Të shpëtojmë ekonominë tonë!

Të shpëtojmë ekonominë tonë! 0

🕔10:10, 25.Jun 2013

Shumëkush nga qytetarët e këtij vendi e kuptoi rrënimin e plotë ekonomik që qeveria e sotme në ikje serviri, sidomos në këtë katërvjeçar të fundit. Me një politikë fiskale dhe financiare krejtësisht të papërgjegjshme. Me shpërdorimin e tejskajshëm të fondeve

Lexo më shumë
Ministrat po transferojnë para jashtë? Një burim anonim bankar mbush portalet online

Ministrat po transferojnë para jashtë? Një burim anonim bankar mbush portalet online 50

🕔10:14, 24.Jun 2013

Sipas disa portaleve online “transfertat me origjinë nga Shqipëria janë shumëfishuar në dy tre javët e fundit”. Një nga portalet përmend emrat e Pollos, Imamit, Olldashit e Bregut, por burimet e cituara janë ende anonime dhe të pasigurta   Fonde

Lexo më shumë
Ekonomia drejt pikës “zero”

Ekonomia drejt pikës “zero” 9

🕔13:01, 23.Jun 2013

Shprehja “Ground zero”(në anglisht “niveli, baza, pika zero”), e huazuar nga tragjedia e sulmit terrorist të 11 shtatorit 2001 mbi dy kullat binjake në Nju-Jork, përdoret dëndur sot edhe në fjalorin ekonomik, për të treguar një ekonomi që ka prekur

Lexo më shumë
Monitorimi i fushatës, PD shpenzoi më shumë se PS

Monitorimi i fushatës, PD shpenzoi më shumë se PS 1

🕔12:42, 22.Jun 2013

Lëvizja “Mjaft” publikoi sot një raport në lidhje me shpenzimet e partive politike gjatë fushatës zgjedhore që u mbyll mbrëmë në mesnatë. Në raportin monitorues të “Mjaft” vërehet se  Partia Demokratike ka shpenzuar më shumë për fushatë. Partia Demokratike ka

Lexo më shumë
MF padit 3 ish-të përndjekur: Na ktheni lekët e dëmshpërblimeve, kemi bërë një gabim

MF padit 3 ish-të përndjekur: Na ktheni lekët e dëmshpërblimeve, kemi bërë një gabim 9

🕔08:47, 22.Jun 2013

Ministria e Financave u kërkon mbrapsht lekët e dëmshpërblimeve disa ish-të pburgosurve politikë. MF thotë se  ka konstatuar se janë kryer gabime gjatë lëvrimit të fondeve, ndaj ka hedhur në gjyq persona që kanë kaluar vite në tëra në burgje,

Lexo më shumë
Ambasadori italian sugjeron zhvillim ekonomik bazuar në bujqësi

Ambasadori italian sugjeron zhvillim ekonomik bazuar në bujqësi 2

🕔10:06, 21.Jun 2013

Ekonomia shqiptare duhet të bazohet te bujqësia dhe është detyrë e klasës politike ndërmarrja e strategjive që të stimulojnë këtë zhvillim. Ky ka qenë apeli i ambasadorit italian në Shqipëri, Massimo Gaiani. Ambasadori vlerësoi arritjet që ka bërë vendi gjatë

Lexo më shumë
Udhëzimi i Ministrit të Financave: Ja gjobat e reja për biznesin

Udhëzimi i Ministrit të Financave: Ja gjobat e reja për biznesin 10

🕔10:06, 20.Jun 2013

Legjislacioni tatimor pëson sërish ndryshime pak ditë para zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, në rritje të penalitetit për sipërmarrjen. Përmes një ndërhyrje të posaçme për disa shtesa e ndryshime në udhëzimin nr.24, datë 2.9.2008 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë”,

Lexo më shumë
Konfirmimi i gropës së buxhetit: Qeveria merr borxh 1.2 miliarë lekë, thellohet deficiti 5-mujor

Konfirmimi i gropës së buxhetit: Qeveria merr borxh 1.2 miliarë lekë, thellohet deficiti 5-mujor 0

🕔08:55, 20.Jun 2013

Qeveria shqiptare nuk mundet më ta fshehë gropën e thellë të buxhetit. Kriza që po kalon buxheti i shtetit me një borxh publik që ka shkuar tej cdo parashikimi, afërsisht në nivelin e 64 për qindëshit, mos realizimi i të

Lexo më shumë
Raporti i Bankës Botërore: Shqipëria, rritje modeste për 2013

Raporti i Bankës Botërore: Shqipëria, rritje modeste për 2013 24

🕔08:12, 19.Jun 2013

Raporti i djeshëm i Bankës Botërore për zhvillimet ekonomike në vendet e Europës Juglindore, tregon se Shqipëria do të ketë një rritje modeste ekonomike, kjo e bazuar vetëm në eksporte. “Shqipëria parashikohet të rritet me një normë pak më të

Lexo më shumë
Autostrada e Baldushkut, krimi ekonomik dhe tuneli i Krrabës

Autostrada e Baldushkut, krimi ekonomik dhe tuneli i Krrabës 27

🕔13:25, 18.Jun 2013

Opinioni publik jetoi për një kohë të gjatë me përpjekjet e zbulimit të Korridorit Qendror  Jugor (Boshti  Jugut), përjetoi me vetë sakrificat për të ndërtuar segmentin e parë rrugor me financime private ose siç  quhet me format e pastra konçesionare.

Lexo më shumë