Kolaterali, javën tjetër në Parlament

Kolaterali, javën tjetër në Parlament 0

🕔00:45, 30.Mar 2013

Ndryshimet ligjore që thjeshtojnë procedurat e ekzekutimit të kolateralit nga sistemi bankar pritet të shqyrtohen në komisionet parlamentare javen tjetër.  Këto ndryshime sipas qeverisë shqiptare pritet t’i japin zgjidhje problematikës së krijuar me kreditë me probleme dhe vështirësive që sistemi

Lexo më shumë
Përkeqësimi i klimës së biznesit

Përkeqësimi i klimës së biznesit 0

🕔00:43, 30.Mar 2013

Rënia e shitjeve, niveli i madh i borxheve me njëri-tjetrin dhe me qeverinë, ka stopuar investimet dhe ka rritur frikën për të ardhmen   Deklaratat e përfaqësueses së Dhomës Shqiptaro-Amerikane të Tregtisë në takimin e biznesit me Kryeministrin dy ditë

Lexo më shumë
CEZ i ndërpret energjinë shoqërisë “Albpetrol”

CEZ i ndërpret energjinë shoqërisë “Albpetrol” 1

🕔18:12, 29.Mar 2013

CEZ Shpërndarje njofton se i ka ndërprerë energjinë shoqërisë Albpetrol. Shkak për një ndërprerje të tillë është bërë detyrimi prej 6 milionë dollarësh që shoqërua i ka CEZ Shpërndarje. Në një deklaratë për mediat, CEZ Shpërndarje thekson se ka njoftuar

Lexo më shumë
Inflacioni më i lartë për produktet jetike

Inflacioni më i lartë për produktet jetike 0

🕔11:35, 29.Mar 2013

Në një hark kohor të një viti shqiptarët kanë konsumuar më së shumti produkte jetike. . Nivelin më të lartë të inflacionit e ka pasur grupi i ushqimeve dhe pijeve joalkoolike përkatësisht me 4.92% dhe nivelin më të ulët ai

Lexo më shumë
Shqipëri-Kosovë, tregu shqiptar “luftë” mielli dhe qumështi

Shqipëri-Kosovë, tregu shqiptar “luftë” mielli dhe qumështi 0

🕔10:06, 29.Mar 2013

Politika shqiptare dhe ajo kosovare artikulojnë prej vitesh tregun e përbashkët gjashtë milionësh. Por ky treg asnjëherë nuk mundi të funksionojë, madje tensionet mes palëve sa vijnë e rriten. Nëse vetëm para pak javësh u bllokua qumështi në tregun kosovar,

Lexo më shumë
Pasi ikën çekët, policia bën marrëveshje me CEZ për abuzimet me energjinë

Pasi ikën çekët, policia bën marrëveshje me CEZ për abuzimet me energjinë 3

🕔19:41, 28.Mar 2013

Policia e Shtetit nënshkroi sot marrëveshjen e bashkëpunimit me Shoqërinë CEZ Shpërndarje, përmes së cilës synohet parandalimi i veprave penale të vjedhjes së energjisë elektrike apo edhe lidhje të paligjshme. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, duke e cilësuar

Lexo më shumë
Ndotja sipas Bodes, taksa sipas Berishës, etj

Ndotja sipas Bodes, taksa sipas Berishës, etj 1

🕔11:24, 28.Mar 2013

Taksa e makinave të përdorura do të përgjysmohet. Në takimin e përjavshëm të qeveritarëve,  Berisha tha se, taksat që paguajnë qytetarët për automjetet janë ndër më të lartat në rajon, ndaj ka kërkuar nga ministri i Financave dhe ai i

Lexo më shumë
Guvernatori: Viti 2013 ka nisur me ekonomi të dobët

Guvernatori: Viti 2013 ka nisur me ekonomi të dobët 2

🕔11:00, 28.Mar 2013

Konsumi dhe investimet private nga ngadalësimi i rritjes së të ardhurave të disponuara, nga prania e kapaciteteve të pashfrytëzuara të prodhimit, si edhe nga kushtet e shtrënguara të financimit Raporti mujor i Bankës së Shqipërisë ka nxjerrë në pah një

Lexo më shumë
Euromax blihet nga grekët

Euromax blihet nga grekët 0

🕔13:00, 27.Mar 2013

Rrjeti i supermarketeve Euromax në Shqipëri blihet nga një kompani greke. Marinopulos, kompania që ka në zotërim supermarketin Carrefour në Shqipëri, ka deklaruar sot se ka blerë edhe rrjetin Euromax. Familja greke njoftoi se e ka blerë rrjetin nga kompania

Lexo më shumë
PS: Aferat me naftën bruto, miliona dollarë humbje në arkën e shtetit

PS: Aferat me naftën bruto, miliona dollarë humbje në arkën e shtetit 0

🕔14:59, 26.Mar 2013

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Ahmetaj ka denoncuar abuzimet korruptive që sipas tij shteti shqiptar bën me konçesionet e naftës. Gjatë fjalës së tij, Ahmetaj ka nënvizuar se, për shkak të këtyre aferave, vendit i shkaktohen dëme financiare kolosale që

Lexo më shumë