Koncesioni i 4 Hec-eve, shtyhet sërish tenderi 0

🕔10:41, 11.Dec 2012

Tenderi për dhënien me koncesion te 4 hidrocentraleve Bistrica 1 dhe 2 dhe Shkopet-Ulëz që duhej të zhvillohej më datë 10 Dhjetor nuk është zhvilluar dhe është shtyrë për në datë 21 Dhjetor. Edhe kësaj here, asnjë nga kompanitë që

Lexo më shumë

9-mujori, bien dërgesat e emigrantëve 0

🕔10:40, 11.Dec 2012

Dërgesat e emigrantëve ranë përsëri në tremujorin e tretë të vitit, duke përkeqësuar më tej bilancin vjetor. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, për tremujorin e tretë remitancat kishin vlerën e 139 milionë eurove, me një rënie prej rreth

Lexo më shumë
Greqi, polemika për kërkimet detare mbi rezervat e gazit natyror dhe të naftës

Greqi, polemika për kërkimet detare mbi rezervat e gazit natyror dhe të naftës 0

🕔20:00, 10.Dec 2012

Greqia mund të ketë në hapësirën nënujore të saj rezerva gazi natyror të barabarta me 107% të prodhimit të përgjithshëm të brendshëm. Sipas një raporti të publikuar nga banka gjermane, Deutche Bank, në Jug të ishullit të Kretës mund të

Lexo më shumë
Cani: Berisha po zbaton skenarin grek me borxhin

Cani: Berisha po zbaton skenarin grek me borxhin 0

🕔12:25, 10.Dec 2012

Ish Guvernatori lëshon alarmin dhe kërkon reagim gjithëpërfshirës për të parandaluar të keqen nesër. Berisha po merr shumë borxhe që t’i vështirësojë punën nesër socialistëve, e pasojat do jenë si të Greqisë. Sipas Shkëlqim Canit nuk është e drejtë t’u

Lexo më shumë

Buxheti i (s)kamjes 0

🕔17:26, 9.Dec 2012

Projekt-Buxheti i Shtetit për vitin 2013, i paraqitur nga Qeveria në Parlament tejet mase i vonuar (duhej të shkonte në tetor), pasi theu një sërë rregullash dhe kufijsh kohorë, u diskutua dje në seancë plenare. Me gjithë fanfarat e zakonshme

Lexo më shumë

Rritja e buxhetit është ZERO, Berisha dredhon me termat 2

🕔18:41, 7.Dec 2012

Në debatin e sotëm parlamentar për projekt-buxhetin e shtetit për vitin 2013, Berisha i mëshoi fort një shifre. Sipas tij, buxheti i shtetit është mëse dyfishuar në krahasim me 2005-ën, vitin e fundit të qeverimit socialist. “Faktet mbeten fakte, fjalët

Lexo më shumë
INSTAT: Pagat këtë vit u ulën me 8.4 për qind

INSTAT: Pagat këtë vit u ulën me 8.4 për qind 0

🕔23:02, 6.Dec 2012

Për herë të parë, që nga viti 2000 ekonomia shqiptare po përballet me rënie pagash. Një gjë e tillë tregohet nga të dhënat e fundit zyrtare të Institutit të Statistikave dhe Bankës së Shqipërisë. Sipas INSTAT-it, në tremujorin e dytë

Lexo më shumë
BQE ul parashikimet për rritjen në zonën euro

BQE ul parashikimet për rritjen në zonën euro 0

🕔16:24, 6.Dec 2012

Banka Qendrore Europiane ka ulur vlerësimin për rritjen ekonomike në eurozonë gjatë vitit të ardhshëm. Sipas vlerësimit të BQE-së, rritja ekonomike gjatë 2013-s pritet të jetë mes -0,9 për qind dhe 0.3 për qind. “Inflacioni në eurozonë ka pësuar rënie

Lexo më shumë
Qeveria po sillet me borxhin në mënyrën më të papërgjegjshme të mundshme

Qeveria po sillet me borxhin në mënyrën më të papërgjegjshme të mundshme 0

🕔17:29, 5.Dec 2012

Kosta Barjaba jep argumente se si është abuzuar me buxhetin dhe ekonominë shqiptare. Shpërdorimi i fondeve ka sjellë anomalitë dhe bllokimin e ekonomisë. Nëse nuk do shpërdoroheshin paratë, atëherë çdo vit punësohen nga 30-40 mijë vetë në sektorë të ndryshëm.

Lexo më shumë

Buxheti, zëri pa përgjigje i opozitës 0

🕔11:41, 5.Dec 2012

Asnjë investim i ri dhe borxhe të mbartura nga viti 2012, ky është buxheti zgjedhor   Kanë vijuar dje në komisionet parlamentare debatet mbi buxhetin e vitit 2013. Ka qenë opozita kuvendore që ka kapur argumentet kryesore të calimit të

Lexo më shumë