gjitha pagat e buxhetorëve

Ministria e Financave: Deri në mesditë, kalohen në sistem të gjitha pagat e buxhetorëve 0

🕔09:48, 10.Jan 2013

Rreze shprese për buxhetorët që prej ditësh presin rrogat. Pagesat e muajit dhjetor për punonjësit e administratës do të fillojnë sot, bën të ditur Shqiptarja.com, e cila u referohet burimeve të saj në Ministrinë e Financave. “Kalimi në sistem i

Lexo më shumë
Neil Brown: Ja pse SHBA-së i intereson më shumë gazsjellësi Nabucco se TAP

Neil Brown: Ja pse SHBA-së i intereson më shumë gazsjellësi Nabucco se TAP 0

🕔18:56, 9.Jan 2013

Brenda disa muajsh pritet të merret vendimi për të ashtuquajturin Korridori i Jugut, linja e gazit nga Deti Kaspik drejt Evropës perëndimore. Dy projektet konkurruese për këtë gazsjellës strategjik janë Nabucco West dhe TAP-i, ky i fundit, që kalon edhe

Lexo më shumë
90 mijë punonjës të administratës pa rroga, loja me dokumentin e 3 janarit

90 mijë punonjës të administratës pa rroga, loja me dokumentin e 3 janarit 1

🕔11:10, 9.Jan 2013

Buxheti drejt greminës.. Ministria e Financave shpërndau dje informacionin se ishte firmosur lëvrimi i fondeve për pagat dhe ndihmën sociale, por dokumenti i ministrisë tregon se ky urdhër është dhënë që më datën 3 Janar. Dje qeveria mori 195 milionë

Lexo më shumë