BB: Shqipëria me rritje të fortë ekonomike, falë kushteve hidrologjike

BB: Shqipëria me rritje të fortë ekonomike, falë kushteve hidrologjike 4

🕔20:03, 5.May 2019

Në Shqipëri rritja ekonomike arriti 4,2% në vitin 2018 e nxitur nga rritja e prodhimit të energjisë elektrike falë kushteve hidrologjike shumë të favorshme, e mbështetur gjithashtu edhe nga një rritje e turizmit dhe konsumit familjar si dhe nga rritja

Lexo më shumë
Gjashtë buxhetet më të mëdha ushtarake në Europë mbikëqyren nga gratë

Gjashtë buxhetet më të mëdha ushtarake në Europë mbikëqyren nga gratë 1

🕔21:42, 4.May 2019

Penny Mordaunt është bërë  sekretarja e parë, femër,  e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, duke menaxhuar një departament, me një buxhet vjetor prej rreth 47 miliardë dollarë. Emërimi i saj do të thotë se, tashmë gjashtë buxhetet më të mëdha

Lexo më shumë
Shtëpi me qira…Kujdes tatimet po ju monitorojnë

Shtëpi me qira…Kujdes tatimet po ju monitorojnë 2

🕔20:22, 4.May 2019

Si çdo vit, në prag të çeljes së sezonit turistik, Administrata Tatimore  sjell në vëmendje të individëve që ofrojnë akomodime si edhe të subjekteve me aktivitet sezonal në zonat turistike e bregdetare, që të respektojnë detyrimin e tyre ligjor për

Lexo më shumë
Rama: 100 mln euro nga BE dhe BERZH, qytetet ku do përdoren

Rama: 100 mln euro nga BE dhe BERZH, qytetet ku do përdoren 21

🕔13:33, 4.May 2019

Këtë të shtunë u prezantua programi i BE dhe BERZH për transformimin e turizmit në Shqipëri. Vlera e programit kap shifrën e 100 milionë Eurove. I pranishëm ishte dhe kryeministri Edi Rama, i cili tha se Shqipëria nuk do ishte

Lexo më shumë
Zgjidhen problemet teknike, rruga Kukës-Morinë gati përpara sezonit turistik

Zgjidhen problemet teknike, rruga Kukës-Morinë gati përpara sezonit turistik 0

🕔12:32, 4.May 2019

Punimet në rrugën Kukës-Morinë do të përfundojnë përpara nisjes së sezonit turistik në mënyrë që të lehtësohet qarkullimi i turistëve të cilët zgjedhin Shqipërinë për të kalua pushimet verore. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e shoqëruar nga drejtoresha

Lexo më shumë
“Ekonomia Blu” dhe rasti i Shqipërisë

“Ekonomia Blu” dhe rasti i Shqipërisë 3

🕔09:49, 4.May 2019

Daniel Guce* Koncepti më i ri për zhvillimin e zonave bregdetare dhe oqeanike është ai i “Ekonomisë Blu”, sipas Bankës Botërore dhe Komisionit Europian, i cili kërkon të promovojë rritjen ekonomike dhe përfshirjen sociale, duke siguruar në të njëjtën kohë

Lexo më shumë
Shqiptarët braktisin punën në “shtet”, largimet u rritën me 23.5% në vitin 2018

Shqiptarët braktisin punën në “shtet”, largimet u rritën me 23.5% në vitin 2018 0

🕔10:46, 3.May 2019

Në vitin 2018 nga administrata publike u liruan 568 punonjës ku arsyeja kryesore është ajo e dorëheqjeve. Referuar shifrave zyrtare të Departamentit të Administratës Publike gjatë vitit të shkuar u larguan pas kërkesës për dorëheqje 229 nëpunës civilë. Për shkak

Lexo më shumë
Veliaj: 3% e apartamenteve të reja do të jepen për strehimin social

Veliaj: 3% e apartamenteve të reja do të jepen për strehimin social 4

🕔11:58, 2.May 2019

  Duke filluar nga viti i ardhshëm të gjitha pallatet e reja do të rezervojnë 3 për qind të ndërtimit për llogari të fondit të banesave sociale në Tiranë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj duke folur në konferencën

Lexo më shumë
BSH: Për herë të parë prej 2013-s qeveria ka detyrime ndaj të tretëve më shumë se sa të tretët i kanë asaj

BSH: Për herë të parë prej 2013-s qeveria ka detyrime ndaj të tretëve më shumë se sa të tretët i kanë asaj 2

🕔09:30, 2.May 2019

Në fund të 2017, për herë të parë së paku nga 2013-ta qeveria e Shqipërisë ka detyrime ndaj të tretëve më shumë se sa të tretët i kanë asaj. Sipas përllogaritjeve zyrtare nga Banka e Shqipërisë, qeveria ka detyrime ndaj

Lexo më shumë
Euro uli kursimet e shqiptarëve. 16 miliardë lekë më pak nga normat e ulëta të interesit

Euro uli kursimet e shqiptarëve. 16 miliardë lekë më pak nga normat e ulëta të interesit 0

🕔19:44, 1.May 2019

Pasuria financiare e familjeve shqiptare u ul me 16 miliardë lekë vitin e kaluar e dëmtuar nga zhvlerësimi i euros, normat e ulëta të interesit, por edhe ngadalësimi i ritmit të të ardhurave. Sipas Bankës së Shqipërisë, në fund të

Lexo më shumë