Automjetet, thellohet rënia në tregun e sigurimeve

Automjetet, thellohet rënia në tregun e sigurimeve 0

🕔12:26, 26.Sep 2013

Luhatjet e forta të tarifave për sigurimin e detyrueshëm të makinave, TPL vazhdon të jetë shkaku kryesor për rënien e ndjeshme që po pëson tregu i sigurimeve. Një fenomen që është përsëritur ndjeshëm të paktën dy vitet e fundit. Edhe

Lexo më shumë
SHËNIM: Arka e Kryeministrisë është “trashëguar” bosh

SHËNIM: Arka e Kryeministrisë është “trashëguar” bosh 7

🕔20:51, 25.Sep 2013

“Na tha se nuk ka asnjë qindarkë në gjendje për shpenzime në dispozicion të institucionit pasi ishte harxhuar i gjithe buxheti i institucionit”, – i tha dje DITA-s një burim pranë kryeministrisë, duke folur mbi nje kerkese te stafit te

Lexo më shumë
Fullani: Rritet sërish niveli i borxhit

Fullani: Rritet sërish niveli i borxhit 3

🕔17:42, 25.Sep 2013

Guvernatori i Bankës Qëndrore Ardian Fullani deklaroi sot se niveli i borxhit publik ka shënuar një tjetër rritje gjatë tremujorit të dytë duke prekur nivelin e 63.5 përqind të Prodhimit të Brendshëm Bruto. “Deri në muajin gusht, shpenzimet buxhetore kanë

Lexo më shumë
Rënia ekonomike: Ulet konsumi, bien importet

Rënia ekonomike: Ulet konsumi, bien importet 0

🕔13:20, 25.Sep 2013

Rënia e importimit të mallrave tregues i frenimit të investimeve në Shqipëri. Konsumatori shpenzon për produktet jetike. Në gusht importet ranë me 12.3 për qind në raport me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar Shifrat janë kokëforta dhe sado

Lexo më shumë
Kërkesat e biznesit. Jaka: Konkurencë e lirë, amnisti e re

Kërkesat e biznesit. Jaka: Konkurencë e lirë, amnisti e re 0

🕔12:14, 25.Sep 2013

Informaliteti, korrupsioni dhe kreditë e këqija janë shqetësimi kryesor i biznesit, për të cilat kërkojnë zgjidhje nga qeveria. Komuniteti i biznesit kërkoi zhvillimin e një tryeze të përbashkët me qeverinë për t’ja bërë të ditur kërkesat që kanë ndaj saj.

Lexo më shumë
Dështimi me modelin e shkuar ekonomik

Dështimi me modelin e shkuar ekonomik 3

🕔08:16, 24.Sep 2013

Megjithë mburrjet e vazhdueshme për ritmin e rritjes ekonomike më të lartin në Evropë dhe nga më të mëdhatë në botë, për një fuqi rritjeje sa e Gjermanisë, etj., qeveria e mëparshme dështoi me modelin e saj ekonomik (madje as

Lexo më shumë
TAP,  Shah Deniz firmos kontratën e gazit, por Shqipëria nuk figuron ende

TAP, Shah Deniz firmos kontratën e gazit, por Shqipëria nuk figuron ende 5

🕔08:14, 24.Sep 2013

Fundjavën që lamë pas Konsorciumi i Shah Deniz njoftoi firmosjen e kontratave 25-vjecare të shitjes së 10 miliard m3 gaz natyror në vit të prodhuar nga fusha e Shah Deniz në Azerbajxhan, si rezultat i zhvillimit të Fazës 2 të

Lexo më shumë
Domosdoshmëria e auditit të huaj

Domosdoshmëria e auditit të huaj 3

🕔09:34, 23.Sep 2013

Qeveria e tetë viteve të fundit bëri gjithcka për të fshehur të vërtetën e hidhur, faktin se borxhi ynë publik nuk është aq sa e deklaron INSTAT. Zyrtarisht sot borxhi ynë publik ka rritur nivelin 63.9 përqind të Produktit të

Lexo më shumë
Ja si u shpenzuan paratë e buxhetit para zgjedhjeve

Ja si u shpenzuan paratë e buxhetit para zgjedhjeve 5

🕔09:29, 23.Sep 2013

Edhe pse nuk janë deklaruar në mënyrë përfundimtare shpenzimet e zgjedhjeve të 23 qershorit, thjesht me një vështrim të bërë nga shpenzimet e kryera gjatë këtij viti nga ministritë “zbardhen” një pjesë e atyre skandaleve që qeveria e shkuar ka

Lexo më shumë
Grepi për të tërhequr klientë të rinj

Grepi për të tërhequr klientë të rinj 0

🕔09:47, 22.Sep 2013

Konkurrenca është një nga sfidat më të vështira që sidomos biznesi i vogël duhet të përballojë në kushtet e një ekonomie e cila po kalon çaste turbullimi. Por, ekzistojnë disa “truke” që mund t’i vini në jetë për të afruar

Lexo më shumë