Si po e “shtrëngojnë rripin” shqiptarët, çfarë po ndodh me blerjet

Si po e “shtrëngojnë rripin” shqiptarët, çfarë po ndodh me blerjet 5

🕔12:10, 9.Oct 2018

Në tremujorin e tretë konsumatorët shqiptarë kanë rritur dozat e pesimizmit për blerjet e mëdha, ku përfshihen kryesisht mobilie dhe elektroshtepiake. Banka e Shqipërisë në një anketim të posaçëm me familjet në të gjithë vendin u informua se konsumi i

Lexo më shumë
Refuzimi i “Telekom Serbia”, Vuçiç: Do të flas me Ramën

Refuzimi i “Telekom Serbia”, Vuçiç: Do të flas me Ramën 7

🕔09:53, 9.Oct 2018

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha të hënën se do të bisedojë me kryeministrin shqiptar Edi Rama për raportimet se investimi i planifikuar i Telekomit serb në kompaninë e telekomunikacionit të Shqipërisë nuk është i mirëpritur. “Do të flas me Ramën

Lexo më shumë
FMN rrit parashikimin për ekonominë shqiptare për 2018-n, e ul për 2019-n

FMN rrit parashikimin për ekonominë shqiptare për 2018-n, e ul për 2019-n 1

🕔08:45, 9.Oct 2018

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rritur parashikimin për zgjerimin e ekonomisë shqiptare në vitin 2018 në raportin e fundit të “Pasqyrës ekonomike globale” të tetorit. Tashmë Fondi pret që rritja e vendit të jetë 4% këtë vit, nga 3.7% që ishte

Lexo më shumë
Hetimi: 9 kimikate të rrezikshme në tregun shqiptar të bukës

Hetimi: 9 kimikate të rrezikshme në tregun shqiptar të bukës 14

🕔09:44, 8.Oct 2018

Përveçse me miell të prodhuar para 30-40 vitesh e që përdoret si tagji për kafshët, buka në Shqipëri manipulohet edhe me 9 përbërës kimikë, të cilët në vendet e BE, janë të ndaluar kategorikisht në gjithë zinxhirin ushqimor të produkteve

Lexo më shumë
Jo vetëm bizneset, edhe personat fizikë do të kontrollohen për evazion fiskal

Jo vetëm bizneset, edhe personat fizikë do të kontrollohen për evazion fiskal 6

🕔21:18, 7.Oct 2018

Qeveria do t’i japë të drejtë administratës tatimore që të kontrollojë personat të cilët bëjnë shmangie të të ardhurave që marrin nga paga. Në ligjin për procedurat tatimore do të hyjë në fuqi në vitin 2019 një dispozitë e re,

Lexo më shumë
Çmimet e lira, të huajt po blejnë në bregdetin shqiptar

Çmimet e lira, të huajt po blejnë në bregdetin shqiptar 12

🕔13:29, 7.Oct 2018

Të huajt vijojnë të mbajnë në lëvizje tregun e pasurive të paluajtshme në bregdet. “Monitor”, raporton se sipas agjencive kryesore në vend, arsyeja kryesore mbeten çmimet e lira, ndërsa blerësit kryesorë janë nga vendet e rajonit, të cilat nuk kanë

Lexo më shumë
Flet ambasadorja Schütz: Rregulloni transparencën në prokurime

Flet ambasadorja Schütz: Rregulloni transparencën në prokurime 4

🕔08:36, 7.Oct 2018

Shqipëria ka një sërë sektorësh që mund të duken atraktivë, për të investuar në syrin e shumë investitorëve, përfshirë ata gjermanë, por sigurisht që ka nevojë për përmirësime në disa drejtime nga ana e autoriteteve. Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri,

Lexo më shumë
T-mobile, drejt dështimit oferta e Telekom Serbia. Qeveria do të tërheqë abonentët e administratës publike

T-mobile, drejt dështimit oferta e Telekom Serbia. Qeveria do të tërheqë abonentët e administratës publike 2

🕔18:00, 6.Oct 2018

Oferta e Telekom Serbia për të blerë aksionet e kompanisë shqiptare T-Mobile është drejt dështimit. Burime për Televizionin Klan bëjnë me dije se edhe pse shoqëria serbe ka bërë ofertën më të lartë pranë Deutche Telekom, shteti shqiptar nuk e

Lexo më shumë
Paketa fiskale, taksat që pritet të ndryshojnë më 2019-n

Paketa fiskale, taksat që pritet të ndryshojnë më 2019-n 2

🕔11:01, 6.Oct 2018

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nisur tashmë diskutimet për paketen fiskale 2019, ndryshimet e taksave që pritet të reflektohen kryesisht ndryshime në ligjin për të ardhurat, procedurat tatimore, TVSH, akcizat. Ndryshimet kryesore në ligjin për tatimin mbi të ardhurat

Lexo më shumë
MANGO MAN për herë të parë në Shqipëri

MANGO MAN për herë të parë në Shqipëri 0

🕔10:02, 6.Oct 2018

Tashmë, stili, klasi, thjeshtësia dhe origjinaliteti që marka spanjolle e veshjeve MANGO përcjell nëpërmjet koleksionit të saj, janë të mundur edhe për meshkujt shqiptarë, sidomos për ata që janë më të kujdesshëm me paraqitjen e tyre dhe që janë kërkues

Lexo më shumë