Mësymja e Kinës në Europën Lindore. Po Shqipëria?

Mësymja e Kinës në Europën Lindore. Po Shqipëria? 2

🕔11:19, 25.Nov 2013

Pak më shumë se para një viti, Republika Popullore e Kinës shpalli haptazi ambicien e saj për një epokë të re marrëdhëniesh ekonomike me Europën Lindore. Samiti dypalësh i Bukureshtit që hapet këtë të martë në nivelin më të lartë

Lexo më shumë
Paratë e rrezikuara të pensioneve

Paratë e rrezikuara të pensioneve 5

🕔09:34, 25.Nov 2013

Nuk është vetëm alarmi i ngritur nga Banka Botërore në vrojtimin e fundit të saj për ekonominë shqiptare. Edhe raporti i fundit i auditimit të Buxhetit të Shtetit të KLSH jep të dhëna shqetësuese për të ardhmen e pagesës së

Lexo më shumë
HEC-et me koncension, do kontrollohen kontratat

HEC-et me koncension, do kontrollohen kontratat 0

🕔09:33, 25.Nov 2013

Dhënia e HEC-ve me koncension nga qeveria e kaluar është një nga problemet që mbeten të trashëguara për ekonominë e vendit. Kjo është bërë shkak i ankesave të sipërmarrësve të fushave të ndryshme pranë Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe

Lexo më shumë
FMN: Nuk ka shkurtime pagash për Greqinë

FMN: Nuk ka shkurtime pagash për Greqinë 0

🕔09:31, 25.Nov 2013

I dërguari i Fondit Monetar Ndërkombëtar në Greqi, Poul Thomsen, ka deklaruar për të përditshmen greke, “Kathimerini” se trojka nuk është duke kërkuar të ashtuquajturat “masa horizontale”, siç janë uljet e mëtejshme të pagave dhe pensioneve, por reforma strukturore dhe

Lexo më shumë
Ekonomia në rënie, BSH apel qeverisë për masa ndaj borxhit

Ekonomia në rënie, BSH apel qeverisë për masa ndaj borxhit 19

🕔19:06, 24.Nov 2013

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani nëpërmjet një konference për mediat bëri me dije vendimin më të fundit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, për të mbajtur të pandryshuar normën bazë të “Sot Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së

Lexo më shumë
Bie çmimi i shtëpive, rriten qiratë

Bie çmimi i shtëpive, rriten qiratë 5

🕔16:08, 24.Nov 2013

Cmimet e banesave shënojnë sërish rënie. Kjo është bërë e ditur në raportin e Bankës së Shqipërisë për politikën monetare për tremujorin e tretë të vitit 2013. Rënia në terma realë me 1.2 për qind mund të konsiderohet e ulët

Lexo më shumë
Borxhi ndaj biznesit, shlyerja nis në janar të vitit të ardhshëm

Borxhi ndaj biznesit, shlyerja nis në janar të vitit të ardhshëm 1

🕔09:54, 23.Nov 2013

Do të jetë fillimi vitit tjetër periudha kur qeveria do të nisë likujdimin e e borxhit që i detyrohet sipërmarrjes. Por ky likujdim do të nisë pas një verifikimi të detajuar të dokumentacionit përkatës të të gjithë kompanive që kanë

Lexo më shumë
Si do punësohen 1 milion shqiptarët e papunë?

Si do punësohen 1 milion shqiptarët e papunë? 9

🕔21:07, 22.Nov 2013

Pas këshillave se si të shmanget dështimi me skemën e pensioneve, si të shpëtohet ky sistem, tani vjen edhe strategjia se si të nxiten politikat e punësimit dhe si do realizohet programi për 300 mijë vendet e punës të programit

Lexo më shumë
Ekspertët e FMN në 3 dhjetor rikthehen në Tiranë

Ekspertët e FMN në 3 dhjetor rikthehen në Tiranë 1

🕔09:31, 22.Nov 2013

Ekspertët e FMN-së dhe të Bankës Botërore do të jenë në fillim të dhjetorit sërish në Tiranë. Jo se gjatë kësaj periudhe kanë munguar, por riardhja e tyre pritet për të marrë vendime lidhur me atë ccfarë do të asistojnë

Lexo më shumë
BSH: Rritja ekonomike, modeste

BSH: Rritja ekonomike, modeste 0

🕔09:29, 22.Nov 2013

Banka e Shqipërisë prezantoi dje për gazetarët Raportin e Politikës Monetare për tremujorin e tretë të vitit. Raporti konfirmoi se ekonomia është e plogësht dhe presionet inflacioniste janë të ulëta. Inflacioni i ulët dhe i gjeneruar në pjesën dërrmuese nga

Lexo më shumë