Pse tkurret shtresa e mesme në Shqipëri?

Pse tkurret shtresa e mesme në Shqipëri? 0

🕔11:28, 20.Mar 2013

Nëse ka një tregues sa ekonomik dhe shoqëror për një shtim dhe progres të një vendi, ajo është rritja e pjesës së shtresës me të ardhura të mesme në një popullatë. Ajo që quhet ndryshe klasa e mesme apo shtresa

Lexo më shumë
Biznesi vlerëson programin e opozitës

Biznesi vlerëson programin e opozitës 1

🕔20:41, 19.Mar 2013

Partia Socialiste ka mbledhur sot paradite një Tryezën e tretë Kombëtare të Sipërmarrjes me përfaqësuesit e biznesit në vend, ku ka paraqitur planin e saj të detajuar lidhur me reformat në sektorin e ekonomisë dhe në veçanti reformimin e marrëdhënieve

Lexo më shumë
Haxhinasto: Ikja e austriakëve nga Devolli nuk përbën problem

Haxhinasto: Ikja e austriakëve nga Devolli nuk përbën problem 1

🕔19:39, 19.Mar 2013

Edmond Haxhinasto deklaroi sot se së shpejti do të fillojë ndërtimi i HEC-it në kaskadën e Devollit. Haxhinasto siguroi se pavarësisht se kompania austriake  EVN u tërhoq nga investimi projekti do të zbatohet nga kompania norvegjeze, e cila  ka marrë

Lexo më shumë
Deficiti buxhetor i shkurtit 7.4 miliardë lekë

Deficiti buxhetor i shkurtit 7.4 miliardë lekë 0

🕔11:24, 19.Mar 2013

Treguesit fiskalë të muajit shkurt dëshmojnë jo vetëm për një rritje të ndjeshme të shpenzimeve krahasur me muajin janar, por dhe me vëtë pritshmëritë e buxhetit të hartuar në fillim të vitit për këtë muaj. Kështu edhe pse të ardhurat

Lexo më shumë
Braçe: Vendi në pasiguri ushqimore

Braçe: Vendi në pasiguri ushqimore 2

🕔23:24, 18.Mar 2013

Alarmi i krijuar në vend javët e fundit për sigurinë ushqimore u bë objekt i debateve të forta në sallën e Kuvendit. I thirrur në interpelancë nga deputeti Erjon Braçe, ministri i Bujqësisë Genc Ruli, siguroi se produktet shqiptare nuk

Lexo më shumë
Përzgjidhet kompania për ndërtimin e bypass-it të Fierit

Përzgjidhet kompania për ndërtimin e bypass-it të Fierit 1

🕔23:13, 18.Mar 2013

Kompania italiane “Serenissima” do të ndërtojë bypass-in e Fierit. Marrëveshja është nënshkruar nga ministri i Transportit, Sokol Olldashi dhe përfaqësues të lartë të kësaj kompanie. Ministri Olldashi, tha se, kompania italiane ka bërë ofertën më të mirë në rreth 39

Lexo më shumë
Përmbytjet u favorizuan nga shpyllëzimi masiv në veri

Përmbytjet u favorizuan nga shpyllëzimi masiv në veri 0

🕔14:29, 18.Mar 2013

Sasia e madhe e ujit të shkarkuar nga hidrocentralet ditët e fundit nuk është vetëm pasojë e reshjeve, por edhe e shpyllëzimit të zonave përreth. Eksperti i Energjetikës, Gjergj Simaku, në një intervistë për gazetën Shqiptarja.com shpjegon se shpyllëzimi masiv

Lexo më shumë
USAID modernizon punën e gjykatave shqiptare

USAID modernizon punën e gjykatave shqiptare 0

🕔12:40, 17.Mar 2013

Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar USAID vendosi me financimet e veta teknologjitë moderne të regjistrimit dixhital në sallat e gjyqeve të 4 gjykatave të rajonit të Durrësit, në përpjekje për të rritur cilësinë e punës në sistemin shqiptar të drejtësisë.

Lexo më shumë
PNUD: Shqipëria e 70-a për Zhvillimin Njerëzor

PNUD: Shqipëria e 70-a për Zhvillimin Njerëzor 0

🕔13:30, 16.Mar 2013

Programi për Zhvillimin i Kombeve të Bashkuara, PNUD prezantoi dje raportin për Zhvillimin Njerëzor, sipas të cilit Shqipëria renditet e 70-a mes 187 vendeve të botës. Sipas të dhënave të bëra publike nga zyra e PNUD-it në Tiranë, vlerësimi i

Lexo më shumë
Kreu i ERE: Çekët ndërprisnin energjinë qëllimisht

Kreu i ERE: Çekët ndërprisnin energjinë qëllimisht 1

🕔13:23, 16.Mar 2013

Kryetari i Entit Rregullator të Energjisë, Sokol Ramadani, deklaron se heqja e licencës së kompanisë CEZ për shpërndarjen e energjisë elektrike erdhi për shkak të shtimit të humbjeve dhe përkeqësimit të financave nga mosmbledhja e faturave. Zoti Ramadani tha se

Lexo më shumë